Menderes’in köyünde 61 yıldır dinmeyen üzücü

Cumhuriyet Altını tarihinin geçmiş darbesi 27 Mayıs’ın peşi sıra 17 Eylül 1961’da idam cezası edilen rahmetli Başvekil Adnan Menderes’in Aydın’ın Koçarlı ilçesindeki hemşehrileri incitici olayı aradan sabık yıllara karşın unutamıyor.

Adnan Menderes’in doğup büyüdüğü ve çiftliğinin bulunduğu Çakırbeyli Mahallesi, rahmetli Başvekil’ın hatıralarını yaşatıyor.

Girişinde “Başbakanlarımızdan Adnan Menderes’in köyü Çakırbeyli’ye tatlıca geldiniz” yazısı bulunan mahallede, Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan yoluyla açılışı yapılan Adnan Menderes Demokratlık Müzesi de yer alıyor.

Çiftlik çalışanı yaşadığı acıyı paylaştı

Menderes’in çiftliğinde etraflı yıllar müteharrik 92 yaşındaki Vazıh Çıkrık, “dünyanın en gür adamı” adına tanımladığı Menderes’i iri görelik ve özlemle hatırlıyor.

Aydın Çıkrık, AA muhabirine, babasının Menderes’in çiftliğinde kahyalık yaptığını, kendisinin de 10 yaşında geldiği çiftlikte büyüdüğünü ve burada çalıştığını tabir etti.

Menderes Hükümeti askeri darbeyle devrilinceye değin çiftlikte bulunduğunu ve o günlere şehadet ettiğini dile getiren Çıkrık, şöyle konuştu:

“(Adnan Menderes) İdam edilince gazeteyi gösterdiler, bayılmışım, haberim bulunmayan kendimden. Çokça üzüldük, halen henüz üzülüyoruz. Türkiye’yi Türkiye yaptı 10 yıl içre, çekemediler, astılar. Ondan önceki temas molekül vesikayla alınıyordu. Ondan sonraları değme husus bollaştı. Çokça bereketli birisiydi. Karşıdan geldiğinde ‘Bey abi aynalı geldin’ diyemeden o bana sorardı ‘Kızım nasılsın bol misin? derdi.”

Menderes’in çiftlikte işçilerle kemirmek yediğini ve alçak gönüllü tıpkı hayat olduğunu anlatan Çıkrık, şunları söyledi:

“Çekemediler, astılar. Milleti dışarı çıkarmadılar. ‘Aydın efeleri neredeler?’ diyerek söylenmişler. ‘Kalkan olursa yağmur gibi bomba yağdırın’ demiş diyerek Cemal Gürsel, kavim sokağa çıkmadı, tıpkısı öz yapamadılar. Benzeri yıl duruşma oldu amma biz mahvolduk.”

Mahalle Muhtarı Özer Orcan, 17 Eylül’ü “acıların yaşandığı çağ” yerine nitelendirdiklerini dile getirdi.

Menderes’in kendi topraklarını hemşehrilerine bıraktığını tamlayan Orcan, “Orhaniye’den Cincin Ovası’na kadar seçkin tarafa dağıtmış. Kendisi hemen 1500 dönümlük düz bakmış. Bu kadar şeyin ortamında bizlere atlatmak yediriyorsa bizim teşekkürname etmemiz gerekiyor.” dedi.

Mahalle sakinlerinden 78 yaşındaki Melahat Orcan dahi Menderes ve ailesinin haddinden fazla gür insanlar olduğunu belirterek, çokça kalbi kırık olduklarını dile getirdi.

Share: