NAZIR KARAİSMAİLOĞLU TÜRKSAT 6A UYDUSUNU 2023’TE UZAYA FIRLATMA HEDEFİMİZ VAR

ULAŞTIRMA ve Enfrastrüktür Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, “2023 yılında feza vizyonunda çokça heybetli aşamalara geçeceğiz. Türksat 6A uydusunu 2023 yılında uzaya fırlatma hedefimiz var. Uzayda öz uydusuyla oyun edilen önce 10 ülkeden biri olacağız” dedi.

Bir seri programa katılmak için Çanakkale’ye mevrut Iblağ ve Enfrastrüktür Bakanı Karaismailoğlu, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Terzoğlu Yerleşkesi’nde ‘Lojistik, Mobilite, ve Dijitalleşme Ekseninde Türkiye’nin Ulaşım Vizyonu’ mevzulu konferansa katılıp, öğrencilerle benzeri araya geldi. Troya Ekin Merkezi’nde planlı konferansa Vali İlhami Patal, DÜRÜST Fırka Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu, ÇOMÜ Rektörü Sedat Maksat, İl Cingöz Komutanı Mümessil Albay Sadi Saf, akademisyenler, öğrenciler ve çok sayıda çağrılı de katıldı. Çalgı Aleti dinletisiyle başlayan programda Rektör Erek’ın açılış konuşmasının peşi sıra Karaismailoğlu, ‘Lojistik, Mobilite, ve Dijitalleşme Ekseninde Türkiye’nin Erişim Vizyonu’ konulu konferans verip, Türkiye’üstelik geçmişte yapılan ve gelecekte yapılacak yatırımlar karşı hikmet verdi.

Bakanlığının çalışmalarını slaytlarla anlatan Nazır Karaismailoğlu, şunları kaydetti:

“Şu dakika dünya nüfusunun yüzde 50’si şehirlerde yaşıyor ama 2050’ye geldiğimizde bu misil yüzde 70’lere çıkacak. Zımnında üretimin de acun ekonomisinin bile yüzdelik 90’ı site merkezlerinde yaşayacak. Bu bize neyi getiriyor? Yani 2020 ile 2050 yılları beyninde ulaşıma yönelik olan kâm cemi 2 katına çıkma. Biz dahi planlamalarımızı bu doğrultuda yapıyoruz. Önümüzdeki yıllarda ülkemizin önüne çıkabilecek olan sorunları bugünden hesap pusulası ederek, projeler üretiyoruz. Böylelikle, bu mesail çıktığında hiçbir etki yaşamadan aşabilelim. 20 sene evvel talih genelindeki dil sayısı 8,5 milyon iken bugün 26 milyona çıktığında bu hareketliliği sorunsuz namına elbette sağlıyorsak bugün üstelik problemsiz namına çıkarmak için eriştirme altyapı planlarını önceleri yapıyoruz. Bu planları yerine getirdiğimizde üstelik bu akışkanlığın önündeki hep engelleri ortadan kaldırıyoruz.”

Ulaşımın özge sektörler beyninde yüzdelik 16,2 ile sunu çokça çekicilik kirliliğine illet olan ikinci bölüm olduğuna ilgi calip Icra Vekili Karaismailoğlu, “17 ülke 2050 yılına büyüklüğünde rate emisyon, karbon emisyonu hedefi koydu. Bu nedenle elektrikli araçlar, elektrikli mobilite olmazsa olmaz hayatımızda. 2020 yılında 11 milyon olan canlılık miftah sayısı 2040 yılına geldiğimizde 540 milyona büyüklüğünde çıkma. O nedenle elektrikli araçlar hayatımızın tıpkısı parçası olacak” diye niteleyerek konuştu.

‘UZAYDA KENDİ UYDUSUYLA TEMSİL EDİLEN 10 ÜLKEDEN BİRİ OLACAĞIZ’

Mobil abone sayısının 89 milyona ulaştığını vurgulayan Bakan Karaismailoğlu, “2023 yılında gök vizyonunda çokça muhteşem aşamalara geçeceğiz. Türksat 6A uydusunu 2023 yılında uzaya fırlatma hedefimiz var. Planlamalarımız doğrultusunda bitmeme ediyor. Türksat 6A uydusunun dahi bizim üzere en makro faktörü ağız ağıza yerel, milli yerine Ankara’üstelik üretilmekte. İnşallah bunu 2023 yılında uzaya fırlattığımızda, uzayda öz uydusuyla oyun edilen önce 10 ülkeden biri olacağız. Bu dahi çok bulunmaz ve Türkiye’nin geleceği için ve Türkiye’nin gençleri amacıyla da balaban benzeri adım. Önümüzde 5G var. Arkasından üstelik 5G, 6G’nin da altyapısını oluşturacak. 2023 yılında 5G ile ilişkin büyük gelişmeler olacak. Sabık günlerde İstanbul Havalimanı’nı 5G’li hava meydanı yaptık. Bodur vadede anlaşılan bölgeleri 5G’ye geçireceğiz amma Türkiye geneli cihanşümul namına üstelik 5G’ye terk etmek üzere 2023 kocaman yılımız olacak” dedi.

Türkiye’nin 13 bin 22 kilometre demir yolu ağına erbap olduğunu aktaran Nazır Karaismailoğlu, “2053’e geldiğimizde demir hat zıkkım 28 bin 590 kilometreye çıkacak. Albeni yolu yatırımlarımızı doğrusu tamamladık. Şu an yapımı bitmeme fail 3 havalimanımız var. Onlarla birlikte 61’e ulaşıyoruz. Limanlarımız bile bugün 217, 2053’te 255’e çıkacak. Hepsini toparlarsak 2053’e kadar 198 milyar dolarlık yatırımımızı planladık. Bu bile milli gelire 1 trilyon dolarlık yardım sağlayacak. Üretime kamu 2 trilyon dolarlık katkı sağlıyoruz. Bu yatırımlarımız yardımıyla 28 milyon kişinin istihdamına punt veriyoruz. 2053’e geldiğimizde elektrikli vesait için makul altyapıyı tamamlayacağız. Efdal aceleci katar ve hızlı katar bağlantısına sahip toprak sayısı 8’den 52’ye çıkacak. Almanak demir yolu muvakkat sayısı 19,5 milyondan 270 milyona, hava yolu yolcu sayısı ise 210 milyondan 349 milyona çıkacak” diye konuştu.

Share: