Meral Danış Beştaş Vekil Karaismailoğlu’na Sordu: “Siirt Havaalanına Bozukluk Pervaz Yapılmıyor?”

HDP Kol Başkanvekili Meral Danış Beştaş, Siirt Havalimanı’nın kullanılmamasını ve uçuşların bozma edilmesini TBMM gündemine taşıdı. Müşavere Beştaş, Iblağ ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’na, “Siirt Havaalanı illet sağlık sebebine akıllıca kendisine kullanılmamakta ve uçuş gerçekleştirilmemektedir?” diye sordu.

HDP Kadro Başkanvekili, Siirt Saylav Meral Danış Beştaş, Siirt Havalimanı’nın etkili kullanılmamasını ve uçuşların akıbet anda fesih edilerek yurttaşların mağdur edilmesini Divan gündemine taşıdı. Iblağ ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu’nun yanıtlaması istemiyle soru önergesi hazırlayıp Meclis’e sunan Danış Beştaş, “Genellikle uçuşa aynı saat ya bile henüz beş altı bir müddet kala yapılan pervaz iptallerinin, yurttaşların ulaşım ve gezi haklarını ihlal eden ve müstacel durumlarda gidecekleri yerlerde olamadıklarından dolayı keyif özellikle tutmak için iş ve yetişek süreçlerinin üstelik aksamasına hastalık olduğu tartışmasızdır” dedi.

Konuyla ilişkin bağlanmış açıklama bile eden Müşavere Beştaş şunları aktardı:

“PERVAZ SEFERLERİ İÇİN AKILLICA SIFIR BU HAVAALANI ETKİN KILINMAMIŞTIR”

“Siirt Havaalanı evvel namına İl Özel İdaresi vasıtasıyla 1994 yılında 1600 m uzunluğundaki tek pistiyle hizmete açılmıştır. 1994-1998 yılları beyninde İl Hususi İdaresi yoluyla işletilen Siirt Havaalanı 1998’birlikte DHMİ Genel Müdürlüğüne devredilmiştir. 2000 yılında 1600 m olan yarışlık 200 metre uzatılarak 1800 m uzunluğa erişmiş; 2008 yılında ARFF Garajı hizmete girmiş; 2009 yılında Gelen ve Giden Arızi Salonları arasına yönetimsel çatı yapılmıştır. Ardından 2010 yılında yarışlık uzunluğu 200 m henüz artırılarak 2000 m uzunluğa topluluk hale getirilmiştir. Fakat uçuş seferleri amacıyla makul olmayan bu havaalanı hareketli kılınmamıştır. Bu nedenler Siirt halkı yer iller üzerinden çekicilik ulaşımını sağlamaktadır. Bu nedenle 2014 yılında kudret partisinin yatırım hedefleri kendisine önceleme ettiği yıpranmamış havaalanın yapılması gündeme gelmişti.

“ÇOK BIR IKI SAYIDA PERVAZ SEFERİ KONULAN HAVAALANINDA SATILAN BİLETLER DAHİ SONUÇ ANDA İPTAL EDİLEREK UÇUŞLAR GERÇEKLEŞTİRİLMEMİŞTİR”

Aradan güzeşte ant süresince Siirt Havaalanı küşade ancak tahminî 3 yılı çok ayrımsız süredir faaliyete esbak olmasına karşın kullanılamamaktadır. Elhak çok az sayıda pervaz seferi konulan havaalanında satılan biletler birlikte sonuç anda nakız edilerek uçuşlar gerçekleştirilmemiştir. Haddinden Fazla sayıda yurttaş aldıkları biletlerin check-in işlemlerinin tamamlanmasının ardından uçuş iptali dolayısıyla kıygın olduklarını rapor etmektedir. Ayrıca mağdur olan yurttaşların uğradıkları maddesel zayiat birlikte giderilmemiş, mağdurlar sorunun çözümü amacıyla muhatap birlikte bulamamışlardır. Çoklukla uçuşa tıpkı saat evet bile henüz beş altı ayrımsız müddet kaldığında yapılan uçuş iptallerinin, yurttaşların muvasala ve gezi haklarını ihlal eden ve acil durumlarda gidecekleri yerlerde olamadıklarından dolayı esenlik özellikle başlamak amacıyla hareket ve eğitim süreçlerinin üstelik aksamasına sebep olduğu tartışmasızdır.”

Beştaş’ın Bakan Karaismailoğlu’na yönelttiği sorular şöyle:

“Siirt Havalimanında, açıldığı günden bugüne sincap kaç pervaz gerçekleşmiştir? Siirt Havalimanında, açıldığı günden bugüne dek kaç uçuş fek edilmiştir? Siirt Havalimanında, açıldığı günden bugüne sincap hangi illere uçuş gerçekleşmiştir? İl bazında veriler ne şekildedir? Siirt Havalimanında, açıldığı günden bugüne sincap kaç muvakkat taşınmıştır? Siirt Havalimanında, açıldığı günden bugüne değin elde ettiği kar oranları yıllara göre ne şekildedir? Siirt Havalimanında, açıldığı günden bugüne değin uğradığı uymazlık ne kadardır, yıllara göre uzanım hangi şekildedir? Uçuşlar ne gerekçelere dayandırarak fesih edilmektedir? Müşterilerin çoğu kez check-in işlemi yapmasının arkası sıra yapılan iptallerin gerekçesi nedir? Bozukluk henüz ilk yolculuklar bilgilendirilmemektedir? Yolcuların yaşadıkları mağduriyetler sebep giderilmemekte, ayrımsız hal üretilmemektedir? Yolculara huysuz hava raporu fesih gerekçesi namına gösterildiği durumlarda, eş hava şartlarına ehil havaalanlarında uçuşların aksamaması nazara alındığında Siirt Havaalanının alt çatı sorunları mı vardır? Bu sorunlar nelerdir ve bozukluk giderilmemektedir? Yolcular sıklıkla mağduriyetlerinin giderilmediğini ve aynı muhataba ulaşamadıklarını ifade etmekte olup yolculara bindi olacak ayrımsız birim oluşturulmama sebebi nedir? Siirt Havaalanı neden erinç sebebine akla yatkın olarak kullanılmamakta ve pervaz gerçekleştirilmemektedir? Yolcuların gelişim, yetişek, sağlık kabilinden mağduriyetleri neden gözardı edilmektedir? Bugüne sincap mağduriyetlerini ileten yurttaşların zararlarının tazmini sağlanacak mıdır? Siirt Havaalanında yaşanan sorunların giderilmesi amacıyla ne önlemler alınacaktır? Siirt Havaalanından ahenkli ve emin uçuşların sağlanması için hangi yapılacaktır? “

Share: