“Köy Yaşam Merkezleri”nden hem torunlar hem birlikte anneleri faydalanıyor

Osmaniye’dahi Milli Eğitim Bakanlığı ile Ekincilik ve Orman Bakanlığının işbirliğinde hazırlanan “Karye Hayat Merkezleri” projesi kapsamında kadınlarla çocuklara müteveccih eğitimler ve kurslar düzenleniyor.

Merkezlerde dallar, meslek öncesi, temel eğitim bilimi ve öğrenim görürken anneleri de Halk Yetişek Merkezi Müdürlüğünce açılan Kur’dakika, kıraat-çit, halk sanatları ve atık ürünlerin gabi kazanımıyla ilgilendiren kurslara katılıyor.

Kurslarda hem sosyalleşen hem da halk becerilerini geliştiren kadınlar, yaptıkları el işi ürünleri satarak ekonomik alacak elde ediyor.

İl Milli Yetişek Müdürü Ziyalı Albak, AA muhabirine, Osmaniye’üstelik 13 karye okulunu proje kapsamında Karye Hayat Merkezi’ne dönüştürdüklerini söyledi.

Açılan dirim merkezlerinde kadınlara yönelik Umum Yetişek Merkezi Müdürlüğünce kurslar düzenlendiğini anlatan Albak, şöyle devam etti:

“Şu zaman zarfında bulunduğumuz bina, yıllardır sınırlanmış küsurat bir okulumuzdu. Burası şu zaman tüvana. Burada 5 gözyaşı grubu 10 öğrencimiz var. Buna 3 ve 4 yaşı birlikte ekleyeceğiz. Hedefimiz, okul öncesine erişemeyen öğrencilerimize yankılanmak ve ayrımsız zamanda köyde kıvrak insanların ihtiyacı olan kurslarla dirim kalitesini yükseltmek.”

Albak, faaliyette olan format sayısını elan da yükseltmek üzere çalışmaların sürdüğünü belirterek, yıkılmamış ve tadilatla onarılabilecek meslek binalarının hızlı şekilde dirim merkezine dönüştürüleceğini dile getirdi.

Kırmacılı köyündeki Köy Dirim Merkezi’nde maharetli öğreticilik özne Elif Ünal dahi köydeki kadınların istekleri doğrultusunda kurslar düzenlediklerini anlattı.

Kadınların makrome, ahşap boyama, ahşaptan oyuncak yapma kabilinden faaliyetleri tercih ettiğini nâkil Ünal, “Kadınların ilgisi çok sunturlu. Şu zaman 12 kursiyerim var. 12 kursiyer üstelik Kur’dakika kursumuzda bulunuyor. Buradaki merkezde 24 kadına eğitim bilimi veriyoruz. Açılan kurslar buradaki kadınlara bakir şeyler öğretiyor.” dedi.

“Özlük paramı buyurmak çokça iyice aynı ihtisas”

Kursa gelen kadınlardan üç bala annesi Ayşe Gül, 20 yıldır Kırmacılı köyünde yaşadığını ve açılan kurs yardımıyla yersiz zamanlarını pir şekilde değerlendirdiklerini söyledi.

Kursta yaptıkları el işi ürünleri satarak alacak elde ettiklerini aktaran Gül, “Şu zaman lohusa tacı ve iğne oyası yapıyorum. İsteğe bakarak tasarım dahi yapıyorum. Burada, kolye, yüzük, gözlük ipi, enjeksiyon oyası, seçme tip şeyi yapıyoruz. Bunları isteyenlere satıyorum. Öz paramı kısaltmak çok iyice ayrımsız ruh. Yer azından özlük harçlığımı çıkarıyorum. Köy yerinde üstelik bu çok iyice benzeri madde.” diye konuştu.

Kursiyer Briz Taşer bile merkezde hem domuzuna ara geçirdiklerini hem üstelik yeni şeyler öğrendiklerini söyledi.

Atıl durumdaki okulun yaşam merkezi kendisine hizmete açılmasının köydeki kadınlara ve çocuklara büyük yarar sağladığını ifade eden Taşer, şunları kaydetti:

“Burada iplerden ziynet eşyası ve kırk metres yapmayı öğreniyorum. Bu yaptığımız şeylerin satışını de yapabiliyoruz. Bu sayede kendi harçlığımızı çıkarabiliyoruz. Buradan mecmu hocalarıma ve kursun açılmasını sağlayan herkese teşekkür ediyorum.”

Share: