Nazır Karaismailoğlu: Skuterlerin kullanımını denetleyeceğiz

Icra Vekili Karaismailoğlu: Skuterlerin kullanımını denetleyeceğiz

ULAŞTIRMA ve Enfrastrüktür Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, “Skuterler yönetmelikte düzlük kayran kavait çerçevesinde kullanılmalı; ancak görüyoruz kim caddelerde kalça tanımaz bir şekilde debi ediyorlar. Skuterlerin kullanılmasını isteklendirme edeceğiz, belli kavait doğrultusunda kullanılması üzere denetimler gerçekleştireceğiz” dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, Ankara’nın Yenimahalle ilçesinde restorasyonu tamamlanan 800 almanak tarihi Akköprü’nün küşat törenine katıldı. Karaismailoğlu, “Hükumetimizin çizdiği vizyon doğrultusunda ulaştırma ve altyapı yaptırımlarımıza dur durak ezbere devam ediyoruz. Bu yatırımlarımızla, ülkemizin dört bir köşesini entegre ayrımsız altyapıyla birbirine bağlıyor, bölgesine ve dünyaya hizmet eden tıpkısı yapıya büründürüyoruz. Topluluk olduğumuz coğrafi avantajları kullanarak Türkiye’mizi acun ticaret yollarının hakimi konumuna yükseltiyoruz. Çalışmalarımız, ülkemizi dünyanın az ekonomileri arasına sokarak. ‘Türkiye Yüzyılı’nın de yeryüzü mehabetli kilometre taşlarından olacak” diye konuştu.

‘GEÇMİŞE SAHİP ÇIKMAYANIN, GELECEĞİ DE OLMAZ’Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın çalışmalarını layenkati sürdürdüğünü dile getiren Karaismailoğlu, ” Çanakkale’üstelik Asos ve Troya tünellerini içerisinde barındıran Ayvacık Küçükkuyu Yolu ile 50 dakikalık yolu 5 dakikaya düşürerek Ahmak Dağlarına içki aldırdık. Toplanmış 104,3 kilometrelik uzunluğa cemaat, içerisinde 14 güreşçi köprüsü ve 8 tünel mevcut, Malatya’yı Sivas’a bağlayan, gezi süresini 35 zaman kısaltan Hekimhan Yolu’nu, toplam 29,3 kilometrelik uzunluğa ehil, Diyarbakır’ı bölgenin yer şanlı erişim akslarına bağlayan, gezi süresini 40 dakikadan 15 dakikaya indiren Diyarbakır Güneybatı Çevre Yolu’nu milletimizin hizmetine sunduk. Yüzdelik yüz yerli ve milli, özlük sınıfında dünyada ilk, bir mühendislik harikası olan Bitlis Çayı Viyadüğünün akıbet kaynağını yaptık. bununla birlikte, bizler, geleneğine, tarihine ehil çıkmanın hangi denli heybetli olduğunu dahi biliyoruz. Geçmişe erbap çıkmayanın, geleceği dahi olanaksız.” diye konuştu.’TARİHİ KÖPRÜMÜZÜ BAŞKENTİMİZE KAZANDIRIYORUZ’Vekil Karaismailoğlu, tarihi Akköprü’nün restorasyonunun yapıldığına değinerek, “Rum Selçuklu Sultanı I. Alaeddin Keykubat döneminde, zamanın Ankara Valisi Değerli Mir marifetiyle 1222 yılında yaptırılan köprümüz, bu topraklardaki medeniyetimizin tapu senedi niteliğindedir. Yapılışının üzerinden kamu 800 sene sabık bu adamakıllı köprü, Osmanlı Devleti’nin serencam dönemlerine büyüklüğünde, askere ve hacca gidenlerin uğurlandığı, hak ve özgürlük evet da fetih yolunda evvel adımın atıldığı, bugünümüze ulaşan nadide bir yapıdır. Akköprü, sakat Bağdat tecim güzergahının Ankara- İstanbul kesiminin baş nokta görevini üstlenmişti. Yemeden Içmeden kültürel açıdan değil, ticari açıdan birlikte kebir bir misyona eş olan, aheste kullanımı dolayısıyla tedricen yıpranan (Kızılbey) Akköprü’nün restorasyon sürecini tamamladık. Serencam paye hassas tıpkı emek yürüttük. Müze ve musahabe tarihi alanında eksper akademisyenler ve mimarları görevlendirdik. Toplanmış uzunluğu 79 metre olan köprümüz, 8 ayak ve 7 şiddetli kemere eş. 5,7 metre mefruşat genişliğine cemaat tarihi Akköprü’müzü, yılda 5 milyondan çok turisti ağırlayan başkentimizin tarihi ve kültürel mirasına gine kazandırıyoruz.” ifadelerini kullandı.’SKUTERLERİN KULLANILMASINI TEŞVİK EDECEĞİZ’

Karaismailoğlu, konuşmasının arkası sıra kurdeleyi keserek, köprünün açılışını yaptı. Köprüyü gezen Vekil Karaismailoğlu, basın mensuplarının akıbet dönemde kalan Skuterler kazalarına ait sorusunu cevapladı. Karaismailoğlu, Ankara ve İstanbul kadar metropollerde skuter kullanımının hayatın tıpkısı parçası haline geldiğini dile getirerek, “Skuterler geçtiğimiz yıllarda kuralsız tıpkı şekilde kullanılıyordu. Skuterlerin mahsus kurallar dahilinde kullanılması için yönetmelikler çıkardık. Skuterler yönetmelikte düzlük alan kurallar çerçevesinde kullanılmalı; ancak görüyoruz kim caddelerde taban tanımaz benzeri şekilde akıntı ediyorlar. Skuterlerin kullanılmasını heveslendirme edeceğiz, sınırlı kavait doğrultusunda kullanılması için denetimler gerçekleştireceğiz. Maatteessüf acı kazalar meydana geldi. Bu kazaları menetmek amacıyla İçişleri Bakanlığımız ve yerel yönetimlerle gelişigüzel kuma bir çalışma yapıyoruz. 15 dakikanın altındaki seyahatlerde açacak kullanılmamasını velespit, skuterler ve üslup yollarının kullanılmasını teşvik eden politikalar geliştiriyoruz.” dedi.

Fon dökümü:

– Küşat

– Bakan Karaismailoğlu’nun konuşması

Haber- Müşteri :  Enes GEYİK – Mehmet Serkan ŞAFAK/ ANKARA,

Share: