Kaymakam Yenisoy’dan Salda Gölü’nde pislik iddialarına ilişkin açıklama Açıklaması

Burdur’un Yeşilova ilçesi Kaymakamı Fazilet Yenisoy, Salda Gölü kıyısında pislik ve kumunda kararma oluştuğu iddialarına ilişkin, “Kum belli bölgelerde grado safhada beyaz zehir ve görsel tıpkısı behişt kendisine görülmekte iken kâh yerlerde üstelik kumun rengi fark gösteriyor. Fakat bu banko aynı herif veya dışarıdan bire bir fiziki müdahaleyle meydana mevrut bir görüngü değil.” dedi.

Sultanpınarı mevkisinde Mekân Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü yetkilileriyle incelemelerde bulunan Yenisoy, gazetecilere, Salda Gölü’yle ilgili sâdır yosunlaşma ve kararma yönündeki iddiaların tıraşçı olduğunu kaydetti.

Söz konusu görüntülerin gölün 300-400 metrelik tıpkı kısmında içilebilir kalitede bire bir su yatağı olan “Sultanpınarı” bölgesine ilgili olduğunu belirten Yenisoy, “Katıksız tıpkısı tabiat olayı kendisine değerlendirilen bu fenomen, yer altı su kaynaklarının ve göl çevresindeki akarsu kaynaklarının alandaki bulunan ağaç popülasyonundan rüzgarla taşınan organik içeriği faziletli polenlerden kaynaklanmaktadır.” ifadelerini kullandı.

Yenisoy, görüntülerdeki bölgede herhangi bir pres bulunmadığına dikkati çekerek, henüz önceden bölgede faaliyetini sürdüren “Sultanpınarı Tesisi”nin 19 Haziran 2020’de 308 dar Antalya 2 nolu Beğeni Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu kararıyla yıkıldığını anlattı.

“Kararma olduğu tez edilen mevkiden göle methal haram”

“Sultanpınarı” isimli akarsu kaynağından Salda Gölü’ne 2 farklı noktadan katıksız, saf su akışı olduğunu vurgulayan Yenisoy, şöyle konuştu:

“Soluk görüntü akarsu akışlarının yakın natürel bire bir sürecin sonucunda oluşmaktadır. Sultanpınarı suyu yöre halkı vasıtasıyla yıllardır içmece suyu namına kullanılmaktadır. Antrparantez Salda Gölü’nden Bakanlığımızca Gusto Varlıklarını Dulda Genel Müdürlüğü temas ay periyodik yerine su numunesi alınmakta ve su kalitesi izlem çalışmaları yapılmaktadır. Mekân Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ve Valiliğimizce bugüne büyüklüğünde olduğu üzere bundan sonraki süreçte birlikte Salda Gölü Koruma Projesi kapsamında tekmil tedbirlerin alınmasına titizlikle devam edilecektir. Burdur Valiliğinin emriyle Salda Gölü’ne kontrolsüz alanlardan göle giriş haram. Taharri alanları birlikte elden kumbaşı olarak tahsis edilen mevkiler. Kararma olduğu tez edilen bölgeden zaten göle antre haram. Bu haberin esassız olduğu ayrımsız kat daha ortaya çıkıyor. Bu mevkiden banko göle methal yasak.”

“Habitatın saf benzeri süreci sonucu ortaya çıkmıştır”

Yenisoy, Salda Gölü’nün dayanıklı bire bir natür harikası olduğunu dile getirerek, “30 kilometrelik çevresinin tamamında beyaz kum saha almıyor. Kum makul bölgelerde paye safhada beyaz zehir ve görsel bir cennet adına görülmekte iken gâh yerlerde de kumun rengi farklılık gösteriyor. Fakat bu banko tıpkı herif veya haricen aynı fiziksel müdahaleyle meydana mevrut bire bir fenomen değil. Habitatın saf bir süreci sonucu ortaya çıkmıştır. Herkesi, Salda Gölü’nü yakından görmeye davet diyoruz, bizden sonraki nesillere üstelik genişlik evire çevire şekliyle devredeceğimize kimsenin şüphesi olmasın.” değerlendirmesini yaptı.

Erdem Yenisoy, antrparantez ilçede Salda Gölü’nün korunmasıyla ait Kasaba Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca Salda Dulda Bölüm Müdürlüğünün kurulduğunu sözlerine ekledi.Share: