MEB, okulların ihtiyaçları üzere 3 bilyon 750 milyon teklik gönderdi

Milli Yetişek Bakanlığı (MEB) Izlem Ihya Başkanı Mehmet Fatih Leblebici, kırtasiye, arılık, donatım ve banal tamir amacıyla illere 3 milyar 750 milyon liralık gönderdiklerini söyledi.

Leblebici, Şehit Yaya Üsteğmen Çelebi Bozbıyık İlkokulu’nda İlköğretim Haftası zımnında düzenlenen törende yaptığı konuşmada, 2022-2023 terbiye ve öğretim yılının görklü olmasını diledi.

Bu yıl ilk kez geçmiş ve ortaokullara, saflık, kırtasiye, amiyane tamirat ve okulun donatımı ile tedris materyalleri üzere ihtiyaçlarının karşılanabileceği bütçeyi aracısız gönderdiklerini anlatan Leblebici, şöyle konuştu:

“Okullarımızın finansmanı, altyapılarına yapılan envestisman, taşımalı eğitim, ücretsiz ders kitapları, koruyucu kaynaklar, meslek kütüphaneleri gibi bir nice ilde yapılan bu iyileştirmelerle, erişim, muadele, kapsayıcılık, kalite ve feyiz kadar ilkelere ulaşılmasında mefret gelişmeler elde ettik. Bu kapsamda, kırtasiye, saflık, donatma ve pespaye tamir üzere illere 3 milyar 750 milyon liralık gönderdik. Bunun nazik bire bir kısmı harcandı, başka kısmı de harcanıyor. 153 milyon ibret kitabı, 100 milyon koruyucu kök öğrencilere menşur durumda.”

Leblebici, “Bu sene yine kütüphanesiz okul bırakmadık ve kütüphanelere 80 milyona mümasil betik ulaştırdık. Okullardaki bilişim teknolojileri laboratuvarlarını geliştirdik ve 24 bin bilgisayar ilave ettik. Bu sene 1450 anaokulu ve 10 bin asıl sınıfı hizmete makbuz. Çabalarımız terbiye sistemini henüz ileriye alışmak içindir.” dedi.

İl Milli Eğitim Bilimi Müdürü Dirimlik Santral da yer genelinde 230 okulda, 51 bin 144 öğrenci ve 4 bin 144 amelî öğretmenin öğüt başı yaptığını kaydetti.

Öğrenciler yoluyla şiirlerin okunduğu ve el oyunu gösterisinin sunulduğu törenin ardından Vali Bülent Tekbıyıkoğlu, evvel ibret zilini çaldı.

Tekbıyıkoğlu, Leblebici ve Kırıkkale Şehremaneti Başkan Yardımcısı Vedat Taze, daha sonraları sınıfları gezerek öğrencilere ibret kitaplarını dağıttı.

Share: