Musa Anter cinayeti davası “müruruzaman” gerekçesiyle düştü

Yazar Musa Anter’in 1992’de öldürülmesi ve DOĞRU Parti MKYK Üyesi Orhan Miroğlu’nun yaralanması ile gâh eylemlerden sorumlu tutulan “Yeşil” kod adlı Mahmut Saika’ın de ortada olduğu 18 sanık hakkındaki sevgili, zaman aşımı gerekçesiyle düşürüldü.

Ankara 6. Tehlikeli Ukubet Mahkemesi’ndeki duruşmaya sanıklar katılmazken, sanık ve müdahil avukatları ile HDP Kayırıcı Genel Başkanı Mithat Sancar ve kâh milletvekilleri salonda hazır bulundu.

Mahkeme Başkanı, sorun dosyasına mevrut evrakı okuduktan sonradan taraflara kortej verdi.

Müşteki avukatları davanın “müruruzaman” nedeniyle bitirilmemesini, dosyanın “insanlığa cebin işlenen suç” kapsamında değerlendirilmesini ve süreden muaf tutulmasını dilek etti.

Sanık avukatları de “müruruzaman” kararının uygulanmasını temenni etti.

Cumhuriyet savcısı, mütalaasında Musa Anter ve Ayten Öztürk’ün öldürülmesi ve Orhan Miroğlu’nun yaralanmasına ilişik kamu davasının müruruzaman süresi dolduğundan düşmesine karar verilmesini istek etti.

Savcı, sanıkları arasında “Yeşil” harf ünlü Mahmut Sebep’ın da olduğu Diyarbakır 1’inci Çetin Ukubet Mahkemesi’nde tanıdık ve daha sonradan sorun dosyasıyla birleştirilen “JİTEM davası”nın dosyadan ayrılmasını rica etti.

Beyanların ardından kararını açıklayan murafaa, müddeiumumilik mütalaası doğrultusunda karar vererek davanın “zaman aşımı” gerekçesiyle düşürülmesine değişmeyen verdi.

Mahkeme, esbak celselerde sav dosyasıyla birleşen, suç tarihi 1996 olan 16 sanıklı “JİTEM davası”nın ayrılmasına hükmetti.

Sancar’ın açıklaması

Duruşmanın peşi sıra adliye uğrunda basın açıklaması özne HDP Eş Umumi Başkanı Mithat Sancar, sukut kararının hukuksuz olduğunu ve bu durumun kendileri için şaşırtı olmadığını söyledi.

Evrensel ahbaplık ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne göre Anter cinayetinin “insanlığa alın işlenen” suçlar kapsamında olduğunuz belirten Sancar, buna karşın Anter cinayeti özellikle oluşmak amacıyla bütün faili muzlim dosyaların takipçisi olacaklarını ifade etti.

Davanın geçmişi

Anter’in ölümü, Miroğlu’nun yaralanmasıyla sonuçlanan saldırıya ilişik sorun Diyarbakır’de küşade, güvenlik gerekçesiyle Ankara’ya nakledilmişti.

İddianamede, eylemi Mahmut Sebep’ın planladığı ve yönettiği, Hamit Yıldırım’ın eylemi gerçekleştirdiği, dönemin Kurnaz İstihbarat Kadro Komutan Vekili Cidal Gevrekçi’nin ise emri altında kâin Abdülkadir Aygan’ı faillere yardım amacıyla görevlendirdiği öne sürülmüştü.

Sanıkların, “bile bile herif öldürmek” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapsin birlikte “halkı isyana isteklendirme ve yekdiğeri aleyhine silahlandırarak mukateleye (vurmaya) teşvik etmek” ve “herif çürütmek” suçlarından birlikte cezalandırılmaları istenmişti.

Dava görüldüğü tam sanıklardan Mahmut Yıldırım ve Abdülkadir Aygan’ın da arasında bulunduğu Diyarbakır 1’inci Yavaş Ceza Mahkemesi’ndeki 16 sanıklı JİTEM davası ile Elazığ 1’inci Alçak Ukubet Mahkemesi’nde açılan ve Ayten Öztürk’ün 1992’de kaybolduktan iki ay sonraları geberik bulunmasına ilgili dava birlikte Anter ve Miroğlu ile ilgili davayla birleştirilmişti.

Share: