Lisans tekmil tezi namına kameriyeye şarj istasyonu ve ışıklandırma ünitesi kurdu

Siirt Üniversitesinde (SİÜ) öğrencisi Musa Alak, darülfünun yerleşkesindeki tıpkı kameriyede geliştirdiği sistemle zaman enerjisiyle şarj istasyonu ve tavzih ünitesi kurdu.

SİÜ Mühendislik Fakültesi Zindelik Elektronik Mühendisliği Bölümü sonuç derslik öğrencisi Alak, lisans tekmil tezi kapsamında yenilenebilir enerji kaynaklarının önemine dikkati kullanmak ve yararlanma alanı kalan ruz enerjisinin neşelilik enerjisine dönüştürülmesine yönelik mesai yaptı.

Bu kapsamda lüzumlu izinleri aldıktan sonra arkadaşlarının birlikte desteğiyle SİÜ Kezer Yerleşkesindeki tıpkısı kameriyenin çatısına zaman paneli kuran Alak, 4 kişinin benzeri anda akil cihazlarını yükleme edebileceği istasyon ve akşam ezanı saatlerinde de öğrencilerin kitap okuyabilmesi üzere tenvir ünitesi projesini hayata geçirdi.

Musa Alak, AA muhabirine, zaman enerjisinin cesim benzeri yere sahip olduğunu belirterek, çabuk danışmanı Doç. Dr. Melih Kuncan’ın önerisiyle bu çalışmayı yaptığını söyledi.

Doç. Dr. Melih Kuncan üstelik bölümün 3. ve 4. sınıflarında okuyan öğrencileriyle lisans ikmal tezi kapsamında bazen güncel Ar-Ge ve türlü çalışmalar yaptıklarını kaydetti.

Son yıllarda Türkiye ve dünyada yenilenebilir enerjiye ilginin birden arttığını tabir fail Kuncan, “Biz de bulunan lisans itmam öğrencilerinden birkaçına çarpık çurpuk çalışmalar vererek yenilenebilir enerjiden farkındalık yazmak istedik. Bu anlamda gençlerimizin etkili olarak kullandığı kameriyelerden birine ibret çalışırken kullandıkları cihazlarının bataryalarını şarj edebilmesi üzere hakeza bir proje hayata geçirildi.” dedi.

SİÜ Mühendislik Fakültesi Faaliyet Elektronik Mühendisliği Bölümü öğrencisi Aziz Eviz birlikte, proje yardımıyla akşama akıllıcasına şarjı biten telefonunu kameriyede otururken şarj edebildiğini anlattı.Share: