MİDYAT’TA ‘MAHALLEMİN TERZİSİ’ PROJESİYLE 6 KADINA 600 BİN TL’LİK IŞLIK

MARDİN’dahi, Midyat Eş Bindi Merkezi’nin ‘Mahallemin Terzisi’ projesinde dikiş kursunu tamamlayan 6 karı, Milli Terbiye Bakanlığı onaylı sertifika aldı. Kadınların seçme biri, karı ekonomilerine ulama sunmaları amacıyla 100 bin teklik bağış desteğiyle evlerine atölye kuruldu. Kadınların, ürünlerini kişi imkanlarıyla ve Midyat Karı Kooperatifi aracılığıyla satabildiğini söyleyen Ilçebay Ahmet Solmaz, Hem üretmeye hem bile kadınlarımızı desteklemeye devam edeceğiz dedi.

Sosyal arkalama kayran aileleri meslek sahibi ayırmak için kaymakamlık koordinesinde Sülale Bindi Merkezi’nce hayata geçirilen ‘Mahallemin Terzisi’ projesinde, Türk Kızılay Mardin Topluluk Merkezi aksiyon birliğiyle açılan terzilik kursunu bitiren 6 avrat kursiyer, Milli Eğitim Bakanlığı onaylı şehadetname aldı. Kadınlara antrparantez zat evlerinde 100 bin TL’lik hibe desteğiyle işlik kuruldu. Akıbet analog dikiş makinesi, overlok makinesi, buharlı ütü ve masası, elbise dolabı, arak, masa, iskemle kabilinden malzemelerin birlikte belirli oranda yöresel kumaşlar ve ip mevcut atölyelerde kadınlar, ürettiklerini hem kişi imkanlarıyla hem birlikte Midyat Karı Kooperatifi tarafından satıp aile ekonomilerine ulama sağlamaya başladı.

‘CİDDİ IDRAK SAĞLADIKLARINA ŞAHİT OLDUK’

Ilçebay Ahmet Solmaz ve Eş Destek Merkezi yöneticisi Ayşe Noyan, kadınları evlerinde müzakere yazar, atölyelerindeki çalışmalarıyla ilişkin hikmet aldı. Solmaz, çalışmaları anlatarak Dolabından ütü masasına kadar yani bir mini dikişçi atölyesinde olacak ne malzemeler gerekliyse vatandaşlarımıza onları sağlamış olduk. Hem avrat kooperatifimizin öncülüğünde üretmiş oldukları ürünleri pazarlamaya çalışıyoruz hem bile bireysel namına onlar öz pazarlarını kurmaya çalışıyorlar. Şu an edindiğimiz önce izlenimde, öz sülale ekonomilerine okkalı manada kazanç sağladıklarına şahit olduk. Bu projemizin ne kadar manalı ve akla yatkın olduğunu görmüş oluyoruz. İnşallah bundan ahir süre zarfında dahi hem üretmeye hem dahi kadınlarımızı desteklemeye bitmeme edeceğiz diyerek konuştu.

Kadın Eş Merkezi yöneticisi Ayşe Noyan birlikte kadınların ayakları üzerinde durmalarını dilek ettiklerini belirterek, Basit evlerinde karı atölyesini açtık onlara. Artık tıpkısı terzi oldular. beher aile başına 100 bin TL’lik gider yapıldı. Malzemeler iğneden ipliğe kadar makbuz. Yanlarında çıraklar yetiştirmeleri ve sülale ekonomilerine evire çevire tıpkı idrak getirmelerini hedefliyoruz dedi.

Evinde atölyesini kuran Rüveyda Önen, Bize destek oldular, makine verdiler. Algi üstelik sağlıyoruz. Diktiğimiz şeyleri bile konukevinde satıyorlar. Yani çok güzelce benzeri özdek oldu. Mahalle amacıyla birlikte çok ongun bire bir şeydir. Pir şeyler çıkıyor yani. Çok iyice bire bir projedir. Kadınlar mal kazanacaklar, kimseye kadın kalmayacaklar diye niteleyerek konuştu.

Hanım İdo ise Onlara teşekkür ediyoruz. Bize bu makineyi, malzemeleri verdiler. Faça, çanta dikiyoruz. Çokça mutluyuz, çok sevinçliyiz hoşur. Hem günümüzü geçiriyoruz hem dahi mal kazanıyoruz dedi.

Share: