Mersin merkezli kalifiye dolandırıcılık operasyonunda 50 kuşkulu yakalandı

Mersin merkezli 14 ilde, sosyal medyadan “saklı yazı mülk yatırımı” vaadiyle nitelikli ayyarlık yaptıkları iddiasıyla 50 dalavereli gözaltına makbuz.

İl Güvenlik Müdürlüğü Siber Suçlarla Savaşım Şubesi ekipleri, günce kiralık evler ile apart otellerin odalarında kurdukları paneller aracılığıyla “fishing” (oltalama) linkleri oluşturarak nitelikli ayyarlık yaptıkları öne sürülenlere müteveccih say başlattı.

Bu kapsamda, kendilerini “saklı yazı mal borsası envestisman uzmanı” namına tanıtan şüphelilerin, ele geçirdikleri sosyal medya hesapları ve genel ağ sitelerinden “genişlik düşük mal yatırımı 5 bin liralık” vaadiyle paylaşım yaptıkları, ilişim gönderdikleri haddinden fazla sayıda kişinin vezneci kartları ve hesaplarına ulaşım sağladıkları belirlendi.

Şüphelilerin, etiket bilgileri ve GSM hatları üzerinde oynama yaparak etiket kartları, geçici kimlik belgeleri, vezneci kartları ve IBAN hesabı oluşturdukları, bu bilgiler sayesinde “bilişim sistemleri aracılığıyla dolandırıcılık” ve “enformatik sistemlerinin kullanılması aracılığıyla arakçılık” suçlarını işledikleri saptandı.

39 vatandaşı dolandırmışlar

Mersin Ağacı, İstanbul, Adana, Hatay, Gaziantep, Şanlıurfa, Mardin, Bitlis, Bingöl, Antalya, Konya, Malatya, Bursa ve Van’da hareketli 39 vatandaşı yaklaşık 720 bin lira dolandırarak nahak yere idrak sağladıkları encam sürülen 88 şüphelinin kimliği tayin edildi.

Mersin Cumhuriyet Altını Başsavcılığınca haklarında gözaltı kararı verilen zanlılara müteveccih 14 ilde şafak vakti operasyon düzenlendi.

Operasyonda 50 karanlık gözaltına makbuz, çok sayıda sayısal gereç ele geçirildi.

Polisin, adresinde bulunamayan 38 zanlıyı yakalamaya müteveccih çalışması sürüyor.

Share: