Muş’ta heybet marifetiyle yükselen yapı fabrikaları gençlere imge oluyor

– Muş’ta mehabet yoluyla yükselen nesiç fabrikaları gençlere umut oluyor

Muş’ta devasa tekstil fabrikaları işsizliğin önünü kesti

Muş Valisi Gündüzöz:

“Genç nüfusun güç olduğu yerde istihdamı bırakmak serencam adım eke”

MUŞ – Muş Valiliği tarafından büyükşehirlere göçün engellenmesi ve istihdamın artırılması üzere düz yazı ettirilen dokuma fabrikaları hele genç nüfusun yüzünü güldürüyor.

Il vasıtasıyla her güzeşte gün sayısı artırılan tekstil fabrikaları, özellikle çoluk çocuk tevessül etmek üzere iş arayanlara istihdam imkanı sağlamaya bitmeme ediyor. Ekim ayında 450 kişinin istihdam edildiği Padişah Alparslan Tekstilkent’te açılışı yapılan 5 bin metrekarelik fabrikanın ardından, 5 bin metrekarelik bire bir fabrika dahi Sungu Tekstilkent’te tamamlanma aşamasına geldi. Ev 2023’te faaliyete başlaması hedeflenen üretimlik üstelik 500 kişinin daha istihdam edilmesi planlanıyor.

“Yıpranmamış fabrikaları mezuniyet aşamasına geldik”

Son aşamasındaki fabrikalarda incelemelerde kâin Ilbay Doç. Dr. İlker Gündüzöz, Muş’un dokuma atılımının devam ettiğini söyledi. Güzeşte yıl kurdukları Sultan Alparslan Tekstilkent ile henüz eski yıllarda müesses olan ve tıpkı topluluk sorunları olan aşağılık çaplı Sungu Tekstilkent’in büyüdüğünü anlatan Ilbay Gündüzöz, “Sungu Tekstilkent’in türel sorunlarını çözdük. Şu anda Sungu Tekstilkent’teyiz ve arttırma yatırımlarımız var. 2 adet 2 bin, 1 lime bile 5 bin metrekarelik bakir fabrikaları intaç aşamasına geldik. Esasen Hükümdar Alparslan Tekstilkent’te bile ilave yatırımlarımız söz konusu oldu. Orada bile 1 üretimlik finiş aşamasına geldi. Nedeniyle vakit kaybetmeden şu 5 bin metrekarelik fabrikada benzeri ay bilahare evvel 300, acilen arkası sıra de 500 gencimiz çalışıyor olacak. Dolayısıyla bu memleketin aylakçılık problemini iri ölçüde çözmüş olacağız” dedi.

“Genç nüfusun alçak olduğu yerde istihdamı artırmak son rütbe eke”

Tüvana nüfusun kırıcı olduğu yerde istihdamı artırmanın sonuç derece mefret olduğunu ve bu konuyu el özel idaresi ile eşkâl köylere hizmet götürme birliğinin izlem ettiğini kaydeden Vali Gündüzöz, “Hem format da hem üstelik Sungu’de el özel idarenin mülkiyetini hazineden almış olduğumuz bu alanda berenarı doğacak tıpkı seviyeye geldik. Bundan sonraki yıllarda 10 binlere akıllıcasına bu rakam genişleyecek. Bu imkanı bize veren ilkin Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan kalkışmak amacıyla ait Deneyimsizlik ve Spor Bakanlığı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına teşekkür ediyorum. İnşallah faaliyetlerimiz yordam kesmeden bitmeme edecek” şeklinde konuştu.

Ilbay Gündüzöz’e incelemelerde İl Hususi İdaresi Genel Sekreteri Şeyhmus Yentür birlikte zevcelik etti.

Share: