Milli motokrosçu Irmak Yıldırım’ın hedefi Avrupa’da madalya

Afyonkarahisar’de planlı Dünya Motokros Şampiyonası’nın (MXGP) final etaplarında yarışan tek Türk kadın sportmen unvanının sahibi Irmak Yıldırım, yer iri hayalinin Avrupa’bile önce 3 sportmen beyninde vadi ahzetmek olduğunu söyledi.

Milli motokrosçu Irmak Yıldırım, AA muhabirine yaptığı açıklamada, motor parkurlarının sayısının artması durumunda Türkiye’da bir nice kadının bu branşı yazmak isteyeceklerini belirtti.

Geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanlığı himayelerinde Afyonkarahisar’dahi planlı Acun Motokros Şampiyonası’ndaki yegâne Türk karı sporcu olduğunu hatırlatan 17 yaşındaki Irmak, şunları kaydetti:

“Rakiplerimin ülkelerinde evlerinin birlikte parkurları var. İş kendisine bu sporu yapıyorlar. Günde 5 saat motosiklete binip alıştırma yapıyorlar. Benimse böyle imkanım namevcut. İzmir’bile yaşıyorum. Hafta sonları antrenman amacıyla arada bir Afyonkarahisar’a kimi vakit Balıkesir’e gidip çalışıyorum. Eksiklerim az buçuk bu yüzden. Türkiye’de mukannen kentlere bu parkurlardan yapılırsa inanıyorum ki birçok karı sporcumuz yetişir.”

“Babam sebebiyle motosiklete başladım”

İlk uluslararası deneyimini 16 yaşında geçen yıl katıldığı Acun Kadınlar Motokros Şampiyonası’nda yaşadığını anlatan Irmak Yıldırım, “Amma hevesli yarışlara 12 yaşımda başladım. Babam sayesinde bu spora başladım. Babam ayrımsız zamanda federasyonda çalıştığı için bütün onunlaydım. 7 yaşından beri motosiklete biniyorum. Evvel kardeşim Aras Ağabey yarışmaya başladı. Ondan benzeri yıl sonraları birlikte ego başladım.” diyerek konuştu.

Afyonkarahisar’daki organizasyonda savaş fail tek Türk karı sporcu olmanın kendisi amacıyla balaban alım olduğunu aktaran Irmak, “Tıpkı zamanda çokça heyecan donör ayrımsız uzanım. Cümle dünyada etkin yayınlanan yarışlar bunlar. Milyonlarca insan sizi izliyor. Dolayısıyla aynı o kadar stresli oluyorum. Ama haddinden fazla öz saygı donör.” ifadelerini kullandı.

Hala lisede okuduğunu terbiye ve sporu bir arada yürütmeye çalıştığını anlatan Irmak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Okulda arkadaşlarımın bana ilgisi haddinden fazla faziletli. Motosiklet kullandığımı biliyorlardı fakat filmlerdeki kap ceketli daltaban tarzı üzere düşünmüşler evvel zamanlar. Hep anca hayalet etmiş. Bağımlı ben okula örülmüş saçlarımla gidince şaşırmışlardı. ‘Ehliyetsiz nasıl kullanıyorsun, bu işten dünyalık kazanıyor musun’ gibi sorular sordular. Ben başladıktan sonraları okulda ve çevremde motosiklete bire bir merak başladı. Bu sporu yarmak isteyen arkadaşlarım var. O açıdan emsal olduğum üzere mutluyum.”

“Kadınlar istedi mi başaramayacağı husus yok”

Irmak Sebep, kadınların isterlerse başaramayacağı benzeri gelişim olmadığını belirterek, seçme kadının tıpkı kez da olsa motosiklet kullanmayı denemesi gerektiğini söyledi.

Bisiklet kullanan herkesin haddinden fazla rahat motor kullanabileceğine dikkati çeken Irmak, “Kadınlar hep zorlukların üstesinden geliyor. Kadınlar istedi mi başaramayacağı molekül namevcut. Ülkemizde yeteri büyüklüğünde parkur yok. Futbola, basketbola, voleybola gösterilen özenin bize da gösterilmesi gerektiğini düşünüyorum. Parkurlar çoğalırsa bu alanda başarılı haddinden fazla sayıda eş sporcu çıkacaktır.” diyerek konuştu.

Sunu büyük hayalinin Avrupa şampiyonalarında geçmiş 3’te kayran ahzetmek olduğunu anlatan Irmak, sözlerini şöyle tamamladı:

“Ülkemi arz mebzul şekilde öğretmek üzere haddinden fazla çalışıyorum. Hedefim önce etapta Türkiye şampiyonu doğmak. Arz balaban hayalimse Avrupa şampiyonalarında ilk 3’e girerek ülkeme madalya ile andırmak. Bire Bir taraftan dahi üniversiteye hazırlanıyorum. Hedefim tıp fakültesi. Bu sporu meslek olarak yapar mıyım şu an üzere bilmiyorum amma sonuna büyüklüğünde gezmek istiyorum. Bambaşka tıpkısı iş yapsam birlikte uğraşı adına kesinlikle sürdüreceğim.”Share: