Nazır Varank: Türkiye’nin otomobilinin fabrikasını 29 Ekim’de açacağız (2)

‘TÜRKİYE HEDEFLERİNE EMİN ADIMLARLA İLERLİYOR’

Sanayi ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank, Mağrip Karadeniz Kalkınma Ajansı Şişman Küşat ve İmza Töreni’ne katıldı. Burada mütekellim Nazır Varank, “Uran üretimimiz artmaya devam ediyor. Haziran ayında güzeşte yıla kıyasla yüzde 8,5’luk koca benzeri çoğalma bahis konusu. Teknoloji tabanlı girişimcilik alanında üstelik doludizgin giden müspet tıpkı levha ile alın karşıyayız. 2022 yılının geçmiş 6 ayında ülkemizdeki girişimciler 1,4 bilyon dolarlık kullanılmamış envestisman çekmeyi başardı. Etrafındaki incitici çemberine rağmen Türkiye, hedeflerine akıllıca tehlikesiz adımlarla ilerliyor. Pandemi döneminde bir nice talih çok güç sorunlarla boğuşurken; ülkemiz hayat dolu endüstri altyapısı, birinci sınıf erişim imkanları ve jeopolitik konumu yardımıyla alternatif tıpkı toptan üretim merkezi olma iddiasını ortaya koydu. 2021 yılında kaydettiğimiz yüzde 11’lik tahaccüm performansı, bu iddiamızın genişlik büyük kanıtı niteliğinde. Bu performansla G-20 ve SU ülkeleri beyninde evvel tam düz aldık. Hamdolsun, 2022’birlikte da bu trend bitmeme ediyor” dedi.

‘ENFLASYONU SORUNU BİZİM BILE CANIMIZI ACITIYOR’Yakın zamanda enflasyonu kontrol altına alacaklarını belirten Icra Vekili Varank, “Sürekli büyüyen uran üretimi, artmaya bitmeme fail ihracat ve istihdamda yakaladığımız ivme, bu yılı bile artağan geçireceğimizi gösteriyor. Tabii bu fena hâlde gelişmeler enflasyonda yaşanan olumsuzlukları görmezden geldiğimiz anlamına gelmiyor. Para Şişkinliği sorunu bittabi bizim dahi canımızı acıtıyor. Amma sakıncasız olun; bu sorunun çok balaban benzeri kısmı toptan piyasalardaki dalgalanmalardan kaynaklı. İnşallah andıran zamanda enflasyonu bile kontrol altına alarak, ülkemizi 2023 hedeflerine haddinden fazla daha hızlı ulaştıracağız. Bunu zamanında başardık, yine başaracağımızdan tek şüpheniz olmasın. Envestisman, istihsal, istihdam ve ihracatı artırmaya odaklı politikalarımızla nazik ve hayatiyetli Türkiye’yi hep gelişigüzel mensur edeceğiz” diye niteleyerek konuştu.

Törende 12 projenin açılışı ile Toplumsal Gelişmeyi Tutma Programı kapsamında bindi almaya adalet kazanan 7 projenin imza töreni yapıldı. Bartın Kombinasyon Uran Bölgesi’nde ise arttırma düzlük altyapısı ile tıpkı kauçuk fabrikasının asıl atma töreni gerçekleştirildi.Share: