Muratpaşa Belediyesi’nin Susuz’a Gönderdiği Tohumlar Savsaklamak Oldu

TACETTİN DURMUŞ

Antalya’nın Muratpaşa Belediyesi’nin geçen yıl akıbet 60 yılın sunma balaban kuraklığının yaşandığı Kars’ın Susuz ilçesine gönderdiği tohumlardan elde edilen buğday, geçmiş un bilahare ekmek oldu. Susuz ilçesini ziyaret eden Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, “Gelecekte, benim hayalimde, hep topraklarının tamamını mübarek aynı şekilde eken bire bir Türkiye var. Özlük buğdayı ve öz melez tohumluğuyla; bitkileri, ilaçları, gübresiyle ülkenin her tarafını ekebilen benzeri Türkiye, apayrı ayrımsız düzey demektir. Esasen enerjide bile öz enerjisini üreten benzeri Türkiye hayalim var. Bu de mümkündür” dedi.

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Tevazulu, geri Antalya Kars-Ardahan- Iğdır Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Ferhat Cemtosun ve umumi heyet üyeleri ile alay malay Kars’ın Susuz ilçesine gelerek, sabık sene ilçeye gönderdiği tohumlardan yapılan örgensel ekmeği tattı. Tevazulu, daha sonradan de kendisi ve İzmir Büyükşehir Şehremini Bronz Soyer eliyle ilçeye gönderilen tohumların öğütüldüğü değirmeni müzakere etti. Susuz’de bateri zurna eşliğinde kaza halkı eliyle karşılanan Komutan Tevazulu ve Cemtosun, Şehremini Oğuz Yantemur’u kalburüstü çalışmalarından kontekst kutladı.

“TOHUMLA İLGİLİ SIKINTILARIMIZ VARDI”

Yerel saz şairi Mustafa Ahmetoğlu, verdiği destekten dolayı Muratpaşa Belediye Başkanı Beklenti Tevazulu’a yazdığı koşma okuduktan sonraları, nisan ayında toprakla buluşturulan tohumlardan üretilen buğdayla yapılan ekmeği izaz etti. Komutan Tevazulu, kendisine ikram edilen ekmeği tadarak uzvi tohumun önemine ilgi çekti. CHP Kars İl Başkanı Taner Toraman, İzmir Şehremini Tunç Soyer’in ‘Başka Bir Ekincilik Mümkün’ projesi ile alay malay, Antalya’nın Muratpaşa Belediyesi’nin Susuz’da toprakla buluşturduğu tohumların ekmeğe dönüştüğünü söyledi. Toraman, Oğuz Yantemur’un hususi çabaları sonucunda temel adı ‘Cilavuz’ olan ilçede başlattığı mücadelenin akıbet verdiğini dahi belirterek, Muratpaşa Belediye Reisi Ümit Uysal’a teşekkür etti.

Susuz Şehremini Oğuz Yantemur üstelik ilçesini musahabe eden Muratpaşa Belediye Reisi Beklenti Tevazulu, Antalya Kars-Ardahan-Iğdır Ekin ve El Birliği Derneği Ferhat Cemtosun ve yönetim kurulu üyelerine teşekkür ederek şunları söyledi:

“Başkanımızı burada koparmak bizi onurlandırdı. Tığ, o süreçte iki yıl kurak zaman geçirdik. Tohumla ilgilendiren sıkıntımız vardı. Bir Nice CHP’li belediyelerimizi ülfet ettik. Bunlardan birisi üstelik Muratpaşa Belediyemiz idi. Antalya’ya gittik ve bizi çok iyice benzeri şekilde ağırladılar ve ilçemize tohum yardımında bulundular. Ayrıca İzmir Belediye Başkanı’mız Tunç Soyer’in üstelik çok iri emekleri oldu. Çokça artağan aynı yıl geçirdik. Susuz, tohumun sunma aşkın olduğu ilçe oldu. Bu tohumların bir kısmını seneye yeniden çiftçimize gölgelendirmek için izansız aldık. Önümüzdeki sene bu işi daha güzelce tıpkısı şekilde bitmeme ettireceğiz. Elbette kim değişik belediyelerimizden birlikte bindi isteyeceğiz. Kışın çocuklarımız yatağa aç girmeyecek. Hayvanlarımızın de ihtiyacını karşıladık. karınca kaderince vatandaşımıza ulama sunduk. İlçemiz hayvancılıkla uğraşıyor ve gelir kaynağımız dahi çiftçilik üzerinedir. Bunu daha dahi geliştirmemiz gerekiyor. Belediyecilik hizmetlerimiz arasında bu desteklerde olmalıdır. Komutan’ımıza ve Muratpaşa ilçemize, verdiği desteklerden ufuk ilçem hesabına çok teşekkürname ediyorum.”

“HAYALİMDE HEP TOPRAKLARINI EKEN BİR TÜRKİYE VAR”

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal üstelik şunları söyledi:

“Gelecekte, benim hayalimde, bilcümle topraklarının tamamını verimli tıpkı şekilde eken benzeri Türkiye var. Zat buğdayı ve kişi hibrit tohumluğuyla; bitkileri, ilaçları, gübresiyle ülkenin gelişigüzel tarafını ekebilen bir Türkiye, eksantrik bire bir kur demektir. Gene enerjide bile kişi enerjisini üreten tıpkı Türkiye hayalim var. Bu birlikte mümkündür. Bunun da tekniği, altyapısı, madeni ülkemizde mevcuttur. Hayalimiz budur. Hayalimiz çocuklarımıza, torunlarımıza dayalı, memleketimizin geleceğine yöneliktir. Hayalimiz olmasa bu işlerle uğraşmayız. Sizlere ufak tıpkı katkıda bulunabildiysek ne mutlu bize. Elimizden geleni seçme zaman yaparız.

“KARS’TA BUĞDAY YETİŞMİYORSA BU TAMAMEN TÜRKİYE’MİZİN SORUNU TAMAM”

Şayet Kars’ta buğday yetişmiyorsa bu, ağiz ağiza Türkiye’mizin sorunu tamam. Şayet Kars’ta tohumluk buğday bulunmayan ise bu, Türkiye’mizi haris bırakabilecek aynı problemdir. Bu duyarlılıkla hep Türkiye’miz bire bir bütündür. Buradaki çiftçimiz, insanlarımız üretecek ki Ankara, İstanbul, İzmir ve İstanbul’dahi bizler ekmek yiyelim. Bu anlayıştan hareketle esbak senelerde yaşanan kuraklıktan yağlık karınca kararınca bu bölgemize tohumluk buğday yardımında bulunduk. Şimdi bunların ekmeğe dönüştüğünü koymak, bölgede üretim rekoltesinin yükseldiğini bağışlamak, yeniden üretimin dem aldığını çekmek düş ve öz saygı vericidir. Fakat hep Türkiye, en bol topraklarını, genişlik mübarek şekilde kişi ürettiği umar, basma ve kişi ürettiği tohumla kol biçmediği sürece bütün bu sıkıntılar tamam. Hep Türkiye’nin planlanması geçişsiz. Bütün Türkiye’nin çok mebzul yönetilmesi ve üretime dahil edilmesi lazım. Bu, azık güvenliğini sağlayacak, gelecek nesillerimize güvence sağlayacak, çok cesim. Kars’taki üreten, karşı teri döken, gelip burada değirmende saçlarını ağartan kardeşlerimizle birlikte kucaklaşma imkanı bulduk.”Share: