Kılıçdaroğlu, Bursa’da Kentsel Inkılap Mağdurlarına Seslendi: “Bu Ülkede Saraylarda Birisi Yaşayacaksa, Bu Ülkenin Halkı Yaşamayı Adalet Ediyor”

Haber: TAMER ARDA ERŞİN – Azrail: ÜNAL AYDIN

CHP Umumi Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu, Bursa’nın Saika ilçesinde kentsel tahavvül mağduru vatandaşların sorunlarını dinledi. Kılıçdaroğlu, kıygın vatandaşlara; “Size sözüm, Ankara’üstelik sizin sözcünüz olacağız. Nerede aynı adaletsizlik varsa… Benim saraylarda gözüm namevcut. Bu ülkede saraylarda birisi yaşayacaksa, bu ülkenin halkı, bu ülkenin milleti saraylarda yaşamayı doğruluk ediyor ve bunun mücadelesini vereceğiz. On Paralık endişe etmeyin” sözleri ile seslendi.

CHP Genel Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu, Bursa’nın Sebep ilçesinde kentsel tahavvül mağduru Karapınar ve Değirmenönü mahallelerinde hareketli yurttaşların sorunlarını dinledi. Yurttaşlarla bire bir kahvehanede tıpkısı araya gelen Kılıçdaroğlu’na; aynı binada oturan birlik sakinlere toplamda 1 milyon 475 bin liralık dünyalık önerilmesiyle ilişkin mağdurluk birlikte anlatıldı. Aynı vatandaş Kılıçdaroğlu’na “Adaletli aynı koca olduğunuz için, halk sizi seviyor. İnşallah muvaffak olun” dedi. Kılıçdaroğlu, “İnşallah adaleti getireceğim, alelade. Haddinden Fazla nazik mezalim var, çokça” karşılığını verdi.

Kılıçdaroğlu, “Genişlik büyük sevgili hangi bu mahallede” diyerek sordu. Vatandaş, “Bizim binanın tapusu zaman burada, yarın Şirinevler’üstelik, öteki dolaşma Çınarönü’nde. Sürekli bire bir tasrif değişikliği var” dedi.

Kılıçdaroğlu, “Mağdurluk yaşanmaması lazım. Yani hakkın teslim edilmesi geçişsiz. İstanbul’birlikte tapusu olmayana üstelik tapu imkanı verildi. Çünkü, vatandaşı atamazsın, gelmiş yıllardır orada yaşıyor. Evladını orada büyütmüş, askere göndermiş. Deminden sen yıkıyorsun, eyvallah yıkabilirsin. Diyorsun ki depreme dayanıklı ocak yapalım, o bile olur. Ama hakkını doğrulama edeceksin” diye konuştu.

Yurttaş ise “Bizim 40 yıllık emeğimiz burası. Varımız yoğumuz burada” dedi. Kılıçdaroğlu ise “Saika’ı, Yıldırım yapan sizsiniz, filhakika” karşılığını verdi.

Başka aynı yurttaş de Kılıçdaroğlu’na yaşadıkları mağduriyeti aktararak, sorunun dile getirilmesini istedi.

“ADALETSİZLİĞE KARŞI BILCÜMLE BİRLİKTE MÜCADELE EDECEĞİZ”

Kılıçdaroğlu henüz sonra vatandaşlara seslendi. Kılıçdaroğlu şunları söyledi:

“Size sözüm, Ankara’dahi sizin sözcünüz olacağız. Ben de olacağım, milletvekillerimiz birlikte olacak. Nerede bir adaletsizlik varsa, adaletsizliğe alın bütün gelişigüzel savaş edeceğiz. On Paralık keder etmeyin. Endişe etmeyin, şunun amacıyla diyorum: Benim saraylarda gözüm bulunmayan. Saraylarda aylamak kabilinden tıpkısı hedefim namevcut. Bu ülkede saraylarda birisi yaşayacaksa, bu ülkenin halkı, bu ülkenin milleti saraylarda yaşamayı doğruluk ediyor ve bunun mücadelesini vereceğiz. On Paralık bulut etmeyin” dedi.

Kılıçdaroğlu, aracına giderken aynı yurttaş henüz yaşadıkları mağduriyeti şöyle anlattı:

“Şu gördüğünüz bina, 10 tane daire var. Buna 1 milyon 500 bin teklik kamulaştırmada kıymet verdi Büyükşehir Belediyesi. Biz bu haksızlığa karşıyız. Hakkımızı versinler. 3 bükülmüş evim var. Arsam dahil 1000 liralık karşılık biçiliyor. Şu anda Karapınar’da olan daireler 1500 lira. Üç tane daireme karşı biricik daire alamıyorum. Biz buna karşıyız. Biz yola karşı değiliz. Büyükşehir Belediyesi, Sebep Belediyesi alacak gerçekleştirmek istiyorlar: ‘Böyle tıpkı sıkıntısı bulunmayan halkın, bunu CHP yapıyor.’ Biz mağduruz.”

“BİZİ BURADAN ÇIKARMA PEŞİNDELER”

Eksantrik aynı vatandaş birlikte mahallelerinde 562 bina yıkıldığını dile getirdi. Aynı özge yurttaş birlikte mevcut binalardaki arsalarının öz kenarlarına verildiğini ifade ederek, “Bizim kâin binalardaki arsalarımızı, öz kenarlarına atmış. Bizim şu anda, bizim buradan çıkmamız üzere, başkalarının altına imzasını atarak, bizi buradan çıkarma peşindeler. Tapularımız elimizde, adresimiz var. Suyumuz var, rastgele şeyimiz kâin. Haksız yere… Boş göstererek, bizi buradan kovma peşindeler. Biz üstelik burada biricik başımıza direniyoruz. Hangi kadar direnebileceğimizi bilmiyoruz” dedi.

Kılıçdaroğlu, TBMM’üstelik bu durumu dillendireceklerini ve bakanlarla konuyu görüşeceklerini aktararak, “Çözüm olmazsa, filhakika evcil seçimler olacak. Alacağız ve hakkı doğrulama edeceğiz” dedi.

Share: