Nazır Ersoy: “Gençler açısından hafızada kalması, hayalet edilebilmesi açısından koskocaman ve liyakatli benzeri işporta”

Hars ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Hisart Etken Gündüz Müzesi’nin düzenlediği İstiklal Mevsuk Sergisi’ni gezdi. Sergiye eşiyle birlikte katılan Icra Vekili Ersoy, Hisart Etkin Ruz Müzesi Kurucusu Nejat Çuhadaroğlu rehberliğinde burada mevcut minyatürleri ve tarihi eserleri inceleyen Icra Vekili Ersoy, “Çoluk Çocuk açısından hafızada kalması, sahne edilebilmesi açısından önemli ve liyakatli tıpkı işporta” dedi.

Ekin ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy Beyoğlu Hars Yolu Festivali çerçevesinde AKM (Atatürk Kültür Sarayı)’nde düzenlenen İstiklal Gerçek Sergisi’ni gezdi. Hisart Enerjik Tarih Müzesi’nin düzenlemiş olduğu sergide minyatürlerden tarihi eserlere büyüklüğünde bir nice nişane yer aldı. Sergiye katılan Ekin ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy eşi Ülker Ersoy ile alay malay katıldı. Bakan Ersoy ve eşi Pervin Ersoy elan sonradan Hisart Faal Gündüz Müzesi Kurucusu Nejat Çuhadaroğlu’nun rehberliğinde sergiyi gezdi. Eserler için hikmet edinen Bakan Ersoy, gezinin peşi sıra ayrımsız matbuat açıklaması gerçekleştirdi.

“Gençler açısından hafızada kalması, fon edilebilmesi açısından büyük ve liyakatli bir işporta”

Sergi hakkındaki düşüncelerini dile getiren Icra Vekili Ersoy, “Biliyorsunuz, festival zincirine Çanakkale ile gelişigüzel 16 Eylül’bile başlamıştık. Demincek meşbu meşbu devam ediyor. Zaman Beyoğlu Firez Yolu Festivalindeyiz. Bu çerçevede tıpkısı saf sergide düzlük alıyor. Zaman AKM’bile İstiklal Harbimiz ile ilgilendiren olan çok heybetli tarihi bir sergimiz var, bunu gezme fırsatı buldum. Hele Halas Savaşı dönemimizi içeren bu hat tarihi sergilerimiz haddinden fazla heybetli. Öğrencilerin burayı gezmesi, görmesi, o çevrim kim şartları hissetmesi bu model görsel efektlerle çokça daha etken oluyor. Çok adamakıllı minyatürler ve orijinal uygun kopyalar gerçekleştirilmiş, o dönemin çekişme koşulları çok evire çevire yansıtılmış. Çoluk Çocuk açısından hafızada kalması, tayf edilebilmesi açısından koca ve muvaffakiyetli benzeri sergi oldu” dedi.

‘Etkinlikler doludizgin bitmeme ediyor’

Etkinliklerin bitmeme edeceğini belirten Vekil Ersoy, “Etkinlikler doludizgin bitmeme ediyor. Biliyorsunuz, dün bile Diyarbakır Talih Hars Yolu Festivali’nin açılışını gerçekleştirdik. Bizi sunma haddinden fazla sevindiren, bilcümle etkinliklerimize haddinden fazla gösterişli aynı iştirak olması. Dün Diyarbakır Talih’daki konsere 45 bin kişi katılmış. Bu eşkâl etkinliklerin tamamına çokça ağırbaşlı katılma oluyor. Çanakkale’birlikte de 20 bin – 30 bin kişinin katıldığı etkinlikler olmuştu. İnşallah Kültür Yolu Festivalini de amacına makul benzeri şekilde genişletmeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

‘5 etkinlik sayımızı 10’a çıkaracağız’

Nazır Ersoy Ekin Yolu Festivallerine dokunaklı ilginin olduğunu ve festivallerin artarak bitmeme edeceğini vurgulayarak, “Diyarbakır ile alay malay ayrıksı hars yolu etkinliklerimiz 23 Ekim’da akıbet bulacak. Özellikle açıklamak istiyorum, önümüzdeki senede bu yıl yapılan 5 aktiflik sayımızı 10’a çıkaracağız. Bu etkinlikler daha çok yılda tıpkısı nöbet, herhangi bir diyar üzere, herhangi bir sene gerçekleştirilecek. Yani yalnız bu yıla has gerçekleştirilmiş etkinlikler değil. Önümüzdeki sene 5 ila 5 kent ile birlikte 10 şehrimize çıkıyoruz ve seçkin yıl bu etkinlikler iklim sayısı artarak gerçekleşmeye devam edecek. Zira haddinden fazla gösterişli bağlam ve katılma var. Eylemek kim çokça arzulanan, muhtemel ve matlup festivallermiş. Tığ üstelik halkımızın türe ettiği şekilde, onlara layık olacak şekilde festivallere bitmeme edeceğiz. Halkın kültür ve sanatla buluşması ve sanatçılarımıza bindi olunması açısından çok koskocaman bire bir aktiflik. Rastgele koşulda, düzenlendiği şehirde şehrin tanıtımı, hem Türkiye’deki hem da Yurtdışındaki bilinirliğini yükseltmek açısından kebir ve amaca uygun ayrımsız şekilde geliştirmeye devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Icra Vekili Ersoy serginin arkası sıra öğrencilerle hatırat fotoğrafı çektirdi. – İSTANBUL

Share: