Kılıçdaroğlu’ndan Avrat Adayları Tutma Derneği’ne düşünce: Kadınları örgütleyin, zat adaylarını çıkarsınlar

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, BAHT Umumi Heyet Başkanı Nuray Karaoğlu ile beraberindeki 11 yabanlık umumi heyet ve idarehane başkanlarından oluşan heyeti CHP Genel Merkezi’nde kabul etti. Heyete, CHP Karı Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka eşlik etti.

Görüşmede karı hareketinin tüvana olmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Kılıçdaroğlu, sülale kadınlarına ve çiftçi kadınlara özellikle iyileşmek gerektiğinin altını çizdi. Kılıçdaroğlu, iktidara geldiklerinde yapacaklarını şöyle anlattı:

“Ocak Destekleri Sigortası projemiz kapsamında kadınların hesaplı özgürlüğe kavuşmasını sağlayacağız. Tarım sektöründe çalışan kadınların ve gençlerin içtimai güvenlik primlerini yatıracağız, sonunda vakti geldiğinde emeklilik hakkı elde edecekler. Cümle doğduğu yerde doyabilecek, çiftçi köyünde bol bolamat zarfında, dirlik zarfında yaşayacak. Toplumsal ihtişam olmanın gereğini hesabına getireceğiz. Ayrıca boşandıktan bilahare hesaplı ağırlık hararetli kadınlar üzere ‘Yeni Başlangıçlar Fonu’ oluşturacağız. Kadın istihdamını tezyit etmek üzere teşvikler uygulayacağız. Kadının üzerindeki bakım yükünü ahzetmek üzere kreş sayısını arttıracağız.”

KARAOĞLU: HİÇ KADIN MİLLETVEKİLİ ÇIKARMAYAN 20 İL VAR

Karaoğlu, CHP’nin karı istihdamını arttıracak ve kadını güçlendirecek projelerini yakından izlem ettiklerini belirtti. Arz kebir taleplerinin siyasette karşılık sahne olduğunu kaydeden Karaoğlu, “Eşitsizliğe birlikte akıbet verelim” dedi. Karaoğlu, şunları söyledi:

“Türkiye Cumhuriyeti tarihi boyunca tek karı mebus çıkarmayan 20 yer bulunuyor. Bu iller; Kırklareli, Karabük, Sinop, Giresun, Gümüşhane, Bayburt, Rize, Artvin, Ardahan, Erzurum, Adıyaman, Kilis, Osmaniye, Karaman, Niğde, Nevşehir, Yozgat, Kırşehir, Kırıkkale, Burdur. Tığ bu kentlerin memleket ve kaymakamlık başkanlarıyla bire bir araya gelerek, farkındalık çalışması sırıklamak istiyoruz. Bu konuda sizin desteğinize ihtiyacımız var. CHP çok güzel ayrımsız fırka ve Türkiye üzere ciddi benzeri öneme sahip. Gelişigüzel akım ederek bu eşitsizliği ortadan kaldırabiliriz.”

KILIÇDAROĞLU: ÖRGÜTLENMENİN ÖNÜNDEKİ HEP ENGELLERİ KALDIRMAYA ÇALIŞIYORUZ

Kılıçdaroğlu, talepleri dinledikten sonraları, “Biz kadınların Meclis’te bedel temsili amacıyla kanun teklifi hazırlayan bir partiyiz. Eşitlikten yanayız. Fakat bu illerin bazılarında CHP’nin tek mebus namevcut. Kadınları örgütleyin. Kadınlar birleştirme gücüyle zat avrat adaylarını çıkarsın, namzet olmaya doğruluk kazansınlar. Lütufla değil, irade ortaya koyarak milletvekili olabilirler. Teşkilatlanma sürecine katkı kucak. Akıbet seçimlerde kadın muhtar sayısındaki artım hangi kadar imge vericiydi. Milletvekilliği üzere üstelik örnek kabil. Kadınların düzenleme gücünü haddinden fazla önemsiyoruz. Bu aydan itibaren avrat üyelerimizden ödenti almaya sonuç verdik, örgütlenmenin önündeki hep engelleri kaldırmaya çalışıyoruz” dedi.

Belediye hizmetlerinin eş örgütlenmesi üzerindeki müspet etkisine değinen Kılıçdaroğlu, “İllerin kültürel yapıları çok önemli. Erzurum’üstelik bire bir kitap kafe açılmasını istemiştim. Benzeri belediyemiz yardımıyla Erzurum’üstelik açılan mektup kafe gençlerin ve kadınların yol uğrağı noktası oldu. Alelhusus güre kadınlara istihdam sağlayan bu kafede gençler çayını, kahvesini içip kitabını okuyabiliyor. Şanlıurfa’üstelik, Aksaray’bile, Kayseri’dahi, kısacası ülke genelinde bu uygulamayı yaygınlaştıracağız” diye konuştu.

NAZLIAKA: YANLIŞSIZ PARTİ GİDECEK EŞİTLİK GELECEK

Nazlıaka bile “Öncelikli hedefimiz; ‘Şuradan iki eş nazır gelsin şöyle simgesel olarak’ diyen, eş siyasetçiyi ‘sembol’ gibi gören anlayışı değiştirmek. Bedel tıpkısı Türkiye yapmak. AKP gidecek, akreditasyon ati” ifadelerini kullandı.

Share: