Muğla ruzname: The Bodrum Cup’ın 90 yıllık çınarı

THE Bodrum Cup’ın hayat dolu efsanesi 34 yıllık yarışın demirbaşı Balaban Yunus teknesinin kaptanı Emniyetli Buldanlı, 90’ıncı yaşında şampiyonluk peşinde.

Bu sene 34’üncüsü düzenlenen Amerikan Hospital The Bodrum Cup’ta coşku selis sürerken, yarışlara geçmiş günden beri katılan Emniyetli Buldanlı, Demirören Bili Ajansı’na açıklamalarda bulundu. The Bodrum Cup’ın 90 yıllık çınarı Buldanlı, 34 almanak konkur tarihinin birlikte etkili efsanesi. Emin Buldanlı, 1989 yılından bu yana planlı yarışta, bu yıl 90’ıncı yaşını birlikte kutlayarak ayrı bir bahtiyarlık yaşadı.

1989 yılında düzenlenen önce yarıştan beri yarışlara katıldığını dile getiren Emin Buldanlı, ” Marmaris’ten geliyoruz yarışa. Bu yıl Marmaris’ten mevrut tek tekneyiz. İlk yıl 24 mıntıka katıldı ve Bodrum’dan cereyan ederek Ekincik’te bitirdik. Bekâr, maalesef kim o dönemde hiçbir teknenin donanımı yoktu. Başta benim teknemin donanımı yoktu. Benim cenovam yoktu örneğin, onun hesabına arkadaşın şişman teknesi vardı, floğunu alarak cenova namına kullandım. Gündeş donanımım olsaydı o sene zahir farkla birinci olurdum. Fakat benim gibi hep tekneler donanımlarını bu yarışla düzelttiler ve her sene ayrımsız husus eklediler” dedi.’YURT DIŞINDAN BİRÇOK TEKNE KATILIYOR’Bodrum Cup’ın uluslararası tıpkı yarış olduğunu belirten Buldanlı, “Take it Easier, İngiltere Chelsea Kulübü’nün bozuk başkanının. O da defaatle katıldı ve şu anda yarışın komodoru. Bir Nice bölge katılıyor dar dışından, bizim dahi Yunanistan’a etaplarımız oldu. Orada çok mebzul karşılandık o ahit” diye konuştu.’REKORU ELİNDEN ALACAĞIM’Lisanslı sportmen yerine yarışlarda düzlük düzlük Sakıncasız Buldanlı, “25’inci senede Guinness Rekorlar Kitabı’na yutmak amacıyla müracaat ettik. Ancak ‘bizim izlem etmiş olmamız lazım’ dediler. Onun için akseptans etmediler. Filhakika dünyada 25 sene bire bir yarışa giren mıntıka yokmuş. Fakat strateji edilmemiş olduğum amacıyla kabul etmediler. Bire Bir girişimimiz elan var, ego şu anda 90 yaşını doldurdum ve lisanslı sportmen kendisine yarışıyorum. Lisanslı yelkenciyim. Dünyada bu yaşta lisanslı yarışan var mı diyerek sorduk. Tıpkısı Yunanlı 91 veya 92 yaşında rekorlar kitabına girmiş. Tanrı çarkıfelek ölçü üzeri verirse o rekoru O’nun elinden alacağım” dedi.’BASTON BASTONA GİDİP BİRBİRİMİZİ GEÇEMEZKEN BRANŞ FARKIYLA BİRİNCİ OLDUK’Emniyetli Buldanlı, 34 yıllık yarışlarda unutamadığı iki anısını ise şöyle anlattı:

“İlk periyot buradan debi ettik, anif bire bir hava var. Kocaoğlan bacağı yaparak (iki yelkenin kontra taraflara zahir olması) Knidos’ta bitirdik. 2 saat 44 dakikada yelkenle Knidos’a girdik. Şamandırada finişi yaptıktan sonra motora bastık, gelecek verdim gitmiyor. Dümeni çeviriyorum, dönmüyor. O arada üçleme dalgaları gelince havza canip döndü. Açın motor dairesini dedim, baktılar o kadar aceleci gitmişiz ki vantilatör boşta dönerken kaplinin saplamalarını düşürmüş ve kaplin açılmış. Vantilatör gitmiş dümene asılmış, dalavere çalışmıyor. Süratle floğu açtırdım. adım adım Knidos’a girdik ve kurtardık vaziyeti. Benzeri ötekisi ise Güllük Körfezi’nde kültür odasının orada 5 bölge finişe kötek bastona giriyorduk. Hafif bire bir hava var, baston bastona giriyoruz ve birbirimizi geçemiyoruz. Rüzgar kafadan ve orsadan geliyor, hepimiz rüzgar alıp gidebiliyoruz ancak geçemiyoruz birbirimizi. Cümle finişe gelirken o zamanki stajyer çocuğa ‘Fırla Bedel öne’ dedim. İstralyaya tutun özge elini uzat ileriye dedim. Uzattı ve biz branş farkı ile birinci olduk.”

Share: