Minikler üretime katılarak unutulmaz ahit yaşadı

Bitlis’in Tatvan ilçesindeki minik öğrenciler, istihdama katkı sağlayan oluşum fabrikasında üretime katılarak unutulmaz tıpkısı dönem yaşadı.

Her sene mesafe ayında kutlanan Formalist, Envestisman ve Türk Malları Haftası zımnında Van Gölü İlkokulu idaresi, öğrencilerin yerli mallarının üretimini ve ihracatını yerinde görüp tecrübe edinmesi ve domestik mallarına verilen önemi kavraması üzere aktiflik düzenledi. Etkinlikte minikler yurt içi ve yurtdışına domestik oluşum ürünü pazarlaması eden Beshan Oluşum Atölyesini gezdi. Hayatları boyunca unutamayacakları bire bir ahit geçiren minikler, gezi sırasında organizasyon çalışanları aracılığıyla kumaşın kesiminden paketlenmesine büyüklüğünde eksiksiz aşamalarını öğrendi. Giydikleri kıyafetlerin istihsal aşamalarını öğrenen füru, amatör gözlerle işlerin yapımını izledi. Henüz bilahare çalışanlar aracılığıyla ürünler için bilgilendirilen minikler, üretilen yerel ürünlerin katlanması ve paketlemesine yardımcı oldu.

Yerli üretimi durumunda öğrenen minikler, hatıra fotoğrafının peşi sıra fabrikadan kıvançlı ayrıldı.

Ülkede yerli üretimin çocuklara teşvik edilmesi gerektiğini tamlayan Van Gölü İlkokul Müdürü Şahin Ballıkaya, “Evcil malı denince aklımıza okulda herkesin evinden imece usulüyle aynı hacim kayıt, meşrubat, sonuç, çerez, sebze getirerek pir bir aktiflik yapıp geçirdiği ve çocukluğumuzdan beri hafızalarımızda düz edinen ayrımsız hafta namına hatırlanmakta. Okulumuzun 4/A sınıfı Öğretmeni Sevinçli Bey’in ‘bu yıl değişik benzeri etkinlik yapalım, öğrencilerimizi tıpkısı evcil üretim fabrikasına götürelim’ teklifiyle değişik aynı aktiflik açmak istedik. Ülkemizde sonuç dönemlerde evcil arabamız TOGG piyasaya çıkmak üzere ve evcil sanayide sıradan tıpkısı posta hatim ettik. Domestik defans sanayimiz sıradan ayrımsız gelişti. Hassaten dünyaya ihracat yapacak seviyeye geldik. Evcil üretimimizin bu derece revaçta olduğu bire bir süreçte tığ de öğrencilerimizi ilçemizde mevcut tıpkı yerel üretim fabrikasına getirerek, gelişim başında üretimin kuşkusuz yapıldığını yaşayarak görmelerini istedik. Bu etkinlikte bize kapılarını açan işletme sahibi Besim Demirkan Bey’e çokça teşekkür ediyorum” dedi.

Dokuma atölyesini gezen miniklerin çok mutlu olduklarını söyleyen İşletme sahibi Besim Demirkan üstelik, “Delimsirek Sarıklı, öğrencilerin imalathanede ne yapıldığını görmeleri ve öğrenmeleri için bize aynı teklifte bulundu. Bizler de seve seve bu teklifi kabul ettik. Çocuklarımız gelip

atölyeyi, fabrikayı gezdiler. Dallar, birinci aşamanın kumaştan başladığını, henüz bilahare dikimden ütüye kadar değme şeyi gördüler. Ayrıntılar gayet bahtiyar oldu. Tığ birlikte onları burada ağırlamaktan haddinden fazla mutluluk duyduk. Geldikleri üzere teşekkürname ederiz” ifadelerini kullandı.

Kıyafetlerin pekâlâ yapıldığını girişim adım öğrendiğini dile getiren Yusuf Göksu adlı öğrenci, “Domestik malı nedeniyle hocamız bizi tekstile getirdi. Çok güzeldi ve kumaşları öğrendik. Sonradan kartonla katlama yaptık” diye niteleyerek konuştu.

Formaliteci, Yatırım ve Türk Malları Haftası’nın hemen aşındırmak yemek olmadığını rapor eden Nisanur Nara ünlü mektepli ise “Öğretmenimiz yerli malı beğenmek namına bizi bu tekstile getirdi. Üstümüzdeki kıyafetlerin lacerem yapıldığını öğrendik. Mesela adım adım bunları öğrendik. Paketleme yaptık ve elbiseleri katladık. Bu şekilde üzerimizdeki elbiselerin nasıl yapıldığını öğrendik. Evcil malı çabucak kemirmek getirip yemek değil. Ülkemizde olan şeyleri sanmak, evcil şeyleri bellemek gerekiyor” şeklinde konuştu. – BİTLİS

Share: