KUL cidal gemileri Tayvan Boğazı’ndan geçti

KÖLE Donanmasının Pasifik’teki 7. Filosundan yapılan açıklamada, “kruvaziyer” tipi cidal gemilerinin, “Boğaz’a kıyısı olan ülkelerin hiçbirinin karasularında olmayan tıpkı koridoru kullandığı” vurgulandı. Intikal, Pelosi’nin Çin ile buyuru ihtilafı içindeki Ada’yı ziyaretinden bu yana ÇAKER donanmasının Boğaz’daki geçmiş durum faaliyeti oldu.

Parafin Saray Hint-Pasifik Koordinatörü Aldanmaz Campbell, 12 Ağustos’ta yaptığı açıklamada, “KÖLE’nin ati haftalarda Tayvan Boğazı’ndan standart gelgel ve deniz geçişlerini sürdüreceğini” anlatım etmişti.

PELOSİ’NİN ZİYARETİ VE TIRMANAN ASKERİ GERİLİM

Pelosi, Çin ile buyuru ihtilafı içindeki Ada’yı 25 yıl aradan sonradan musahabe fail geçmiş ÇAKER Temsilciler Meclisi Başkanı olmuştu. Müzakere, Ada’yı topraklarının parçası namına gören Çin’in tepkisini çekmişti. Çin ordusu, ziyaretin ardından Ada çevresinde askeri tatbikatlar başlatmıştı. 7 devir süren tatbikatlar, Ada’nın çevresinde fiili abluka oluşturmuştu. Töz zırh ve mühimmatın kullanıldığı tatbikatlar sırasında Çin anne karasından ateşlenen güdülebilen füzeler, Tayvan yakınlarındaki sulara düşmüştü.

UÇUŞLAR VE DEVRİYE SEFERLERİ DÜZENLİ AYLA GELDİ

Kalaba sözcüsü, 10 Ağustos’ta tatbikatların tamamlandığını duyurmuş ancak Tayvan Boğazı’ndaki askeri karakol faaliyetinin devam edeceğini bildirmişti. Ziyaretinin ardından, Çin ordusuna ilgili çarpışma uçakları ve çarpışma gemilerinin Tayvan Boğazı’nı ayıran fiktif “orta iz”yi geçtiği uçuşları ve devriye seferleri eğlenceli arkaç gelmişti.

5 KİŞİLİK HEYET TAYVAN’I ZİYARET ETTİ

Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi’nin arkası sıra, Demokrat Partili Massachusetts Senatörü Ed Markey başkanlığında 5 yabanlık bir yildiz bilimi, Indiana eyaleti Valisi Eric J. Holcomb ve Cumhuriyetperver Partili Tennessee Senatörü Marsha Blackburn da bu ay zarfında Tayvan’ı müzakere etmişti. Pekin, “bir tane Çin ilkesini” vurgulayarak Tayvan’ın dünya ülkeleriyle müstakil diplomatik ilişkiler kurmasına, Konfedere Milletlerde ve sair arsıulusal kuruluşlarda kaşkariko edilmesine cebin çıkıyor, kendisini tanıyan ülkelerin Tayvan ile diplomatik ilişkilerini kesmesini eşya koşuyor.Share: