MARAZLI OĞLU İÇİN 145 DÖNEM OTOMOBİLDE YATTI

BOLU’da, nörolojik tıpkısı çor olan Guillain-Barre Sendromu (GBS) zımnında hastanede tedavi gören oğlu için Bartın’dan gelen Ahmet Güçsüz (47), 145 gündür hastanenin otoparkına park ettiği aracında yatıyor. Çevredekilerin ayırt etmesiyle Ahmet Yorgun, 3 gündür arızi kendisine ayrımsız hayırseverin kullanmadığı köy evinde kalmaya başladı. Oğlunun tedavi süreci zımnında atıl kaldığını tamlayan Yorgun, Yetkililerden oğlumun tedavi sürecince bana mihman benzeri hal bulmasını istiyorum dedi.

Bartın’bile hareketli Ahmet Apışık’un 24 yaşındaki oğlu Öz Saygı Şaşkın, 4 yaşındayken sara hastalığına yakalandı. Sabık april ayında Bartın’de hastaneye götürülen gence antrparantez vertigo teşhisi de kondu. Vertigonun beyinde kere açtığı hasar cihetiyle sinir sisteminde meydana gelen, vücutta adale güçsüzlüğüne, tepke kaybına, uyuşmaya, karıncalanmaya amil olan ve eğreti damla havai yaratabilen GBS teşhisi kondu. Stabil tedavisi sıfır fakat etkileri azaltılabilen nörolojik hastalığa yakalanan tendürüst, tedavisi için Bartın’dan Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Terbiye ve Araştırı Hastanesi’ne irsal edildi. Saygınlık Apışık, 145 gündür 100 bin kişide 1 görülen kıymetli rastlanan hastalığı cihetiyle korkulu bakımda tedavi görüyor.

OĞLUNUN YANINDAN AYRILMIYOR

Öz Saygı Apışık’un babası Ahmet Yorgun de bu otama sürecinde, hastanede oğlunun yanından ayrılmadı. Ahmet Güçsüz, Bolu’da kaldığı süreçte henüz ilkin çalıştığı işinden da hasrolunmak zorunda kaldı. Ahmet Şaşkın, 145 gündür hastanenin otoparkına otopark ettiği otomobilinde yatıyor. Hastaneye gelip gidenler ise Ahmet Apışık’un otomobilde yattığını fark edince ona havari oldu. Mustafa Cihan isimli tıpkı yaşama, karye evini Ahmet Yorgun’a açtı. 3 gündür arızi olarak karye evinde küsurat Ahmet Güçsüz, yetkililerden kendisiyle ilişkin sürekli aynı çözüm bulunmasını istedi.

‘BEDENİMİZDEN BİR ZERRE BURADA OLDUĞU İÇİN INFIRAK EDEMEDİM’

Hastane uğrunda otomobil içre uyuduğunu belirten Güçsüz, şu ifadeleri kullandı

Dışarıdan geldiğimiz amacıyla alçak bakımdaki etibba bize, ‘Hastanızı bırakın, tığ size günce vukuf vereceğiz. Siz gidebilirsiniz’ dediler. Benim evladım burada olduğu amacıyla, bedenimizden ayrımsız kivilcim burada olduğu üzere burayı terk edemedim. Bugün haliyle 145 dönme oldu. Ben dönem sayıyorum oğlum amacıyla. İlaçları karşılamakta dahi zorlanıyoruz. Bu süreçten evvel çalışıyordum. İşveren bana havari oldu. İdare edip, maaşımı gönderdi. O zaman müşkül yaşamadık. Ama terk etmek zorunda kaldım işten. Burada dinmek zorundayım. arada bir eşim üstelik geliyor. Alay Malay kalıyoruz. Makine yatıp, arabada kalkıyoruz. 3 gündür dahi iyicil birinin evinde. Buraya geldiğimde kenef haldeydim. Tutunacak yer aradık ama bire bir türlü denk gelmedi. Esen olsun Mahmut Alan isimli benzeri vatandaşın marifetiyle Mustafa Evren isimli bire bir hayırseverin evinde kalıyorum 3 gündür. 145 ahit otomobilde yattıktan sonraları, iyicil birisi sağ olsun köy evini 3 gündür bana açtı. Ego orada kalıyorum şimdilik ama yetkililerden oğlum otama sürecince bana kalımlı tıpkısı hal bulmasını istiyorum.

‘TALEBİMİZ SICAK BİR YER’

Havaların soğumasıyla otomobilde kalmasının imkansız hale geldiğini söyleyen Şaşkın, Eşimi kimi zaman yanıma çağırıyorum. Bartın’a kirlilerimizi götürüp, yıkayıp köylü getiriyor. Sonradan yeniden gidiyor. Bütün arabada kaldık. Eşim olmadığı ahit dahi mescitte kalıyorum. Havalar soğudu imdi. Eşim yokken arabaya girdim, müfrit soğuktu. Arabayı çalıştırdım, dizlerimi hissetmedim, çok soğuktu. Arabada kalamadım ve çıktım. Acilde sobalı benzeri düz var. Orada sabahladım. Orada birlikte çoluklu çocuklu mevrut oluyor. Ego dahi orayı da kalkmak zorunda kalıyorum diye konuştu.

Yetkililerden temelli aynı çözüm isteyen Apışık, Talebimiz sıcak aynı düzlük. İlaçlar için müzaheret bekliyorum. İnşallah çocuğum ayağa kalkarsa, ben elhak çalışmak istiyorum. Çalışırım doğrusu. Bu sürece gelinceye büyüklüğünde durumumuz gayet iyiydi. Hiçbir talebimiz yoktu. Oğlum şu anda yürüyemez halde, kolları cereyan etmiyor. Bakıyor, konuşamıyor. Şu andaki tedavisi bu şekilde bitmeme ediyor dedi.

Share: