‘Kuzey Kıbrıs Akdeniz’in İncisi’ foto sergisi ziyaretçilerini bekliyor

Yıldız Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 39. yıl dönümünde, KKTC Gaziantep Başkonsolosluğu ve Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) teşrikimesai ile planlı “Yıldız Kıbrıs- Akdeniz’in İncisi” fotoğraf sergisi küşat töreni, HKÜ’nün Kozanlı Mahallesi’ndeki Hars ve Laf Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Fotoğraf Sanatçısı Mehmet Gökyiğit’in, on bin yıllık tarihe eş Kıbrıs’ın kuzeyinde çektiği fotoğrafları kapsayan serginin küratörlüğünü Hasan Kalyoncu Üniversitesi İletişim Fakültesi ile Evire Çevire Sanatlar ve Mimari Fakültesi üstlendi. HKÜ Firez ve Laf Merkezi’nde planlı törende HKÜ Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli, KKTC Gaziantep Başkonsolosu Fatma Demirel, Gaziantep Büyükşehir Uray Komutan Vekili Mehmet Sağlam, Fotoğraf Sanatçısı Mehmet Gökyiğit ve Kıbrıs Gazileri kurdele keserek serginin açılışını yaptı. Sergiyi gezen protokol üyeleri, Kuzey Kıbrıs’ın tarihi yerlerini, mimarisini ve tabiat manzarasını pozlayan Fotoğraf Sanatçısı Mehmet Gökyiğit’in eserlerini büyük tıpkı hayranlıkla inceledi.

Rektör Prof. Dr. Türkay Dereli, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 39. yılını kutladı

Serginin küşat töreninde konuşan Prof. Dr. Türkay Dereli, “2021-2022 Akademik Yılı Törenimizde KKTC Reisicumhur Ersin Tatar’ı üniversitemizde ağırlamış ve Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler alanında ‘Fahri Fen Doktoru’ unvanı yöneltme etmiştik. Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, öğrencilerimize ‘Geçmişten Günümüze Kıbrıs Türklerinin Ada birlikte Mevcudiyet Mücadelesi’ konulu önce küşat dersini gerçekleştirmişti. Tatar, o çevrim konuşmasında, ‘Türkiye ile Kıbrıs Türk halkı deri ve tırnak gibidir’ diye Türkiye Cumhuriyeti ve KKTC’nin ayrılmazlığını anlatmıştı. Zaman açmış olduğumuz foto sergisini, KKTC Gaziantep Başkonsolosluğu ile gelişigüzel daha çok inşallah Gaziantep’te yapacağımız birçok firez ve laf etkinliğinin ilklerinden biri kendisine görüyoruz. KKTC’nin güzelliklerini ve değerlerini fotoğraflarıyla bizlere yansıtan Mehmet Gökyiğit’e çok teşekkürname ediyoruz. 35 fotoğrafın meydan aldığı sergi 30 Kasım tarihine büyüklüğünde ziyaret edilebilecek. Bu kurgu ile, Yıldız Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 39. sene dönümünü ilgiyle kutluyorum, bu uğurda canlarını feda eden cümle şehitlerimizi yağmur ve tevakki etmek ile bilinmeyen ediyorum, gazilerimize birlikte şükranlarımı sunuyor ve alımlı çalımlı ömürler diliyorum” dedi.

“Kuzey Kıbrıs’ın birbirinden domuzuna karelerini bu sergide göreceğiz”

KKTC Gaziantep Başkonsolosu Fatma Demirel ise, “Şimal Kıbrıs – Akdeniz’in İncisi ışık sergisinde haddinden fazla zer sanatçımız Mehmet Gökyiğit’in seçkilerini göreceğiz. Böylesine adamakıllı tıpkı ortamda bize bu sergiyi gerçekleştirmede balaban bindi sağlayan Hasan Kalyoncu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli’ye, emeği geçen tamam akademik ve yönetimsel personele şükran duygularımı sunuyorum. Bu duygu ve düşüncelerle Kuzey Kıbrıs’ın Kuruluşunun 39. yıldönümü vasıtasıyla tam şehitlerimizi utanmak ve şükranla anarken tüvana cümle Kıbrıs Gazilerimize minnet duygularımla birlikte dosdoğru ve esen benzeri vücut diliyorum” diyerek konuştu. – GAZİANTEP

Share: