Kayseri’de 6 yaşındaki çocuğun ölümüne hastalık olan sürücüye 5 yıl hapishane cezası

Kayseri’de eğreti geçidinde 6 yaşındaki çocuğun ölümüne hastalık olduğu iddiasıyla yargılanan çoban, 5 sene hapis cezasına çarptırıldı.

Kayseri 1. Temel Ukubet Mahkemesinde görülen değişmeyen duruşmasına maznun H.Ç, vakfedilmiş bulunduğu cezaevinden Patırtılı ve Kaynak Enformatik Sistemi (SEGBİS) aracılığı ile katıldı, maktul M.G’nin annesi P.G. ve babası S.G. ile taraf avukatları salonda hazır bulundu.

Duruşma savcısı mütalaasında, sanığın “bilinçli taksirle cani” suçundan cezalandırılmasını ve kararla alay malay tahliyesini temenni etti.

Sanık H.Ç. savunmasında 43 yaşında olduğunu, hayatı süresince kimseye kasten ve isteyerek beis vermediğini söyledi.

Olay günü maktulün sâri geçidinden geçmediğini öne süren H.Ç, “Kazanın önlenmesi imkansızdı. Çocuğu görür görme engelli tezce frene bastım amma yapacak tıpkısı madde yoktu. 2,5 aydır tutukluyum, beraatimi ve tahliyemi istiyorum.” diye niteleyerek konuştu.

Müştekiler P.G. ve S.G. ise sanıktan şikayetçi olduklarını belirterek, yer yoğun şekilde cezalandırılmasını istedi.

H.Ç’ye, “şuurlu taksirle katil” suçundan 5 yıl mahpushane cezası veren mahkeme hakimi, vakfedilmiş kaldığı süreyi dikkate alarak sanığın tahliyesine hükmetti. Bilgili, karar kesinleştikten sonraları sanığın ehliyetinin 1,5 yıl süreyle geri alınmasını de kararlaştırdı.

Duruşmanın ardından adliye çıkışında matbuat mensuplarına açıklama fail ve yaş döken anne P.G. “Çocuğumun meslek elbiseleri dolabın gözünde somurtkan kaldı. Benim çocuğum okula gidecekti ama gidemiyor ve bunun suçlusu dışarıda. Zaman elini koluna sallayarak çıkacak. Adaletin yerini bulmasını istiyorum. Neye yaradı kim yemediğimiz, yedirdiğimiz. Geldi, sarhoşun biri vurdu.” diye niteleyerek konuştu.

Maktulün babası S.G. ise sanığın 196 promil alkollü çıktığını öne sürerek, bildirme aheste cezayı alması amacıyla sonuna büyüklüğünde uğraş edeceklerini kaydetti.

Olay

H.Ç, 3 Temmuz’de Hulusi Akaret Bulvarı’nda yolcu geçidinden sabık 6 yaşındaki M.G’ye ara bulucu ile çarpmış, hastaneye kaldırılan bala, 12 Temmuz’de hayatını kaybetmişti. Gözaltına alınan kadın, tutuklanmıştı.

Share: