Mardin’de eylem ve yürüyüşler 15 zaman yasaklandı

Mardin Valiliği, derinti, basın açıklaması ve sergilik açım gibi etkinliklerin 15 dönme yasaklandığını bildirdi.

Valilikten yapılan açıklamada, halkın vahim bulunduğu ahzüita merkezleri, kamu hizmeti tanıdık bina ve kuruluşların çevresi, umuma kilitsiz küreksiz alanlar, park yeri ve bahçelerde sivil topluluk kuruluşları ile diğer köken ve hukuksal eşhas aracılığıyla planlı eylem ve etkinliklerde, bu eylem ve etkinlikleri düzenleyenler ile yakınlarda bulunanların güvenliği açısından sakıncalar doğabildiği belirtildi.

Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu ile İl İdaresi Kanunu’nun ilgilendiren maddesi hükümleri uyarınca, düzenlenecek seçme kalem gösteri ve etkinliğin izne bağlandığı anlatılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“İlimiz genelinde gerçekleştirilebilecek, sarih ve sınırlanmış düzlük toplantıları, gidiş, basın açıklaması, kıtlık grevi, yerleşme eylemi, stant, imza kampanyası, çadır kurma, beyanat tevzi, ihtarname eylemi gibi gösteri ve etkinlikler ile bu eyleme bindi isnat etmek için gösteri ve etkinlik ayırmak amacıyla gelen araçların ve şahısların ilimiz sınırlarına girişlerinin, 5442 sınırlanmış İl İdaresi Kanunu’nun 11/C maddesi göre engellenmesi, antrparantez 2911 mahdut Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nun 7. ve 17. maddeleri hükmü gereğince belirtilen konuların devam niteliğindeki seçme tür eylem ve etkinliklerin Mardin devlet sınırları içerisinde 15 dönme süreyle yasaklanmıştır. Karara uymayanlar ve yapılan ikazlara karşın kararı ihlal etmeye devam edenler için 2911 mahdut Derinti ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu ile gayrı ilişkin kanun hükümleri kapsamında vacip işler yapılacaktır.”

Share: