KÜN İnanç Turizmi Kongresi’ne ocak sahipliği yaptı

Hars ve Turizm Bakanlığı aracılığıyla desteklenen ve Kapadokya Üniversitesi (KÜN), Akın Üniversitesi, Massachusetts Amherst Üniversitesi (KÖLE) ve Turizm Akademisyenleri Derneği (TUADER) aksiyon birliğiyle 25-28 Ağustos tarihlerinde düzenlenen, “Antik Dönemden Günümüze Anadolu’de İnanç Turizmi Kongresi”nin Kapadokya bölümü Kapadokya Üniversitesi ocak sahipliğinde yapıldı.

Kendi alanlarında acun çapında ünlü konuşmacılar ister Ankara’daki açım oturumuna, gerekse Mustafapaşa’daki oturumlara katılarak, yaptıkları sunumlar ile inanç turizmi konusunda büyük bilgileri kurultay katılımcılarıyla paylaştılar. Ancak içi ve sınırlı dışından yüze andıran bildirinin sunulduğu kongrede, senkronik yerine tıpkı çalıştay üstelik düzenlendi. Domestik ve yabancı uzmanların katıldığı çalıştayda yapılan kanı fırtınası sonucunda “İnanç Turizmi Posta Haritası” isimli akıbet raporu hazırlandı.

Alanında ilk kez planlı kongrenin sakil bağ ve rica görmesi üzerine, önümüzdeki yıllarda ülkemizin değişik bölgelerinde birlikte yapılması kararı alındı. – NEVŞEHİR

Share: