Mekân, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Erek Çekicilik, faal yayında soruları yanıtladı Açıklaması

Belde, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Erek Alım, İlk Evim İlk İş Yerim Projesi’hangi yapılan kestirmece 5 milyon başvurunun, 1 milyon 714 binini gençlerin oluşturduğunu bildirdi.

Vekil Kurum, TV100’birlikte katıldığı canlı yayın programında gündeme ilişik soruları yanıtladı.

İlk Evim İlk İş Yerim Projesi kapsamındaki ilk temellerin, 25 Ekim’de nerede atılacağına ilgilendiren istifham üzerine Kurum, “Projenin önce temellerini 17 ilde atıyoruz. Ankara, Afyonkarahisar, Amasya, Aydın, Bolu, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Kahramanmaraş, Kırşehir, Konya, Manisa, Muğla, Tunceli, Yardımcı, Yozgat ve Zonguldak’ta 5 bin konutun temelini atıyoruz.” dedi.

Alım, cemi valiliklerden illerdeki ihtiyaçlara ilgili bilgi istediklerini, gelen veriler çerçevesinde diyar ve ilçelerdeki sayıların belirlendiğini söyledi.

“5 milyona yakın başvurunun 1 milyon 714 bini gençlerimiz”

“Projeye başvuracak gençler, taksitleri pekâlâ ödeyecek?” sorusunu yanıtlayan Çalım, “Gençlerimizin bu projeye güvenini başvuruyla birlikte görüyoruz. 5 milyona mümasil başvurunun 1 milyon 714 bini gençlerimiz. Bu oylumlu bir nicelik.” diye konuştu.

Nazır Kurum, projede alternatifler olduğuna işaret ederek “Gençlerimize, ‘2 bin 280 liradan başlayan taksit taksit isterseniz aile alabilirsiniz.’ diyoruz. Eğer 2 bin 280 lirayı ödeyemiyorsan arsaya başvurabilirsin. 1100 teklik, 1200 liralık taksit taksit 10 yıl faizsiz arsa taksiti. Yani bugün hangi ödüyorsanız, 10 sene bire bir taksiti ödemeye devam edeceksiniz. Bu çerçevede gençlerimiz, kişi gelirlerine projede hangisi uyuyorsa ona başvurabilirler.” dedi.

“‘Taksitlerimizdeki artım birlikte yüzdelik 25’i geçmemelidir’ dedik”

Projedeki ödemelerin görevli maaşı artışına göre düzenlenecek olmasının ara sıra endişelere bozukluk olduğunun belirtilmesi üstüne Çalım, şunları kaydetti:

“Bunun cevabı yaptıklarımızda gerçekte. Geçen sene vazifeli maaşına kestirmece yüzde 80 artma geldi. Biz TOKİ’den eş almış 1 milyon 170 bin vatandaşımıza dedik kim: ‘Tığ kirada ayrımsız düzenleme yaptık, kira artışı yüzdelik 25’i geçemez. Zımnında göz icar artışı yüzdelik 25 ise bizim taksitlerimizdeki artma birlikte yüzde 25’i geçmemelidir ve tıpkısı yıl içerisinde borçlu vatandaşlarımıza yüzdelik 25 artım yaptık.”

Gelgel, bugüne kadar gerçekleştirilen projelerde, taksit artışlarını vatandaşların ödeyebilecekleri şartlarda belirlediklerini vurguladı.

Vekil Kurum, “İlk Evim İlk İşyerim Projesi Türkiye’deki hane fiyatları ve kira artışını tetikleyecek mi?” sorusuna, “Aksine bilcümle tersi aynı boyut olacak.” yanıtını verdi.

“Kore ve Kıbrıs gazilerimiz da bu projeye başvurabilecekler”

Kore ve Kıbrıs gazilerinin projeye başvuramamalarına ait şikayetlerin hatırlatılması konusunda Gelgel, şunları söyledi:

“Bu talep üstelik çokça geldi, ilk kez sizin yayınınızda bu konuya ara getirmiş olalım. Tığ martir ve gazi ailelerimize yüzdelik 5 kontenjan ayırdık ve 250 bin konutun yaklaşık 12 bin 500’ü, şehit ve gazi ailelerimiz amacıyla müstesna durumda. Mevrut dilek konusunda Ev ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımızla görüştük ve bu çerçevede güzelce dahi bir himmet yaptık. Evi sıfır Kore ve Kıbrıs gazilerimiz de bu projeye başvurabilecekler. Elhak gayrı şehit ve gazi ailelerimiz üstünde evi varsa de başvurabiliyor.”

Bakan Çekicilik, İlk Evim İlk İşyerim Projesi’nin bütün sektörlerde istihdamı artıracağını, bakir istihdam alanlarının oluşturulacağını söyledi.

Bu projeyle 250 sektörde bütün 200 bin kullanılmamış istihdam alanının oluşacağını dile getiren Meram Gurur, “Gençlerimiz, bakir mühendislerimiz, mimarlarımız, teknikerlerimiz, harita mühendislerimiz bu noktada bu projelerimizde rahatlıkla çalışabilecek. Bunun dışında Bakanlığımız hem bize hem de bağlı olduğumuz kuruluşlarımıza yeni mühendisler, mimarlar almaya devam edecek.” ifadelerini kullandı.

Mutedil gelir grubuna ilgilendiren toplumsal bölük projesi

Belde, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Erek Gurur, Türkiye’da almanak tahminî 600 bin yeni bölük yapıldığını belirterek “Sunma rica dengesiyle müntesip. Ben burada arzu karşısında arzı artırıyorum. Demincek mutedil gelire dahi yapacağız. Ölçülü gelire birlikte takiben proje açıklayacağız. Zımnında o 600 bin içerisinde üstelik itidalli gelirin alabileceği şartları sağlamaya çalışacağız. Bunu bile Kaynak ve Maliye Bakanlığımız ve Taşınmazlar Konut’la çalışıyoruz. Bu projeyi açıkladık kiralar ve bölük fiyatları düştü, düşmeye da bitmeme edecek.” diyerek konuştu.

Share: