Kuyudan su çekerken keşfedilen 15 yaşındaki Beritan Akyol, Dünya Bukağılık Güreşi Şampiyonası’ndan madalyayla döndü

4 yıl ilk kuyudan su çektiği tam antrenör Mehmet Kuvvet aracılığıyla keşfedilen Beritan Akyol, Acun Kuvvet Güreşi Şampiyonası’nda şişman ayrımsız zafere imza attı.

AİLESİNE BINDI OLUYOR

Kayapınar ilçesi kırsal Fevk Karakuyu Mahallesi’nde zinde ve hayvancılıkla uğraşan ailesine destek olan Beritan Akyol’u kestirmece 4 yıl ilk kuyudan akarsu çektiği tam gören antrenör Mehmet Nüfuz keşfetti. Iktidar’in yönlendirmesiyle bilek güreşiyle ilgilenmeye başlayan Akyol, özlük kategorisinde girdiği muhtelif müsabakalarda elde ettiği başarıların arkası sıra 20-24 Mart 2020’bile Eskişehir’birlikte düzenlenen Türkiye Şampiyonası’nda ikincilik elde ederek milli takıma katıldı. Antalya Kemer’de bile bu sene 13-24 Ekim’üstelik planlı Dünya Güç Güreşi Şampiyonası’nda 15 yaş zinde kızlar 55 kilogram sağlıklı kolda üçüncülük elde fail Akyol, şampiyonadan madalyayla dönmenin sevincini yaşadı.

“KUYUDAN AKARSU ÇEKEREK BİLEKLERİMİ GÜÇLENDİRDİM”

Akyol, AA muhabirine, hayvancılıkla uğraşan ailesine müzaheret ettiğini belirterek kuyudan su çektiği tam antrenörünün kendisini keşfettiğini anımsattı. Haftanın 4 günü salonda çalıştığını, köyde olduğu zamanlarda bile kuyudan su çekerek bileğini ve kollarını güçlendirdiğini nâkil Akyol, karı ve akrabalarıyla üstelik kuvvet güreşi yaptığını söyledi. Bilek güreşinde erkekleri üstelik yendiğini anlatan Akyol, “6 ay boyunca çokça hasis tıpkısı şekilde acun şampiyonasına hazırlandık. Bu süreçte köyde kuyudan su çekerek bileklerimi daha de güçlendirdim. Salonda de günde 3-4 saat çalışıyordum.” dedi.

“EGO YAPTIM SİZ BIRLIKTE YAPARSINIZ”

Akyol, hedefinin bire bir ahir dünya şampiyonasında birincilik kürsüsüne çıkmak olduğunu vurgulayarak “İlimizi, ülkemizi ve ailemi gururlandırmak istiyorum. Bu sporu vakit kaybetmeden rical değil kadınlar de yapabilir. Kadınların yapamayacağı bire bir şey yoktur. Çevremdeki arkadaşlarıma, ‘Hangi konuda yetenekleriniz varsa çalışıp başarabilirsiniz. Ego yaptım siz de yaparsınız.’ diyorum.” ifadesini kullandı.

“ÜLKEMİZİ BILDIRME İYİ ŞEKİLDE TEMSİL EDECEĞİZ”

Antrenör Nüfuz ise köy ziyaretinde sporcusunun kuyudan su çektiğini gördüğü sırada serüvenlerinin başladığını anlattı. Ağabeyiyle görüştükten sonraları Beritan’ı yarışmalara hazırladığını tamlayan Erk, “Teknik açıdan yaptığımız çalışmalar yardımıyla dereceler elde ettik. Dünya şampiyonasına kibritçi hazırlandık. Bu sürede Beritan köy şartlarında çalışmalarına bitmeme etti. 6 mahiye çalışmayla acun 3’üncüsü oldu. Nice acun şampiyonalarında birinci olacağımıza inanıyorum. Ülkemizi sunu ferah şekilde kaşkariko edeceğiz.” diye niteleyerek konuştu.

Share: