Kız çocuklarının eğitimine dikkati yutmak üzere 4 bin kilometre kürek çekti

Korunmaya eksikli kız çocuklarının eğitimi üzerine farkındalık fotoğraflamak üzere kanosuyla Artvin’in Hopa ilçesinden denize açılan Şenol Özdemir (45), kestirmece 4 bin kilometre kürek çekerek Muğla’nın Köyceğiz ilçesine ulaştı.

İstanbul’bile etkili ve Türkiye Korunmaya Muhtaç Çocuklar Vakfı (Koruncuk) adına kız çocuklarının okutulması hedefiyle 14 Mayıs’ta Hopa’dan kanosuyla denize açılan 2 bala babası Özdemir, Ortaca ilçesindeki İztuzu Plajı’nda Dalyan Kanalı’na antre yaptı.

Tarihi kaya mezarları ve sazlıklar arasından geçerek Köyceğiz Gölü’ne gelen Özdemir’i, Şehit Ömer Halisdemir Mesleki ve Teknik Rum Lisesi Denizcilik bölümü öğretmen ve öğrencileri meşalelerle karşıladı.

Bugüne büyüklüğünde kestirmece 4 bin kilometre kürek calip Özdemir, 4 ay içerisinde Akdeniz’birlikte Hatay’ın Suriye sınırında final yapmayı planlıyor.

Özdemir, AA muhabirine, korunmaya muhtaç kız çocukları amacıyla hem farkındalık düşünmek hem dahi bağış almak amacıyla bu yolculuğa çıktığını söyledi.

Türkiye’nin deniz boyu şeridinin tamamını kanoyla kürek gücüyle geçmeyi dünyada ve Türkiye’da bir ilki gerçekleştirmeyi amaçladığını tamlayan Özdemir, “Hem dünyada dört denizi güzeşte geçmiş kanocu hem dahi bunu deniz kanosuyla gidilebilecek genişlik teferruatlı mesafeye gitmek istiyorum. Toplamda bu 7 bin kilometre civarında olacak. Bugüne kadar kestirmece 4 bin kilometre kürek çektim. Bugün Köyceğiz’deyim. Buraya gelmemin yer iri sebebi denizcilik lisesindeki gençlerle tanışmak, onlarla ahbaplık etmek, istişare etmek, konuşma tahsis etmek.” diye niteleyerek konuştu.

Kendisini karşılamaya gelen öğrencilerin ilgisinden memnun kaldığını ifade eden Özdemir, “Onların bu ilgisi, alakası ve aydınlatma fişekleri, kanolarla beni karşılamaları haddinden fazla sevinçli oldu. Alım duydum.” ifadesini kullandı.

Denizcilik Bölümü öğretmeni Emre Karakaş, 5 aydır takip ettikleri Özdemir’i derslerde öğrencilere üstelik anlattıklarını dile getirdi.

Özdemir’in bazı bazı bile kürek çekerken derslere telefonla bağlandığını anlatan Karakaş, şunları kaydetti:

“Aynı dönem burada buluşacağımızı öğrencilerimize anlattık ve o bölüm zaman. Biz çokça mutluyuz, Şenol Özdemir’le kürek çektik. Burada amacımız deniz kültürü, deniz örf ve adetini çocuklara aşılamak, çevre bilincini telkin etmek. Bu bile o çalışmalardan biri, aynı farkındalık çalışması. Şenol Özdemir çokça dayanabilen benzeri proje kapsamında Koruncuk Vakfı üzere, korunmaya kadın kız çocukları için kürek çekiyor. Bunu tekneyle yapmak zorken o, 5 metre 20 santimlik bir kanoyla bunu gerçekleştiriyor.”

Mektepli Yade Semavi Didin de, “Buraya geldiğini duyduğumuzda bir heyecan yaşamıştık. Onu bloke etmek, onunla alay malay kürek sarmak fena hâlde tıpkısı hatırat oldu.” dedi.

Share: