Kastamonu’da iple Kavgacı Kanyonu’na inip sırça terasın altında kasaba temizliği yaptılar

Kastamonu’da pencere terastan iplerle Kavgacı Kanyonu’na inen 4 gönüllü, doğadaki çöpleri topladı.

Kastamonu Üniversitesi Turizm Fakültesi, Azdavay Kaymakamlığı, Azdavay Belediyesi ve Milli Parklar Yeryüzü Dağları Şube Müdürlüğü iş birliğinde makbul “Kanyonu Temizliyoruz Projesi” kapsamında Turizm Fakültesi Öğretim Yardımcısı Hikmet Haberal, dokümanter yapımcısı Ademiyet Salcıoğlu, Artvin Yusufeli Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü Başkanı Emin Bülbül ile Erzurum İspir Belediyesinden Bülent Erkan, iplerle Çatak Kanyonu’nda bulunan cam terasın altında 75 metreye inip saflık yaptı.

Toplanan çöplerin doldurulduğu torbalar birlikte iple yukarıya çekildi.

Bilgi Haberal, AA muhabirine, tabiatı, kaynakları yüklenmek ve sürdürülebilirliği seçmek için ellerinden geleni yaptıklarını söyledi.

Kanyonda yararsız olduğunu görmeleri üstüne içtimai sorumluluk projesi infaz etmek istediklerini belirten Haberal, “Dağcı arkadaşlarımızla içki durum terasından iplerle 75 metre kadar indik. 2 saat günahsızlık yaptık. Sonra iple çıktık. Amacımız doğayı koruyup ati nesillere çoğaltmak.” dedi.

Yokluk Salcıoğlu ise farkındalık hazırlamak amacıyla yola çıktıklarını dile getirerek, “Turizm destinasyonlarında bildirme nazik ülkü, mekân kirliliği. Amacımız farkındalık oluşturmaktı. Kastamonu’muzda insanlara gösterebileceğimiz haddinden fazla fena hâlde değerlerimiz var fakat yer büyük sorunlardan biri, çevre kirliliği. İnsanlar ambalajlarını, pet şişelerini ferah ferah gezdikleri yerlere bırakıyor. Huy, yer bizim, gelecek nesillerimize akman benzeri natür bırakmalıyız.” diye niteleyerek konuştu.

Bülent Erkan birlikte projeyi farkındalık kurmak ve kasaba kirliliğinin önüne koymak amacıyla hayata geçirdiklerini kaydetti.

Share: