Milas Belediye Reisi Muhammet Tokat’tan Sular Altında Küsurat Belde Yolu İçin Karayolları Umumi Müdürlüğü’ne Çağrı: “Milas’ı Şu Çileden Kurtaralım”

ADLAR TURAN

Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, ilçede etkili olan bora yağışta sular altında küsurat Milas Kasaba Yolu’ndan naklen yayın yaptı. Karayolları Genel Müdürlüğü’nün bitirme alanında mevcut yolun altyapısının yıllardır yapılmadığını söyleyen Tokat, “Milas halkı adına yine çağrı dahi bulunuyorum. Karayolları Umumi Müdürlüğü yetkileri, bu yolu tıpkı dakika önce yapalım, tamamlayalım. Milas’ı şu çileden kurtaralım” dedi.

Karayolları Genel Müdürlüğü’nün yetki alanında mevcut Milas Kasaba Yolu, her yara baran sonrası olduğu kadar zaman yine göle döndü. Yolu kullanan sürücüler duruma başkaldırma ederken Belediye Reisi Muhammet Tokat, yer amacında toplumsal medya hesabından yaptığı canlı yayınla Karayolları Umumi Müdürlüğü’nü göreve davet etti.

“Şu anda Milas Mekân Yolu’ndayım. Çok dokunaklı ayrımsız baran ve trafik var. Vatandaşlarımızın kasaba yolu ile ilgilendiren şikayetleri, serzenişleri malumunuz. Biliyorsunuz bu nöbet, Karayolları Umumi Müdürlüğü’ne ilgilendiren benzeri nöbet. Şu anda kamyon ve dil yoğunluğu ile yağmurlarda haddinden fazla aheste tıpkı yük var. Bu yükü kaldırmıyor” diye sözlerine başlayan Tokat, şunları söyledi:

“Bundan 10 yıl önce muktezi projeler yapıldı. Ancak üç sene evvel ihalesi olmasına karşın cevap yokluğundan bu yolun yapımı nakıs kaldı. Gördüğünüz üzere şu anda hem vesile yoğunluğu hem dahi yolun altyapısı olmaması, haddinden fazla ciddi akarsu tutması cihetiyle okkalı ayrımsız dava var burada. Bugün, bu gösterişli yağışta, özellikle şehrin bağırsak kesimlerinde, doğal gaz çalışması olan yerlerde üstelik cura sıkıntılarımız var amma ana sıkıntımız gördüğünüz kabil çevre yolunda. Ben, buradan Karayolları yetkililerine gine davet etmek istiyorum. Bu yol, Milas’a yakışmıyor. Bu yolda lüzumlu trafiği kaldıramaması gerekse altyapısının olmaması cihetiyle pahal sorunlar yaşanıyor. Öncelikle bu yolun usulüne akla yatkın kuzuluk getirilmesi lazım. Ayrıca yeniden bu kamyon trafiğini şehrin eğin tarafına algı şekilde özge belde yolu çalışmasının bile hızlandırılması gerekiyor.”

“ŞU REZİLLİĞE, ŞU ÇİLEYE BAKIN”

Karayolları Genel Müdürlüğü yetkililerine müstelzim çağrıları yaptıklarını fakat daha benzeri müdahalenin olmadığını söyleyen Başkan Tokat, açıklamasına şöyle sürdürdü:

“Enfrastrüktür namevcut bu yolda. Enfrastrüktür olmadığı üzere suyun gideceği benzeri vadi yok. Milas’ın altyapısına entegre olmadığı üzere birlikte Milas’ın altyapı ile bu akarsu maatteessüf buluşamıyor. Karayolları yetkililerine benzeri dakika geçmiş buranın açılması ile ilişik gereken çağrılarına yaptık ama daha tıpkısı engelleme namevcut. Ferda okullar açılacak ve trafik yoğunluğu daha bile artacak. Onun için 10 yıldan fazla bekletilen, üç sene geçmiş ihalesi yapılan kasaba yolu projesinin bir an ilk tamamlanmasını istiyoruz. Şu rezilliğe, şu çileye bakın. Milletvekillerimiz yüz kere istifham önergesi verdiler. Seçme seferinde, ‘Bu yılki turizm sezonu bitsin, tekrar başlanacak’ dediler. Bu proje bir birçok sene geçmiş uygulamaya başlandı ama tahsisat bulunmayan diye durdu. Kaç turizm sezonu bitti, bu yolu bire bir kalem yaptıramadık. Aynı zaman ilk Milas Çevre Yolu’nu yaptıralım.”

Tokat, “Ülkemizin bir nice durumunda, hatta ilimizde bile katliam kabil gidiş geliş kazaları oluyor. Onlarca vatandaşımızı yollardaki bu düzensizliklerden kaybettik. Yer yolu, alelhusus bu kamyon trafiği ile bu tür kazalara namzet bire bir yerdir. Halkımızın sağlığını, canını tehlikeye atmayalım. Milas halkı adına tekrar davet de bulunuyorum. Karayolları Genel Müdürlüğü yetkileri, bu yolu aynı an evvel yapalım, tamamlayalım. Milas’ı şu çileden kurtaralım” diye konuştu.

CHP Muğla Mebus Suat Özcan da güzeşte Eriştirme ve Ast Yapı Bakanlığı’na çevre yolu ile ilgilendiren verdiği istifham önergesine mevrut yanıtta, yolun turizm sezonu böylelikle yapılacağının belirtildiğini söylemişti.Share: