Muş’un eş uçan top takımı 1. Klasman hedefiyle yoluna bitmeme ediyor

Uçan Top Kadınlar 2. Kütle 16. Grup’ta mücadele eden Muş Yurdum ve Deneyimsizlik Spor Kulübü, 1. Takım hedefiyle başladığı sezonda oynadığı 10 karşılaşmanın 9’unu rakiplerine set vermeden kazandı.

Muş’ta kızların voleybola yönlendirilmesi amacıyla 3 sene evvel Bilgisizlik ve Spor İl Müdürlüğü bünyesinde kadın voleybol takımı kurulması üzere say başlatıldı.

Müdürlük bünyesindeki antrenörler bile kentteki okulları ve yurtları dolaşıp, turnuvalar düzenleyerek tespit ettikleri çaplı kız öğrencileri takımın bünyesine aldı. Türkiye Uçan Top Federasyonu Bölgesel Tabur’birlikte savaşım eden sporcular, güzeşte sene ortaya koydukları başarıyla Kadınlar 2. Öbek’e yükseldi.

Bu mevsim 16. Grup’ta oynadığı 10 maçtan 9’unu 3-0 kazanarak liderliğe yükselen Muş ekibi, ligin ardından play-off müsabakalarında da ayrımsız başarıyı sergileyerek 1. Yığın’e yükselmeyi hedefliyor.

Kulüp Başkanı Hasan Yarçin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Muş Yurdum ve Deneyimsizlik Spor Kulübünün 2019 yılında Deneyimsizlik ve Spor Bakanlığı’nın talimatıyla kurulduğunu söyledi.

Takımda darülfünun ve ortaöğretim öğrencilerini bir araya getirdiklerini tamlayan Yarçin, “Voleybolu ve diğer salon sporlarını genele yaymaya çalışıyoruz. Ana amacımız 2. Tabur’da savaşım eden ekibimizi 1. Kütle’e sürmek. Takımımız makul ayrımsız düzeye geldi. Kullanılmamış transferler yaparak takımı güçlendirip 1. Yığın hedefine akıllıca ilerleyeceğiz. Çok başarılı sporcularımız var. Hedefimize ulaşacağımıza inanıyoruz.” diye konuştu.

“Kadın sporcu sayımızı 2 katına çıkardık”

Uçan Top İl Temsilcisi Ramazan Eğlek ise Türkiye Uçan Top Federasyonu adına Muş’ta karı takımlarıyla ilişkin yeni tıpkı aranjman başlattıklarını aktardı.

Kulüp başkanı ve Cahillik ve Spor İl Müdürlüğünün desteğiyle altyapıdan alınan sporcularla takımın 2. Klasman’e yükselme başarısı gösterdiğini dile getiren Eğlek, şunları kaydetti:

“Bu sene yolumuza yoğun dizgin bitmeme ediyoruz. Takımı kurarken benzeri amacımız vardı. Muş’taki kız çocuklarının voleybola yönlendirilmesi, voleybolun tanıtılması ve ilimizdeki lisanslı sportmen sayısının artırılmasıydı. Bunu bile başardık. Eş sporcu sayımızı 2 katına çıkardık. Takımımız ongun durumda. Amacımız play-off maçlarında kalburüstü olup, ilimizi 1. Öbek’birlikte sunma bol şekilde görünmek. Daha ilk ilimizde erkek voleybol takımlarımız vardı. 2. Yığın’bile mücadele ediyorlardı. Bu sene 2. Takım’üstelik ‘Muş’un sultanları’ olsun dedik. Mızıka kentte benzeri cümbüş yarattı. Böyle devam etmesini beklenti ediyoruz.”

“Play-off’u garantiledik”

Kulübün antrenörü Nesip Çelik de okulları dolaşıp, üniversitede ve KYK yurtlarındaki öğrencilerle turnuva düzenleyerek bir nice sporcuya ulaştıklarını belirtti.

Geçen yıl elde ettikleri başarıyla 2. Klasman’e yükseldiklerini aktaran Çelik, “Grupta bir numara sıradayız. Hedefimiz 1. Takım’de uğraşmak. Bunun için hasis antrenman yapıyoruz. Hedefimize güvenli adımlarla ilerliyoruz. Okul okul dolaşarak bu yetenekleri keşfettik. Onlara güveniyoruz ve muvaffakiyetli olacağımıza inanıyoruz. Play-off müsabakalarına katılmayı garantiledik. İnşallah o maçlarımızı dahi kazanacağız.” ifadelerini kullandı.

Takımın ılımlı oyuncusu Diyarbakırlı Dilan Sürücü, 6. sınıfta voleybola başladığını ve Muş’ta darülfünun okuduğunu bildirerek, “Takımla bu sene kesim imzaladım. Gayet adamakıllı gidiyor. Şu zaman bir numara sıradayız. Antrenmanlarımız üstelik haddinden fazla artağan geçiyor. Haftada 3 antrenman yapıyoruz. Haddinden Fazla fena hâlde bir ortamımız var. Çokça mutluyuz. İnşallah böyle devam porte. Voleybola beden terbiyesi öğretmenim yardımıyla başladım. Boyum teferruatlı olduğu amacıyla voleybola yönlendirdi. Takımımızın liyakatli olacağına inanıyorum.” diyerek konuştu.

Oyunculardan Muşlu Rojda Çetinbaş ise “Muş Spor Lisesi öğrencisiyim. Antrenörlerimiz okula gelerek beni izledi ve sonrasında takıma aldılar. Şimdi 2. Kütle’birlikte savaş ediyoruz. Kendim ve takımım adına çokça mutluyum. yavaş yavaş hedefe ilerliyoruz. 10 maçtan 9’unu kazandık. Hedefimiz artan eksiksiz maçları üstelik sarmak.” şeklinde kuruntu belirtti.

Share: