Muğla haberi… The Bodrum Cup’ın 34 almanak müdavimi Güvenli Buldanlı organizasyonla ilgilendiren anılarını anlattı Açıklaması

Muğla’nın Bodrum ilçesinde bu yıl 34’üncüsü düzenlenen American Hospital The Bodrum Cup Yelken Yarışları’na 34 yıldır on paralık küşayiş vermeden katılan 90 yaşındaki Güvenli Buldanlı, gökçe sularda bibi evvel günkü heyecanını koruyor.

İzmir tevellütlü Buldanlı, denizle üç yaşındayken tanıştı. O yaşta yüzmeyi öğrenen deneyimli denizci, o günden sonradan mavi sulardan on paralık ayrılamadı.

The Bodrum Cup’ın geçmiş yarışından itibaren adeta filonun demirbaş teknesi haline mevrut “Iri Yunus” ile on paralık küşayiş vermeden yarışlara katılan Buldanlı, hala önce günkü iddiasını sürdürüyor.

Buldanlı, AA muhabirine, denizin hayatında çokça muhteşem yere ehil olduğunu, yelkene de Göztepe Yelken Kulübünde başladığını söyledi.

İstanbul’da Yeşilyurt Bahir Kulübünde hem sporcu hem dahi usta ve zeybek olarak yıllarını geçirdiğini anlatan Buldanlı, hayatının balaban tıpkı döneminde Antalya-Bodrum arası yelkenli seyri yaptığını dile getirdi.

Türkiye’nin birçok bölgesini tekneyle gezdiğini tabir fail Buldanlı, “Deniz benim için zevalsiz bir öykü. Ancak The Bodrum Cup’ın yeri benim amacıyla çokça ayrıksı. Bu organizasyonun yelkenciliğe ve bahir kültürüne çokça balaban bir katkısı var. Ego ilk yılında bu yarışa katılanlardan biriyim. Aktüel tesisat o devir bende olsaydı, berrak farkla bir numara olurdum. Elbette seneler süresince yarışa yarışa, eksikleri tamamlayarak hem tığ hem üstelik yelkencilik haddinden fazla ongun duruma geldi. Ahşap teknelerde çok gür yarış çıkaranlar var. Bu da bizlere hava veriyor.” dedi.

Buldanlı, ahşap bölge imalatının Iye ve Akdeniz ekonomisi amacıyla iyi tıpkı dokunulmazlık olduğuna dahi meni etti.

Güvenli Buldanlı, ilki 1989’bile gerçekleştirilen The Bodrum Cup’a 34 sene kesintisiz katılırken, organizasyonun serencam 25 yılında ise aynı bölge ve ekiple sükse kovalıyor.

“American Hospital The Bodrum Cup’ın imdi arsıulusal sulara açılması gerekiyor”

Eskiden evlerin bahçesinde bölge yapıldığına dahi dikkati calip Buldanlı, “Teknelerin seçkin biri birer görüşme eseriydi. Bu anane da tarihe süzülmek üzere. The Bodrum Cup, bu geleneğin hangi büyüklüğünde bulunmaz olduğunu anlatması açısından haddinden fazla balaban ayrımsız garaz üstlendi. American Hospital The Bodrum Cup’ın çıktı arsıulusal sulara açılması gerekiyor.” şeklinde konuştu.

“2017’dahi ilk kez rotaya karışma edilen Yunan adalarının gine konkur güzergahına karışma edilmesi en şişman arzum.” diyen Buldanlı, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bunun için öncelikle sulh ve hoşgörü ortamının geri gelmesi, alelhusus serencam yıllarda sığınmacı geçişleri dolayısıyla Türk teknelerine gösterilen tahammülsüzlüğün sona ermesi gerekiyor. On Paralık layenkati cümle 25 sene benzeri mıntıka ve benzeri ekiple benzeri bahir festivaline katılan başka bire bir havza duymadık. Aranjman komitesi üstelik bu düşüncede olacak kim ‘Nazik Yunus’ için Guinness’e başvurmuş. Dört kamaralı guletin, bu yarışlarda bugüne büyüklüğünde 10 birincilik, 5 ikincilik, 3’bile üçüncülük elde ettiğini dahi kayıt düşelim. Elbette bire bir da ‘En Apiko Kıyafet’ ve ‘En Centilmen Ekip’ ödülleri de var.”

Branş farkıyla elde edilen birincilik

Yarışlardan birinde yaşadığı birincilik anısını de paylaşan Buldanlı, “Aynı yarışta finişe çalmak üzereydik. Ilkokul tekne paralel yerine ilerliyorduk. Hafif tıpkı rüzgar vardı ve kimse öne geçemiyordu. Teknede muço tıpkısı gencimiz vardı. Yarışın bitmesine saniyeler kaldığında ‘pruvaya geç (geminin ser bölümü) kolunu uzat öne doğru’ dedim. Koştu gitti ve kol farkıyla yarışı bir numara bitirdik. Çünkü teknenin seçme parçası bitme çizgisini geçtiği antlaşma konkur münteha sayılır, duraç budur.” ifadelerini kullandı.

Share: