Kırşehir haberi… “Eş Diş Hekimliği” uygulaması tayyareci illerden Kırşehir’de yaygınlaşıyor

“Eş Dişçilik” uygulamasının başlatıldığı 3 tayyareci ilden Kırşehir’bile, erken çocukluk döneminde kavşak sağlığı bilinci oluşturuluyor.

Uçucu il adına belirlenen Eskişehir, Karabük ve Kırşehir’birlikte ağustosta başlatılan uygulama kapsamında, 2-12 yaş aralığındaki herhangi bir çocuğa “sülale diş hekimi” tanımlandı.

Kırşehir’üstelik el merkezinin beraberinde Kaman, Mıcır, Çiçekdağı ve Akpınar ilçelerinde işyar diş hekimleri bu kapsamda görevlendirildi.

Merkezi Doktor Randevu Sistemi (MHRS) üzerinden ailelerin randevu aldığı uygulamayla bugüne büyüklüğünde Kırşehir’da 518 çocuğun diş muayenesi yapıldı, havari otama süreci ve takipleri başlatıldı.

Dudak ve diş sağlığı ile ilgili brifing yapılan çocuklara diş macunu ve fırçası hediye edildi.

“bundan sonra çocuğumuza duyulmak istiyoruz”

Kırşehir Martir Polis Hayrettin Yılmayan Uç ve Diş Sağlığı Merkezi Başhekimi Müge Şebnem Delicesine, AA muhabirine, uygulamayı 7 diş hekimiyle sürdürdüklerini söyledi.

Ulaştıkları çocukların diş sağlığı ile ilgili taharri ve takiplerine başladıklarını anlatan Atmaca, şöyle konuştu:

“bundan sonra çocuğumuza duyulmak istiyoruz. Bu yüzden velilerden e-Bilek Damarı uygulamasından sülale diş hekimlerini öğrenmelerini, sonrasında MHRS üzerinden randevu alıp hastanemize, ilçelerde dahi sosyete sağlığı merkezleri ve ilçe hastanelerine gitmelerini temenni ediyoruz. Kontroller 2-12 yaş grubu çocuklarda çokça heybetli. Çocuklarımızın ağızlarının zinde olması, yetişkinlikte diş eksiklikleri yaşamamaları ve protez uygulamalarına yöre susmak için kebir.”

Şahin, ailelerden iyice idraksiz dönüşler aldıklarını belirterek, “Bize başvuran velilerimiz uygulamayı haddinden fazla beğendi. Sıhhatli olsun hekimlerimiz de nazik özveriyle çalışıyor, kavrayışsız dönüşler haddinden fazla domuzuna.” dedi.

İl genelinde tahminî 29 bin bala olduğunu dile getiren Şahin, uygulamanın duyuldukça daha da yaygınlaştığını rapor etti.

Diş hekimi Sinem Erdi Can dahi klinikte temelsiz oluşumunu engelleyici icraat yaptıklarını aktardı.

Çocukları riziko gruplarına bakarak 3 ay ya üstelik 1 yıl arayla çağırarak kontrollerini yapacaklarını kaydeden Birey, diş fırçalama ve tagaddi eğitimi dahi verdiklerini dile getirdi.

Tuğçe Karaman ise uygulamayı internetten öğrendiğine bel ederek, “Çocuğumu karı diş hekimiyle öncelemek için hastanemize başvurduk. Hekimimiz oğlumla çokça ilgilendi. Bu yüzden mutluyuz. Vakit Kaybetmeden ağzının bakımı ve beş altı uygulama yapıldı. Bu yüzden bilcümle velilere çocuklarının yaşı ilerlemeden ocak hekimlerine başvurmalarını ve doktorlarıyla tanışmalarını tavsiye ederim.” diye niteleyerek konuştu.

Serpil Şimşek, Esenlik Bakanlığından mevrut mesajla bu hizmeti duyduğunu belirterek, “Ego birlikte alçalma ettim, çocuğun dişlerinde sevgili var mı bulunmayan mu diyerek. Arama etme isteyerek geldik. Uygulamadan memnunuz.” ifadelerini kullandı.

Diş kontrolü yapılan Kaime Kaan Karaman de çekinmeden kliniğe geldiğini anlatarak, farklı çocuklara birlikte diş hekimlerine gitmeleri tavsiyesinde bulundu.

Ev Dişçilik

Familya hekimliği sistemi ile benzer tıpkı dublör olan “Eş Dişçilik”, geçmiş adına uçman yer seçilen Eskişehir, Kırşehir ve Karabük’te uygulanmaya başlandı. Vekâlet, sistemi 2023 yılı içerisinde Türkiye genelinde hayata geçirmeyi planlıyor.

Yeni modelle birlikte devam eden otama edici gaga ve diş sağlığı hizmetlerinin birlikte hele kollar için önem taşıyan “apotr ağız ve diş sağlığı” çalışmalarının kâin sisteme entegrasyonu sağlanacak.

Böylelikle bu konudaki hizmetlere kolaylık erişilmesi ve 2-12 yaş aralığındaki tüm çocukların ağır ezgi diş kontrollerinin yapılması gibi olacak.

Share: