Muğla ekonomi toplantısı

Muğla Valisi Orhan Yağlı başkanlığında planlı 2022 yılı 2’nci İl Ekonomi Toplantısı’nda, Muğla’nın kazançlı durumu ve potansiyeli ile üretim ve istihdam konuları değerlendirildi.

“Bölünmüş misil uzunluğu 557 Km’ye ulaştı”

Toplantının açılışında konuşan Ilbay Orhan Semiz, ilin umumi durumu hakkında katılımcılara vukuf verdi. Muğla genelinde kamu yatırımlarının mütezayit ayrımsız acilen devam ettiğini belirten Vali Orhan Tavlı, “Milli Terbiye Bakanlığımız vasıtasıyla 105 derslik, 400 şahsiyet pansiyon, 1 yemekhanenin yapımı sürmektedir. 68 dershane, 2 adet pansiyon ve 12 derslikli Bodrum Umum Eğitim Bilimi Merkezi işleri tenkis aşamasındadır. Cahillik ve Spor Bakanlığımız vasıtasıyla yürütülen Milas spor salonunun yapımı bitmeme etmektedir. Yükseköğretim güçlükle inşaatlarımızda Reze’de 5 bin 108 kapasiteli bir numara ve ikinci adım ile Fethiye’de Bin 697 kapasiteli Mefharet Koçman Mektepli Yurdu bitmiş, Menteşe Bin kapasiteli üçüncü adım inşaatlarımızda icraat sürmektedir. Eriştirme Bakanlığımızın çalışmaları ile toplam mukassem el uzunluğumuz 557 km’ye nail, 102 km’lik kesimde icraat bitmeme etmektedir. Mukassem yollarımız mecmu kat uzunluğumuzun yüzde 60’ını oluşturmaktadır. Yeniden iblağ bakanlığı marifetiyle Turgutreis ve Milas Ören Yat Limanları ile Bodrum ve Güllük İskeleleri hizmete açılmış, Datça ve Dalaman yat limanlarının sondaj projeleri tamamlanmıştır” dedi.

Sağlık yatırımları

Sağlık Bakanlığımız yoluyla düzenlenen 150 yataklı vagon Bodrum Heybet Hastanesi inşaatı tamamlanarak hizmete açıldığını belirten Ilbay Besili, “150 yataklı vagon Seydikemer ve 125 yataklı vagon Marmaris Fehamet Hastaneleri inşaatları bitmeme eden yatırımlarımız arasındadır. Menteşe, Milas ve Köyceğiz kaza afiyet müdürlüğü/topluluk sağlığı/112 acil esenlik hizmetleri merkezleri ile Muğla Yetişek ve Araştırı Hastanesi ışıma onkolojisi (linac) ek bina yapım işi yatırımları münakasa aşamasındadır” dedi.

10,3 milyon TL’lik projenin 8 milyon TL’si YİKOB’tan

Vali Gödeş, Muğla Valiliği Envestisman İzleme ve Eş Güdüm Başkanlığı finansmanı ile Ekincilik ve Orman İl Müdürlüğü vasıtasıyla yürütülen projeler hakkında üstelik bilgelik verdi. Ilbay Orhan Yağlı, “Nebati Esirgeme Ürünleri ve Basılmış Ambalajları Bertarafı Projesi, çilek üretiminin yaygınlaştırılması projesi, Seydikemer TDİOSM yapılabilirlik ve bünye projesi, Muğla ilinin hastalıktan arilik projesi, buzağı kalkanı projesi öne sâdır projelerden olup toplam bütçesi 10.3 milyon TL olan 12 projenin tahminî 8 milyon TL si Muğla Valiliği Yatırım İzleme ve Eş Güdüm Başkanlığı vasıtasıyla finanse edilmektedir” diye konuştu.

Bodrum içmece suyu projesi

Ilbay Orhan Gödeş konuşmasına şöyle bitmeme etti: “Tarım ve Orman Bakanlığı DSİ 21. Bölge Müdürlüğü yoluyla hep 6.2 bilyon tutarındaki 92 proje çerçevesinde, Dalaman, Giriş ve Sekil Ovaları sulama ve bitirme çalışmaları ile heterojen ilçelerdeki öz ıslahat ve begayet dulda çalışmalarına devam edilmektedir. Milas içme suyu projesi evet olup arızi kabul aşamasındadır. Bodrum ve Muğla içme suyu projelerinin dolay hazırlık çalışmaları sürmektedir. Tarım ve Orman Bakanlığı eliyle yürütülen kırsal kalkınma yatırımlarının desteklenmesi projesinde üreticilere 11 milyon TL armağan verilmektedir. Güney Iye Kalkınma Ajansı yoluyla Muğla’dahi aplikasyon aşamasında olan almaşık turizm ve kooperatiflere müteveccih finansal bindi programları ile 31 projeye, sosyal gelişmeyi tutma programı çerçevesinde 3 projeye ve Apiterapik arıcılık ürünleri el işi merkezi güdülebilen projesine toplamda 26 milyon TL destek sağlanmaktadır” dedi.

Seydikemer Benzen Sığırcılığı İhtisas Tevhit Uran Bölgesi

Seydikemer’e ve Muğla’mıza üretim ve istihdam anlamında nazik ulama yapması muhtemel, Seydikemer Benzen Sığırcılığı İhtisas Kombinasyon Endüstri Bölgesi ile ait icraat devam ettiğini tamlayan Vali Orhan Şişman, “Projenin gücük sürede hayata geçirilmesi planlanmaktadır. Gıda, inşaat, yapı, makina ve bütünleşmiş tesislerden oluşacak ve tahminî 2000 kişiye istihdam sağlayacak olan, hep 1070 dönümlük alanda kurulan Milas Organize Uran Bölgesi’nin altyapı ve hareketlilik işleri için Endüstri ve Uygulayım Bilimi Bakanlığı aracılığıyla sağlanan 15 milyon emniyet desteği ile 2015 yılında başlanan altyapı çalışmaları tamamlanarak arızi kabulleri işlenmiş olup, Milas OSB’de yapılan bayındırlık planına bakarak 550 dönümlük 57 endüstri parsellinin sanayicilere tahsisi yapılmıştır. Tahsis yapılan yatırımcıların 1 sene içerisinde çekim ve projelerini hazırlamaları beklenmektedir.

Muğla Valiliği İl Planlama ve Eş Güdüm Müdürlüğü yoluyla Muğla Endüstri ve Ticaret Odasında planlı toplantıya; Muğla Valisi Orhan Tavlı, kaymakamlar, çekicilik amirleri, Muğla’nın iktisadi aktörleri, esnaflar, hareket insanları, patika odaları ve sivil topluluk kuruluşlarının temsilcileri katıldı. – MUĞLA

Share: