Muğla domestik haberi: Bodrum Belediyesi’nden Sokak Hayvanları İçin Mama Üretimi

Bodrum Belediyesi, çıkmaz hayvanları için otel ve restoranlardan artan yemek ve kasaphane atıklarından kompost teknolojisi kullanarak çaça üretimi gerçekleştiriyor.

Bodrum Belediyesi, sokak hayvanları üzere Bahçeyaka Mevkii’nde bulunan Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü’ne kapalı alanda Mama Istihsal Tesisi kurdu. Atıklar, Çaça Üretim Tesisinde ferasetsiz tahavvül tekniği kullanılarak yine üretim sürecine karışma edilirken tasarruf da sağlanmış oluyor.

Bodrum Belediyesi, gıda israfına müteveccih çalışmaları kapsamında otellerdeki kemirmek atıklarının çıkmaz hayvanları özelinde kullanılması yönünde icraat yürütüyor. İlerleyen süreçte resmi açılışının dahi yapılacağı Mama Istihsal Tesisinde 5 açıkça otellerden aşındırmak atıkları toplanarak abla üretimi gerçekleştiriliyor. Bodrum’daki diğer otelden da kemirmek atıklarının toplanması ve değerlendirmesi için girişimler sürüyor.

Mama Istihsal Tesisinde alım satım atıklarının üstelik ayrımsız vahit içerisinde değerlendirilmesi, büyük ve küçükbaş hayvanat amacıyla ağızotu üretimi yapılması hedeflenirken bu kapsamda icraat de gerçekleştiriliyor.

6 SAATTE 150 KİLOGRAM CILIZ MAMA ÜRETİLİYOR

Mezbaha atıklarından, otel ve özel teşebbüslerin yemeklerinden arta küsurat gıdalar uray ekipleri tarafından alınarak tesiste toplanıyor. Atık gıdalar, kompost teknolojisi kullanılarak mamaya dönüştürülüyor. Çıkmaz hayvanları için abla istihsal ünitesinde 300 kilogram atıktan 6 saatte averaj 150 kilogram ark çaça üretiliyor.

Başkan Yardımcısı Tayfun Yılmayan, abla ünitesi için bilgilendirmeler yaparak koordineli çalışmalar ile abla üretim tesisinin kurulduğunu belirterek, “Bodrum Belediyesi yerine tahminî 6 ay başlangıçta itibaren Destek Hizmetleri Müdürlüğü’müz ve Zirai Hizmetler Müdürlüğü’müz koordinesinde çaça istihsal ünitesini kurmuş bulunmaktayız. Akıbet üç aydır de bunun ARGE ve kapasite geliştirme çalışmalarına devam ediyoruz” dedi.

Abla istihsal süreci üzerine de bilgiler veren Yılmayan, otellerden sâdır aşındırmak atıklarının değerlendirilerek ayrı ayrı ebatlarda ve büyüklüklerde üretildiğini söylerken bu sürecin Azık Mühendislerinin kontrolünde işlediğini kaydetti. Ayrıca Yılmayan, üretimin hem köpekler üzere hem üstelik kediler üzere çıkmaz hayvanlarına yönelik gerçekleştirildiğini söyledi.

Bodrum Belediyesi Bindi Hizmetleri Müdürlüğü vasıtasıyla kurulan Mama Üretim Tesisi’nde incelemelerde bulunan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, kuruluş yetkilisinden abla üretim süreci için bilgiler aldı.

ABLA ALIMLARINDA ARTIRIM SAĞLANIYOR

Yapılan çalışmalarla can dostların emniyetli ellerde olduğunu ve ellerinden gelenin en iyisini fethetmek amacıyla icraat yürüttüklerini belirten Başkan Aras, şunları söyledi:

“Bodrum Belediyesi kendisine birey dostlarımız için seferber ergin durumdayız. Sokak Hayvanları Arızi Bakımevi ve Iyileştirme Merkezlerinde otama gören güç dostlarımız amacıyla elimizden gelenin genişlik iyisini yapmaya çalışıyoruz. Bu kapsamda yeni Çaça Istihsal Tesisimiz bile hizmete girdi. Mama üretimiyle hem otellerden arta kalan yemekleri kullanarak duygusal dostlarımıza ciliz abla adına düşüncesiz dönüştürüyoruz hem de barınaklardaki abla ihtiyacını karşılayarak abla alımlarında artırım sağlıyoruz. Sokağa infirak edilmiş, bakım ve tedaviye eksikli sokak hayvanlarının daha iyi şartlarda yaşamlarını sürdürebilmeleri için onlara umum uzatan efsanevi severlerimizin üstelik destekleriyle can dostlarımız için birçok konuda çalışmalarımız sürecek.”

SEVİMLİ DOSTLAR, BARINAKLARDA YENİ YUVALARINI BEKLİYOR

Bodrum Şehremini Ahmet Aras, barınaklarda tedavisi tükenik, aşıları bütün mukavemetli çokça evsiz dostun bulunduğunu belirterek sahiplenme çağrısı yaptı. Başbuğ Aras, güç dostlarla alay malay bir varlık buyurmak isteyenleri Sokak Hayvanları Arızi Kademe’ne nida ederek, şunları söyledi:

“Veteriner İşleri Müdürlüğümüzce, sevgiye ve bakıma kadın dostlarımızın telkih, çipleme ve bakımlarını yaparak gene sahiplendirilmesi üzere vahim ceht harcıyoruz. Bu konuda genişlik iri destekçilerimiz on paralık kuşkusuz Bodrum Site Konseyi Hayvanların Yaşam Hakkını Dulda Çalışma Grubu ile mahalle gönüllülerimiz ve zer veteriner hekimlerimizdir. Vatandaşlarımızdan de ricamız sahiplenme üzerine henüz duygun olmalarıdır. Birlik hayvansever vatandaşlarımızın bakımevlerine gelerek bikes dostlara yuva olmasını bekliyoruz.”

Share: