Muş’ta ailelerin HDP önündeki zürriyet nöbeti sürüyor

Muş’ta ailelerin HDP önündeki genç erkek nöbeti sürüyor

8 yıldır oğlundan marifet alamayan baba:

“Kardeşlerinin başına güncek olacaksın dedim amma bilmiyordum gidip Amerika’ya, o şerefsizlere askeriye yapacaksın”

MUŞ – Muş’ta, 2014 yılında oğlunu bilgisayar mühendisliği okuması amacıyla üniversiteye gönderen Halit Altun, 8 yıldır marifet alamadığı evladına seslenerek, “Kardeşlerinin başına şemsiye olacaksın dedim amma bilmiyordum gidip Amerika’ya, o şerefsizlere askeriye yapacaksın” dedi.

Muş’ta çocuklarının yıldırı örgütü PKK eliyle kandırılarak dağa kaçırılmasından HDP’yi mesul markajcı anneler, sevimsiz havaya karşın eylemlerine bitmeme etti. HDP uğrunda evlatlarına kavuşacakları haset umutla muntazır anneler, 85. haftada de evlatları için gösteri yaptı. Tümen binası önüne gelerek HDP ve PKK’dan çocuklarını talip anneler, HDP ve PKK’yı lanetledi. Evlatlarına ansız dönmeleri için çağrıda bulunan anneler, “Yavrumu verin bana”, “Anneler direniyor”, “Daha Çok kâfi, bırakın evlatlarımızı” ve “Çıktı yeter, yakamızdan düşünüm” bağlanmış dövizler açtı. Evlatlarına teslim olmaları çağrısında kâin aileler, azimli bekleyişlerini sürdürüyor.

“Çocuğumu HDP’den istiyorum”

6 yıldır oğlunun kayıp olduğunu ve tıpkı veri alamadığını rapor fail ana Şahinaz Özcan, “Oğlum var mı, bulunmayan mu bilmiyorum. Çocuğumu HDP’den istiyorum. HDP çocuğumun nerde olduğunu biliyor. 3 yıldır Muş ve Diyarbakır HDP önündeyiz. Sebep bir çağ HDP gelip sormuyor ‘siz ne için buradasınız?’ diye niteleyerek. Çocuklarımız amacıyla buradayız. Çocuğumu almayana büyüklüğünde burayı metrukiyet etmeyeceğim. Sevimsiz olsun, şita olsun, hangi olursa olsun yine burada olacağım. Tıpkı çocuk dağda kalsa de tekrar buradayız. Atilla sesimi duyuyorsan gel devlete konfirmasyon ol. Sen demincek neredesin? Burada olsan senden haberimiz olacaktı ama demincek neredesin, var mısın, namevcut musun haberimiz yok” dedi.

“20 yılda olsa HDP’nin uğrunda misil tutacağız”

2014 yılında oğlunu Malatya İnönü Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümünde okuması amacıyla gönderdiğini ve 8 yıldır çocuğunu göremediğini anlatan ağababa Halit Altun birlikte, “8 zaman demiyorum, 8 yıldır çocuğum yok. 8 yıldır bu hasreti çekiyoruz. 20 yılda olsa HDP’nin uğrunda kat tutacağız. HDP sanmasın kim biz buradan gösterişsiz olağan çekip gideceğiz, sonuna kadar bitmeme edeceğiz. Çocuklarımızı HDP’den istiyoruz, onlardan başka istediğimiz aynı özdek yok. Çocuklarımızı kandırıp götürdüler. Okullardan 14-15-16 yaşlarındaki çocukları alıp götürüp PKK’ya tasdik ettiler. Kendi çocuklarını götürüp PKK’evet teyit etsinler! Bizim çocuklarımızı kalın kafalı göndersinler. Eyvah, günahız biz. Aylardır kar, şita, yaz demeden hep bu yollardayız. Gitmediğimiz, gezmediğimiz yer kalmadı. Elimizde olan biraz kuruş parayı üstelik bu yollar bile yedik bitirdik. Çocuklarımıza varamadık. Çocuklarımızı bizden sakladılar, bize göstermediler” ifadelerini kullandı.

“Kardeşlerinin başlarına şemsiye olacaksın dedim ama bilmiyordum gidip Amerika’evet, o şerefsizlere askerlik yapacaksın”

Yıllardır evladı yüzünden şiddetli çektiğini vurgulayan baba Halit Altun, “Kâfi bu acıyı çektik. Daha Çok bittik, ayakta duracak halimiz kalmadı. Bütün dertliyiz, bütün kederliyiz, bütün sıkıntılıyız. Sizi kandırıyorlar, taşların ortada, derelerin içre, suların ortamında süründürüp götürüyorlar. Sizi kusurlu tıpkısı yola sokmuşlar. Gel devletine, askerine teyit ol. Kerem hepimizin devletidir. Ben şu an Türk bayrağının altında yaşıyorum. Senin orada ne işin var oğlum? Seni meslek okumaya gönderdim, git âdem ol dedim. Bilgisayar Mühendisi oldun. Kardeşlerinin başlarına güncek olacaksın dedim amma bilmiyordum gidip Amerika’evet, o şerefsizlere askeriye yapacaksın. Bunu bilmiş olsaydım evet o dakika amacıyla özlük kafama ayrımsız mermi sıkacaktım seni görmemek üzere, evet dahi senin kafana aynı mermi sıkacaktım seni görmemek üzere” diye konuştu.

“Çocuklarımızı okuldan aldılar, PKK’ya verdiler”

Oğlu Atilla Özcan üzere HDP önünde nöbetini sürdürdüğünü kaydeden baba Şemsettin Özcan ise şöyle konuştu:

“Biz gelip çocuklarımızı HDP’den istiyoruz. HDP bizi kandırıp diyordu kim ‘eş bize katılın bu Kürt davasıdır’ diye. Bu Kürt davası değil, bu Amerika davasıdır. Kürt davası olsaydı HDP bizim yanımıza gelip destek verirdi. Bunlar bizim çocuklarımızı okuldan aldılar, PKK’evet verdiler. Bunların hangi hakkı var? Kürtleri bilcümle kandırdılar. Kürtlere çarpış vuruyorlar. Çocuklara sesleniyorum: bizi duyuyorsanız süratle eş askere, polise teslim olun. 6 senedir çocuğumun derdini çekiyorum. 3 senedir Diyarbakır ve Muş’ta HDP önündeyim. Sonuna kadar bile HDP’nin önünden çekilmeyeceğim.”

Share: