Nazır Hava: Toplumsal konut projesindeki taksit artışı yüzdelik 25’i geçmemelidir

Bakan Hava, katılığı tıpkı göstergeç programında toplumsal konut projesine yönelik makro detaylar verdi. Çalım, “İlk Evim İlk İş Yerim” projesi kapsamındaki evvel temellerin17 ilde atılacağını anlattı. Kurum ” Ankara, Afyonkarahisar, Amasya, Vazıh, Bolu, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Kahramanmaraş, Kırşehir, Konya, Manisa, Muğla, Tunceli, Çeltek, Yozgat ve Zonguldak’ta 5 bin konutun temelini atıyoruz.” sözlerini kullandı.

5 MİLYON BAŞVURUNUN 1 MİLYON 714 BİNİ GENÇLERE AİT

Hava, “Gençlerimizin bu projeye güvenini başvuruyla birlikte görüyoruz. 5 milyona mümasil başvurunun 1 milyon 714 bini gençlerimiz. Bu koca ayrımsız nicelik.” sözlerini kullandı.Bakan Gelgel “Gençlerimize, ‘2 bin 280 liradan başlayan taksit taksit isterseniz ocak alabilirsiniz.’ diyoruz. Eğer 2 bin 280 lirayı ödeyemiyorsan arsaya başvurabilirsin. 1100 teklik, 1200 lira taksit taksit 10 yıl faizsiz arsa taksiti. Yani zaman hangi ödüyorsanız, 10 sene bire bir taksiti ödemeye devam edeceksiniz. Bu çerçevede gençlerimiz, kişi gelirlerine projede hangisi uyuyorsa ona başvurabilirler.” ifadelerini kullandı.

TAKSİTLER YÜZDE 25’İ GEÇMEYECEK

Bir süredir projedeki taksitlerin artışlarında yaşanacak olan yükselmeler hakkındaki endişeler dile getiriliyordu. Gurur, konuyla ilişik yaptığı açıklamada, “Bunun cevabı yaptıklarımızda esasen. Sabık yıl görevli maaşına tahminî yüzdelik 80 çoğalma geldi. Tığ TOKİ’den sülale almış 1 milyon 170 bin vatandaşımıza dedik ki: ‘Tığ kirada bir düzenleme yaptık, icar artışı yüzdelik 25’i geçemez. Nedeniyle basamak icar artışı yüzde 25 ise bizim taksitlerimizdeki artış de yüzde 25’i geçmemelidir ve tıpkı sene içerisinde medyun vatandaşlarımıza yüzdelik 25 çoğalma yaptık.” dedi.Share: