Marmara’da pelit bollaştıkça tezgahtaki fiyatı birlikte düşüyor

Marmara Denizi’nde çokça miktarda avlanılan palamudun fiyatı tezgahlardaki fiyatına yansıdı.

Ağlara takılan mübarek miktarda palamutla limana dönen Tekirdağlı balıkçıların yüzü gülüyor. Balıkçıların sandık kasa palamutla kıyıya gelmesi, tezgahları üstelik şenlendiriyor.

Tanesi güzeşte hafta iriliğine bakarak 80-90 liradan satılan palamudun fiyatı 35-40 liraya büyüklüğünde düştü.

Tekirdağ Süleymanpaşa Akarsu Ürünleri Kooperatifi Başkanı İbrahim Pehlivanoğlu, AA muhabirine, palamudun Marmara ve Karadeniz’bile balıkçının yüzünü güldürdüğünü söyledi.

Olumsuz hava şartları nedeniyle geçen hafta balıkçıların avlanamadığını anlatan Pehlivanoğlu, şöyle konuştu:

“Haddinden Fazla anif rüzgar dolayısıyla 5-6 dönem balıkçılar denize açılamamıştı. Çok şükür havalar şimdi güzelce tekneler denize açıldı. Balıkçılar kıyıya gereksiz dönmüyor. Sivri bu hafta kendini domuzuna göstermeye başladı. Palamudun artması fiyatları üstelik düşürdü. Vatandaşlarımız uygun fiyata balık şart. Karadeniz’bile palamut henüz da fazla olduğu amacıyla bazı tekneler avlanmak amacıyla Karadeniz’e gitti.”

Balıkçı Hasan Erol dahi fiyatların düşmesiyle vatandaşların palamuda ilgisinin arttığını tabir etti.

Palamudun fiyatının iriliğine bakarak değiştiğini tamlayan Erol, “Sivri balıkçının üstelik vatandaşın birlikte yüzünü güldürüyor. Tezgahımızda herhangi bir gün zinde balık bulunuyor. Palamudun yanında istavrit, ateş balığı ve mezgite de murat var. Şu zaman arz çok istek gören balık palamut.” dedi.Share: