Mersin’deki “Anafor” operasyonunda 8 meşkûk tutuklandı

Mersin’bile, bire bir suç örgütüne müteveccih “Anafor” operasyonunda gözaltına alınan 51 şüpheliden 8’i tutuklandı.

İl Itimat Müdürlüğü Kaçakçılık ve Tevhit Suçlarla Uğraş (KOM) Şubesi ekiplerince, 15 Kasım’da “nitelikli ayyarlık” ve “faizcilik” suçlarına karıştığı iddia edilen tıpkısı cürüm örgütüne müteveccih operasyonda 42 kişinin yakalanması sonrası 9 karanlık daha gözaltına alındı.

Emniyetteki işlemleri tamamlanan 51 berbat, adliyeye atıf edildi.

Savcılıkça ifadeleri alınarak hazar ukubet hakimliğine çıkarılan zanlılardan 8’i tutuklandı, diğerleri adli arama neredeyse serbest bırakıldı.

“Anafor” operasyonu

Mersin Güven Müdürlüğü ÇIFTLIK Şubesince, bir yanlışlık örgütü yönelik çalışmada, kendilerini stajyer müddeiumumi, avukat, polis güçleri memuru ile çarşı ve mahalle bekçisi namına tanıtıcı 10 şüphelinin, birlik kurdukları kişilerin haklarındaki sevgili ve soruşturma dosyalarını lehlerine çevirebileceklerini söyleyerek kestirmece 1 milyon lira nahak yere alacak elde ettikleri belirlenmişti.

Aktif kendisine çalışmadıkları halde kendilerini “hayali şirketler” üzerinden para karşılığı sigortalı gösteren 34 zanlının, Toplumsal Asayiş Kurumunu (SGK) hamile miktarda zarara uğrattıkları tayin edilen çalışmada, 7 şüphelinin dahi erdemli repo karşılığında tefecilik yaptığı saptanmıştı.

Yaklaşık 6 kamer süren ustalık ve fiziki izlem sonucu kimliği tespit edilen 51 nahoş, “Girdap” ünlü operasyonda gözaltına alınmıştı.

Bu kişilerden 2 ruhsatsız av tüfeği, 3 blöf tabanca, 2 polis güçleri telsizi, çokça sayıda polis güçleri yeleği, düzme polis ve matbuat kartı ile dolandırıcılık gayeli kullanıldığı değerlendirilen üstünde “geçersizdir” mukayyet bir çanta yapmacıklı dolar ele geçirilmişti.

Share: