KTSO “Zamanda Seyahat Rotaları” projesini başlatacak

Karabük Tecim ve Uran Odası (KTSO), Günindi Karadeniz Kalkınma Ajansının (BAKKA) 2022 Yılı Turizme Müteveccih Bindi Programı’na başvurusunu yaptığı “Antik Dönemden Cumhuriyete: Zamanda Seyahat Rotaları” projesi destek almaya hak kazandı.

KTSO’dan yapılan kayıtlı açıklamada, proje ortaklarının Karabük Üniversitesi ve Safranbolu Turizm İşletmecileri Derneği olduğu belirtildi.

Projeyle Karabük’ün varlıklı tarihini gösteren yüce destinasyonları Zonguldak ve Bartın’daki destinasyonlarla kronolojik ayrımsız düzende birbirine bağlanmasının amaçladığı aktarılan açıklamada, “Eskipazar Hadrianapolis’ten Soğanlı Vadisi’ne ve Ovacık Kaya Mezarlarına, Safranbolu’daki Osmanlı izlerinden Karabük merkezindeki erken cumhuriyet altını yapılarını barındıran Yenişehir’e uzanacak asıl rota şimendifer, otobüs ve araçla ulaşılabilir diğer destinasyonlara uzanacak.” ifadelerine düzlük verildi.

Eflani ve Yenice’deki jeolojik, arkeolojik ve natürel öneme erbap noktaların bile gelişmemiş canip rotalarla asıl rotaya karışma alternatifler oluşturacağı vurgulanan açıklamada, turistlerin ayrımlı canip rotaları deneyimleyebileceği kaydedildi.

Açıklamada görüşlerine kayran sunulan KTSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Mescier, “Bacasız endüstri turizmi bizim için hayati ehemmiyet taşıyan ihracatın bakım kısmında yeryüzü altın konumda. Haliyle BAKKA’nın destekleyeceğini duyurduğu tematik rotalar amacıyla kolları sıvadık ve ortaya etkileyici bir proje bundan sonra. Dünyanın izlediği arkeolojik çalışmalarıyla Eskipazar’dan başlayacak rota gözbebeğimiz Safranbolu’ya ve duygusal damarımız vahim sanayinin mirası olan sınai mimarlık yapılarımıza uzanacak ve diğer iki bitişik ilimizle birleşecek. Parçalanmamış ilçelerimizin kronolojiye uygun, tarihimizdeki bağlamını vurgulayan musahabe edilebilir noktalarının rotalandırılmasını sağlayacağız. Bu çalışmanın mufassal vadeli sonucu yerine bakım sektörü istihdamında ve girişimcilikte çoğalma, soylu erki yıpranmamış benzeri girdi bekliyoruz ve Karabük’ü ülkeye ve dünyaya yeni benzeri pencereden henüz de akva haberleşme şansı bulacağımıza inanıyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Share: