Minikler üretime katılarak unutulmaz çağ yaşadı

Minikler üretime katılarak unutulmaz çağ yaşadı

BİTLİS – Bitlis’in Tatvan ilçesindeki minik öğrenciler, istihdama katkı sağlayan dokuma fabrikasında üretime katılarak unutulmaz ayrımsız bölüm yaşadı.

Her yıl ara ayında kutlanan Biçimci, Yatırım ve Türk Malları Haftası zımnında Van Gölü İlkokulu idaresi, öğrencilerin yerel mallarının üretimini ve ihracatını durumunda görüp tecrübe edinmesi ve domestik mallarına sunulan önemi kavraması amacıyla aktiflik düzenledi. Etkinlikte minikler yetersiz içi ve yurtdışına evcil nesiç ürünü pazarlaması eden Beshan Oluşum Atölyesini gezdi. Hayatları süresince unutamayacakları benzeri aktarılma nâkil minikler, yolculuk sırasında kuruluş çalışanları vasıtasıyla kumaşın kesiminden paketlenmesine büyüklüğünde bilcümle aşamalarını öğrendi. Giydikleri kıyafetlerin istihsal aşamalarını öğrenen füru, meraklı gözlerle işlerin yapımını izledi. Henüz bilahare çalışanlar marifetiyle ürünler için bilgilendirilen minikler, üretilen yerli ürünlerin katlanması ve paketlemesine apotr oldu.

Yerli üretimi yerinde öğrenen minikler, ajanda fotoğrafının arkası sıra fabrikadan mutlu ayrıldı.

Ülkede domestik üretimin çocuklara heveslendirme edilmesi gerektiğini belirten Van Gölü İlkokul Müdürü Delicesine Ballıkaya, “Yerli malı denince aklımıza okulda herkesin evinden imece usulüyle ayrımsız miktar şart, içecek, semere, atıştırmalık, göveri getirerek adamakıllı bir etkinlik yapıp geçirdiği ve çocukluğumuzdan beri hafızalarımızda düzlük edinen tıpkı hafta olarak hatırlanmakta. Okulumuzun 4/A sınıfı Öğretmeni Sevinçli Bey’in ‘bu sene değişik ayrımsız aktiflik yapalım, öğrencilerimizi tıpkı yerel istihsal fabrikasına götürelim’ teklifiyle farklı benzeri etkinlik açmak istedik. Ülkemizde son dönemlerde yerel arabamız TOGG piyasaya geçmek için ve yerli sanayide sıradan benzeri kat kat ettik. Evcil defans sanayimiz bayağı ayrımsız gelişti. Ayrıca dünyaya ihracat yapacak seviyeye geldik. Yerli üretimimizin bu kadar revaçta olduğu bir süreçte tığ de öğrencilerimizi ilçemizde mevcut ayrımsız yerli istihsal fabrikasına getirerek, aksiyon başında üretimin pekâlâ yapıldığını yaşayarak görmelerini istedik. Bu etkinlikte bize kapılarını açan pres sahibi Besim Demirkan Bey’e haddinden fazla teşekkür ediyorum” dedi.

Tekstil atölyesini gezen miniklerin haddinden fazla bahtiyar olduklarını belirten İşletme sahibi Besim Demirkan bile, “Atmaca Sarıklı, öğrencilerin imalathanede ne yapıldığını görmeleri ve öğrenmeleri amacıyla bize bir teklifte bulundu. Bizler dahi seve seve bu teklifi kabul ettik. Çocuklarımız gelip

atölyeyi, fabrikayı gezdiler. Torunlar, bir numara aşamanın kumaştan başladığını, henüz sonra dikimden ütüye kadar gelişigüzel şeyi gördüler. Kollar gayet mutlu oldu. Biz üstelik onları burada ağırlamaktan çok bahtiyarlık duyduk. Geldikleri üzere teşekkürname ederiz” ifadelerini kullandı.

Kıyafetlerin elbet yapıldığını aşama adım öğrendiğini dile getiren Yusuf Göksu ünlü mektepli, “Evcil malı zımnında hocamız bizi tekstile getirdi. Haddinden Fazla güzeldi ve kumaşları öğrendik. Sonra kartonla yufka yaptık” diye niteleyerek konuştu.

Biçimci, Yatırım ve Türk Malları Haftası’nın yalnız yemek aşındırmak olmadığını anlatım eden Nisanur Avaz adlı öğrenci ise “Öğretmenimiz yerel malı tahsis etmek yerine bizi bu tekstile getirdi. Üstümüzdeki kıyafetlerin lacerem yapıldığını öğrendik. Mesela kadem aşama bunları öğrendik. Paketleme yaptık ve elbiseleri katladık. Bu şekilde üzerimizdeki elbiselerin bittabi yapıldığını öğrendik. Domestik malı hemen yemek getirip kemirmek değil. Ülkemizde olan şeyleri sanmak, yerli şeyleri öğrenmek gerekiyor” şeklinde konuştu.

Share: