Muş’ta midesinde tümör bulunan tutkun ameliyatla sağlığına kavuştu

Muş’ta zinde ve 2 yıldır midesinde tümör bulunan 68 yaşındaki Dayanabilen Polat, Muş Şevket Hastanesinde ilk kez gerçekleştirilen ameliyatla sağlığına kavuştu.

Göden ağrısı şikayetiyle Erzurum, Elazığ ve Diyarbakır’daki hastanelere giden 8 çocuk babası Çelik’a, kardiya tümörü teşhisi konuldu.

Operasyon olmayı kabul etmeyen ancak benzeri müddet geçmiş rahatsızlanması üzerine Muş Heybet Hastanesine kaldırılan Çelik, burada 5 saat süren göden ameliyatıyla sağlığına kavuştu.

Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Ümit Ulusoy, gazetecilere, ayrımsız süre evvel yine rahatsızlanarak hastaneye getirilen Çelik’ı serian ameliyata aldıklarını söyledi.

Önerilen ameliyatı kabul etmediği için 2 ayda benzeri hastanın nefes değerlerinde düşüş yaşandığını anlatan Ulusoy, şöyle konuştu:

“Başlangıçta hastaneye birçok yol gelen hastamıza kan takviyesi yapıldı. Pestil en üst geldiğinde midesinde perforasyon vardı. Göden fena hâlde açılmış ve kanaması vardı. Ameliyattan başka şansı yoktu. Önsezi hastası olduğundan koku sulandırıcı ilaçlar kullanan hastamızın ameliyatı haddinden fazla riskliydi. Ameliyatı önerdik, riskli olduğunu de söyledik. Ailesi kabul etti. Ameliyatta hepsini temizleyerek mideyi aldık. Sonra uzun bağırsakları kemirmek borusuna bağladık. Tahminî 5 saat süren kalburüstü bir ameliyat oldu. Böyle riskli ayrımsız ameliyatı devletimizin sağladığı imkanlarla ilk kez hastanemizde yaptık.”

Babasının 2019’üstelik işkembe kanaması geçirdiğini tamlayan Yunus Çelik ise Muş ve yer illerdeki birçok hastanelere götürdüğü babasına mide kanseri tanısı konulduğunu ve ameliyat olmasına karar verildiğini anlattı.

Babasının cerrahi müdahale koyulmak istemediğini tamlayan Polat, “Babam birkaç dolaşma önceki rahatsızlandı. Hastaneye getirdik ve acilde midesinin delindiğini söylediler. Allah’ın ve doktorlarımızın sebebiyle güzelce bir faaliyetler yapıldı. Ameliyatın ilimizde yapılması bizim için çokça ongun oldu. Ayrıksı bire bir ilde yapılsaydı sayrı yakınları üzere bile macerasız olmayacaktı. Muvaffakiyetli ayrımsız faaliyetler yaptılar. Şu anda babamın afiyet durumu gür. Doktorlarımıza ve havari olan şifahane personeline haddinden fazla teşekkürname ederim.” diye konuştu.

Share: