Nazır Ersoy stardı verdi, festival başladı

– Vekil Ersoy stardı verdi, curcuna başladı

Diyarbakır terörle değil, curcuna ile anılmaya başladı

DİYARBAKIR – Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un katılımıyla Diyarbakır Uğur Kültür Yolu Festivali startı verilerek, çıkmaz çıkmaz festival etkinlikleri başladı.

Ekin ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Uğur Ekin Yolu Festivalinin stardını verdi. Foto maraton etkinliğinde konuşan Icra Vekili Ersoy, festivalin 5 ilde gerçekleştiğini açıkladı. Nazır Ersoy, “Bu hars yolu festivalleri, Beyoğlu Hars Yolu Festivali’yle başladı. Sonrasında vekâlet yerine bunu Anadolu’ya yayma kararı aldık. 5 ilimize çıkarttık sayıyı. Beyoğlu Hars Yolu Festivali, Başşehir Kültür Yolu Festivali’yle bitmeme etmişti. Bu sene Çanakkale’yle başladık. Çanakkale’yi, Konya Mistik Enstrüman Festivali izledi. Tezce 1 Ekim’dahi Beyoğlu ve Payitaht Ekin Yolu Festivalleri başladı. Amma demin Doğu’nun göz bebeği Diyarbakır’dayız. Uğur Hars Yolu Festivali’yle beraberiz. Bunun startını de bugün bu vesileyle vermiş oluyoruz. Bu yıl 5, ama önümüzdeki sene iklim sayısını 10’a çıkarıyoruz. 5 şerha elan ilave şehrimiz geliyor. Şu asıl kadar 3 tanesi kesinleşti. Önümüzdeki april ayında Adana Karnavalının portakal çiçeği karnavalını festivalimize alıyoruz. İzmir’dahi Efes Firez Yolu Festivali’ne esasen nisan ayında yapıyoruz. Orada biliyorsunuz Alsancak tekel fabrikası var, o fabrikanın yenileme ve renovasyon çalışmaları mart sonuna kadar tamamlıyoruz. Aktiflik alanlarımızı oluşturmuş oluyoruz. Gine ilkgüz ayında Gaziantep Gastro Festivali vardı, onu ekin yolu festivali halinde himayemize alıyoruz. Gaziantep Hars Yolu Festivali adına ilkgüz ayında onu üstelik katmış oluyoruz. 2 kıta henüz şehrimizi katacağız. Ayrımsız tanesi belli Akdeniz Bölgesi, ayrımsız tanesi Trabzon olacak. Zira önceliğimiz nedir, 7 bölgeye festivalleri yaymak. Sonrasında büyükşehirlerimize yaymak ve anca adım adım Anadolu’ya yansıtmak. Bu yıl 5 çıktık. Önümüzdeki sene on ile çıkacağız. Rastgele yıl bu sayıyı arttırarak bilcümle illere erişmiş olacağız. Demin ego bu festivallerin arz hararetli bölümlerinden birini sizin işık maratonu uyguluyorum. Zira işık maraton, hem kendisi çokça evire çevire fotoğraflar üretip içtimai iletişim araçları üzerinden yayılmasını sağlıyor. Hem bile kendileri çokça evire çevire fotoğraflar veriyorlar. Dışarıdan bile civar halkı sizi çok evire çevire fotoğraflıyor. Yani haddizatında şehrin süsleri oluyorsunuz. Enerjik süsleri oluyorsunuz. O açıdan da tığ çok ehemmiyet veriyoruz foto maratona” dedi.

Icra Vekili Ersoy festivalin evvel haset Siyah Beyaz Diyarbakır Işık Sergisi, Diyarbakır Kazı İzleri Sergi, İç Kermen Kazı Bilimi Müzesi, Türkiye Jokey Kulübü Gösterici Sergisi, İç Kale Saint George Kilisesi, Refik Anadol Uyanış Dreams Dijital Enstalasyon, İç Kale Saint George Kilisesi, Diyarbakır Arkeolojik ve İslami Eserler Sergisi, İç Kermen İslami Asar ve Tematik Ekspozisyon Binası, FotoMaraton Diyarbakır Açılışı, İç Kermen Meydanı küçümseme yürüyüşü Bükülme Erbil Teknikler ve Elvan Sergisi, Dikbaşlı Burcu Dünya Tarih Gözlemleri Etkinliği, Gâvur Itır Terası, esnaf ziyareti, Türkiye Yazma Asar Kurumu Diyarbakır Uleması ve Eserleri Sergisi, Celil Cami-Mesudiye Medresesi Fatih Çıtlak ile Kıraat Dersleri -Kader Gösterisi, 4 Ayaklı Minare’ye ziyaretlerde bulundu. Icra Vekili Ersoy’un festival dahilinde akşam ezanı saatlerinde düzenlenecek konsere katılması bekleniyor.

Share: