Necdet İpekyüz: “Çocukların Bir Nebzecik Yaşta Evlenmesi, Kadınların Katledilmesi Alımlı Çalımlı Görülüyorsa Sağlıktan Hezel Edemezsiniz”

HDP Batman Mebus Necdet İpekyüz, TBMM Umumi Kurulu’nda; “Esenlik Bakanlığı betik basmış. İlk cümlesi hangi biliyor musunuz? ‘Sağlıklı yaşam hakkı, yabanlık hakkıdır.’ Tamam. İnsan haklarıyla ilgili uzun uzun anlatmaya gerek bulunmayan. Çocukların bir nebzecik yaşta evlenmesi okşayıcı görülüyorsa, kadınların katledilmesi yavuz görülüyorsa; ağırbaşlılık, ceberut, ezinç bu ülkede ayyuka çıkmışsa; seçkin dolaşma cezaevlerinde ölümler oluyorsa, insanlar diniyle, inançlarıyla, kültürleriyle ilişkin ayrımcılıkla yüz yüze kalıyorsa sağlıktan söz edemezsiniz” dedi.

TBMM Genel Kurulu’nda, bugün İçişleri Bakanlığı, Afiyet Bakanlığı, Karı ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın bütçeleri görüşülüyor. HDP Grubu namına konuşan Batman Saylav Necdet İpekyüz, şunları söyledi:

“Sağlık Bakanlığı tezkere basmış. İlk hepsi ne biliyor musunuz? ‘Sağlıklı hayat hakkı, yabanlık hakkıdır.’ Peki. İnsan haklarıyla ilişik uzunca anlatmaya icap yok. Çocukların küçücük yaşta evlenmesi şiddetli görülüyorsa, kadınların katledilmesi tatlıca görülüyorsa; bastırık, merhametsiz, işkence bu ülkede ayyuka çıkmışsa; seçme dönem cezaevlerinde ölümler oluyorsa, insanların diniyle, inançlarıyla, kültürleriyle ilişik ayrımcılıkla yüz yüze kalıyorsa sağlıktan meze edemezsiniz.

“KIŞ GELMİŞ DOĞALGAZ PARASI ÖDENECEK, ELEKTİK PARASI ÖDENECEK, KÖMÜR ALINACAK, İNSANLAR HARIS OLACAK, SİZ DİYECEKSENİZ Kİ SAĞLIĞIMIZ YERİNDE”

Kış mevrut doğalgaz parası ödenecek, elektik parası ödenecek, kömür alınacak, insanlar açgözlü olacak, siz diyecekseniz kim sağlığımız yerinde. Türkiye’de sağlıkta transformasyon, aynı çöküşe dönüştü. Sebep? Takkadak tedavi konuşuluyor. Tıpkısı ülkede hastaneye haddinden fazla başvuruluyorsa, hep hastaneye gidiyorsa o bakanın incizap etmesi geçişsiz. Normalde insanların hastalanmış olmaması lazım.

“NEREDEYSE SAĞLIK BAKANLIĞI’NIN BÜTÇESİNİN ŞIŞMAN ÇOĞUNLUĞU TEDAVİ EDİCİ HİZMETLERE GİDİYOR”

Bütçeyi biz diyoruz ki artıralım. İnsanların henüz bereketli yaşaması için, insanların hastalıktan korunması ve önlenmesi üzere. Ama bulunmayan. Ne oluyor? Burada yapılan prosedür, bundan sonra otama hizmetlerine. Tek koruyucu hizmetlere mal aktarılmıyor. Az Daha Esenlik Bakanlığı’nın bütçesinin şişman çoğunluğu tedavi edici hizmetlere gidiyor.

“ŞİDDETLE İLGİLİ ÇIKARTILAN HİÇBİR KANUN ÇÖZÜM OLMADI”

Gayret. Sıkı ait çıkartılan tek yasa çözüm olmadı. Tıpkısı yol bu ülkede hız dilini kullanan sorumlular, bakanlar varsa çabukluk bitmez. Çeteler bundan sonra sokaklara hakim ergin, çeteler gelişigüzel yerde benzeri nefret dili kusuyor. ve sağlıkta şiddetin nedeni dönüşümle beraber, yoksulluk, başıboşluk, aksiyon bulamama, güvencesizlik ve hastaya almaç üzere bakılması, bir taraftan üstelik doktor ve afiyet emekçilerinin daim aleyhinde konuşmak, onları tıpkı hedefe irca etmek.”

Share: