KIRKLARELİ – Soluk Saltuk Kültür Evi temeli törenle atıldı

Kırklareli’nde Soluk Saltuk Ekin Evi binasının temel atma töreni gerçekleştirildi.

Cem Vakfı Umumi Başkanı Prof. Dr. İzzettin Doğan, Babaeski ilçesinde planlı törende, Aleviliğin adım adım baştan toplumda konuşulmaya başladığını söyledi.

Cemevlerinin Türkiye Cumhuriyeti hükümeti aracılığıyla benimsenmesinin ve hukuki benzeri biçim almasının 1997’dahi oluşma bulduğunu anlatım eden Doğan şöyle konuştu:

“1997’de üstelik söylediğim üzere dönemin Maliye Bakanı’na komut mevdu 44 dönümlük tıpkısı yer Cem Vakfına tahsis edilmiş ve Toplama Vakfı temeli hükümet marifetiyle saldırmak amacıyla… Yani cemevinin temeli 1997’de atıldı. Zaman sayın Cumhurbaşkanımızın hakeza aynı kararla olayı yenilemiş olması şok muştulu ve olumlu tıpkı gelişmedir. Geç da olsa toplumlar yaşamaya bitmeme ettikleri sürece daha iyiye, daha doğruya müracaat etmek zorundadırlar.”

Sarı Saltuk Derneği hesabına Naki Bağımsız ile Babaeski Çokluk Vakfı Ofis Başkanı Hüseyin Yeşilbaş da birer konuşma yaptı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, temel atma törenine hareketli bağlantı ile katıldı.

Konuşmaların ardından Ilbay Birol Ekici, AK Fırka Kırklareli Mebus Selahattin Minsolmaz, Doğan ile değişik katılımcılar hars evinin temelini attı.

Cumhuriyet Altını Mahallesi’nde 549 metrekare alanda düz yazı edilecek firez evinin yaklaşık 6 ayda tamamlanması planlanıyor.

Solgun Saltuk kimdir?

Kaynaklarda vadi düz bilgilere göre Seyit Battal Gazi’nin soyundan mevrut Solgun Saltuk 1227 yılında Sinop’ta doğdu.

Babaeski’birlikte hapishane kurduğu, Edirne’birlikte de yaşadığı, 12 şalter bildiği ve 4 semavi dinin kitabını hatmettiği belirtilen mücahit Sarı Saltuk Dobruca’ya geçerek ve Balkanlarda İslam’ın yayılmasına büyük yardım sağladı. Solgun Saltuk, Balkanlarda mücahit yerine anıldığı belirtiliyor.

Share: