Muğla haberi… Milas Belediyesi’nin Düzenlediği 12. Turhan Selçuk Karikatür Yarışması Sonuçlandı

Milas Belediyesi, 10’uncu Hanek Gökçe Yazın Günleri kapsamında düzenlenen ve iki celse halinde yapılan ‘Turhan Selçuk’un Sanatı’ sempozyumunu tamamladı. Sempozyum öncesinde 12. Turhan Selçuk Karikatür Yarışması’na başvuran karikatürler arasından seçilen eserlerin düzlük aldığı işporta açılışı yapıldı ve kazananlara ödüller verildi.

22 Ilk Teşrin Cumartesi haset saat 20.00’üstelik Uray Evlendirme Salonu’nda düzenlenen sergi açılışında mütekellim Milas Belediye Reisi Muhammet Tokat; Milas Belediyesi’nin taslak alanında Türkiye’nin en zengin koleksiyonuna topluluk tıpkı kuruluş olduğunu vurguladı.

“KARİKATÜR YARIŞMASINI TEMAS YIL GELİŞTİREREK SİZLERLE BULUŞTURMAYA BITMEME EDECEĞİZ”

Arsıulusal düzeyde hazırlanan yarışmada emeği sabık bilcümle isimlere teşekkür ettiğini da sözlerine ekleyen Tokat “Yarışmaya başvuran yekpare eserlerimiz arşivleniyor. İçlerinden seçilenlerle gelişigüzel sene katalog oluşturuyoruz. Bu kataloglarımız meraklılarına ücretsiz namına verilmektedir. Karikatür yarışmasını seçme yıl geliştirerek sizlerle buluşturmaya devam edeceğiz. Aldığımız karar doğrultusunda bu sene bir numara olan Esmaeil Babaei seneye jüride düz alacaktır. Diğer yıllarda dahi bu işleyişi sürdüreceğiz” dedi.

12. Turhan Selçuk Karikatür Yarışması Bergüzar Töreni’nde dereceye giren isimlere teşekkürname edilirken birinci İran’dan Esmaeil Babaei’ye Milas Şehremini Muhammet Tokat, üçüncü İran’dan Mualla Ghanaat’ya Ruhan Selçuk, TEMA Vakfı Hususi Ödülü’nün sahibi Türkiye’den Misyon Şeker’e Kamil Masaracı ve Eskişehir Hususi Ödülü’nün sahibi Türkiye’den Teamül Uzunoğlu’na İzel Rozental aracılığıyla ödülleri ikram edildi.

TEŞEKKÜR PLAKETLERİ VERİLDİ

Programda hakem heyeti görevini üstlenen isimlere teşekkür plaketi üstelik verildi. Jüride meydan alan isimlerden Başkan Tokat’a, Başkan Yardımcısı Harun Ergin Çavuşoğlu, Ruhan Selçuk’a Elif Tokat, Kamil Masaracı’ya Sedir Üyesi Maksat Edip, İzel Rozental’a Sedir Üyesi Şakir Özdemir, Zeynep Gargi’ye Sedir Üyesi Cüneyt İlter, Amor Deniz Anıl’a Sedir Üyesi Yüce Murat Öner, Yoshiaki Yokota’ya Meclis Üyesi Cemil Kaptan, Hayati Boyacıoğlu’na Hars ve Sosyal İşler Müdürü Bekir Güney ve Mehmet Nergiz’e Paşalar Mahallesi Muhtarı Recep Panay yoluyla teşekkür plaketleri verildi.

Karikatüre, sanata, edebiyata kendini adamış isimlerin katıldığı sempozyumun ikinci gününde Ozan Halim Şafak Şanlıdağ moderatörlüğünde Karikatürcü İzel Rozental ‘Turhan Selçuk’un Editoryal Karikatüründe Stereotipler, Klişeler’, Gazeteci-Yazar Zeki Ateşli ‘İmgesel Tıpkısı Otoportre Yerine Abdülcanbaz’ ve Şair Oktay Yivli ‘Turhan Selçuk’ta Iz Anlatıbilimsel Yaklaşım’ konularında konuşmalarını düzenledi.

Karikatürcü İzel Rozental, “Turhan Selçuk’a cemaat olduğu üzere Milas mı ak yazılı, yoksa Milas’ın Turhan Selçuk’a bu derece sahip çıkması dolayısıyla Turhan mı bahtlı bilemiyorum. Altın Muhammet Tokat’a ve Ruhan Hanım’a bu noktada çokça madde borçluyuz” dedi.

“ABDÜLCANBAZ YARATICISINDAN BAĞIMSIZ YAŞAYAN BİR KARAKTERDİR”

Gazeteci-Edip Zeki Ateşin, “Biz iki gündür benzeri isimden bahsediyoruz. Turhan Selçuk ve Abdülcanbaz. Bu herkese nasip olamaz tıpkı durumdur. Abdülcanbaz yaratıcısından hür hayatiyetli bire bir karakterdir. Keşki Turhan Selçuk yaşasaydı ve Abdülcanbaz’ın ne yaptığını öğrenebilseydik” diye niteleyerek konuştu.

Ozan Oktay Yivli, “Turhan Selçuk kadar popülist bir sanatçı ile alın karşıyayız. Abdülcanbaz, 1957’üstelik Milliyet üzere çizilmeye başlıyor. Selçuk, ilkin Aziz Nesin ve Rıfat Ilgaz’dan müzaheret alır. Sonrasında takkadak kendisi kaleme alır. Abdülcanbaz’ın bu kadar sevilmesinin sebebi bizim ideal tipimiz olmasıdır” dedi.

İZEL ROZENTAL’A FAHRİ HEMŞEHRİLİK

Sempozyumun ardından iki dönem boyunca lokma eden isimlere Komutan Tokat marifetiyle teşekkürname plaketleri ve çiçekleri sunma edilirken Uray Meclisi’nin kararıyla Fahri Hemşehrilik kararı alınan İzel Rozental’a “Aramıza balkı geldiniz” denilerek Gönüllü Hemşehrilik Beratı sunuldu.

“İÇİME FAZLASIYLA SİNEN BİR ÇALIŞMAYDI”

Sempozyumun böylelikle umumi ayrımsız istimara özne Tokat; “Hanek ve Gökçe Yazın Günleri kapsamında düzenlenen etkinlikler bizler için teferruatlı ayrımsız yürüyüştü. Halim Şafak Şanlıdağ hemşehrimizin kabiliyet ve birikimleriyle bu noktaya geldik. İki dönem boyunca içi mahmul yoğun sabık, erinç komple tıpkısı program oldu. Türkiye’nin ve dünyanın değişik yerlerinden esame bu hisse senedi üzere buraya geldi. Bu anlamda birlikte içime olağandan sinen tıpkısı çalışmaydı” dedi.

Sempozyuma katılan mecmu konuklarla gelişigüzel çekilen ajanda fotoğrafının arkası sıra 12. Turhan Selçuk Uluslararası Karikatür Yarışması Ihsan Töreni ve Turhan Selçuk’un Sanatı Sempozyumu programı sona erdi.

Share: