Kasapoğlu: “Gençlerimizle bile alay malay olmaya bitmeme edeceğiz”

Bilgisizlik ve Spor Bakanı (GSB) Mehmet Muharrem Kasapoğlu, GSB mikro başvurularının açıklandığını belirterek, “(KYK) Birinci faz kayran yerleştirmede tarihimizin sunu faziletkâr kapanca oranını yüzde 80 ile gerçekleştirdik.” dedi.

Vekil Kasapoğlu, Ankara Cebeci Yurdu’nda, spor ülke müdürlerinin da çevrim içi katıldığı toplantıda GSB elverişsiz referans sonuçlarına ilgili bilgiler verdi.

2022-2023 terbiye tedrisat dönemi sıkıntılı başvurularına ilişin birinci faz iş sonuçlarını katılmak amacıyla toplantının düzenlendiğini anlatım fail Kasapoğlu, “800 güçlükle, 825 bin kapasite, güvenliğiyle, temizliğiyle, içtimai imkanlarıyla her alanda erdemli teveccühe mahzar tıpkısı altyapı ve yaşam alanı. Mecmu gençlerimize onların altın ailelerine ‘hoş geldiniz’ emretmek istiyorum.” diyerek konuştu.

Yekpare çalışmaların haber odaklı şekilde ve tamamıyla bire bir dizge yaklaşımıyla ele alındığını vurgulayan Kasapoğlu, “Yurtlar sürecini bile çözümleme, planlama ve aplikasyon olarak 3 anne başlıkta yürütüyoruz. Uygulama aşamasını fazlara ayırdık. Intizam sürecimizi 4 fazda tamamlayacağız. Bugün bir numara safha sonuçlarını sizlerle paylaşacağım. Temel amacımız üniversite gençliğini, onların yurtlara yerleşim sürecini sunma enerjik, artağan şekilde dinamik koordinasyonla sarmak.” ifadelerini kullandı.

Başvuruların tamamen afaki ve sayısal ortamda analiz edildiğini vurgulayan Kasapoğlu, şöyle bitmeme etti:

“Darülfünun küşat tarihleri iklim iklim ayrımlı oluyor. Biz da bunu göz önüne alarak planlama yaptık. Birinci fazı tamamlayarak uygulama aşamasını başlatmış oluyoruz. Ateşli sevgi meşbu benzeri düzentileme var. Bu güzel çalışmaları güzelce neticelerle taçlandırıyoruz, taçlandıracağız. Yapılan başvurular, 12 kamu kurumu marifetiyle dijital yerine analiz edildi. Başvurusu uygulanan sevgili öğrencilerimiz, dirimsel, muvaffakiyet ve toplumsal nitelik kriterleri ana alınarak gine ağız ağıza sayısal ortamda, nesnel şekilde tıpkısı puanlamayla tayin edildi ve tanzim yapıldı. Oluşan sıralamayla öğrencilerimiz, kazandıkları okula sunma mail gelmek kaydıyla rabıta yapıldı. Eğer o yurtta yer bulunmayan ise sunu andıran değişik yurda tertip cereyan etmek kaydıyla bu proses işletildi.”

“3 safha henüz var”

Vekil Kasapoğlu, yerleştirmeler yapılırken üniversitelerin tevessül tarihlerinin ve üniversiteye ilk kez başlayacak öğrencilerin şehre gelişleri kabilinden konuların hele dikkate alındığını söyledi.

Öğrencilerin uyarlama süreçlerinin dahi ayn önüne alındığını dile getiren Kasapoğlu, gençlerin yanlarında adına onların işlerini kolaylaştırmak istediklerini dile getirdi.

“Birinci faz vadi yerleştirmede tarihimizin yeryüzü faziletli ığrıp oranını yüzdelik 80 ile gerçekleştirdik.” diyen Kasapoğlu, “Ülkemizin sağladığı az hizmetlerinin dünyada eşi tıpkı namevcut. Biz yüzde 80’lik oranı hem da geçmiş fazda karşılayarak aynı rekoru gerçekleştirdik. 36 ülkenin nüfusundan henüz aşkın kapasiteye sahip yetersiz altyapımız var. Bu de gelgel ve neşe vesilesidir. Birinci faz sonrası 3 fazımız henüz var. Bu fazların böylelikle rastgele öğrencimiz bu çatının altında bizlerle beraber olacak. Safha, safha sonuçları açıklayacağız, yedek yerleştirmelerimiz devam edecek.”

İlk fazda 41 ilde yerleştirmenin tamamlandığına dikkati çeken Kasapoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Buralarda ikinci faz uygulamaya geçmeyeceğiz. Muvaffakiyetsiz yedek tamamladık. Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aksaray, Ardahan, Dert, Batman, Bolu, Bursa, Denizli, Düzce, Elazığ, Erzurum, Erzincan, Gaziantep, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Kütahya, Malatya, Muğla, Niğde, Sinop, Sivas, Siirt, Uşak, Trabzon, Yozgat, Çorum, Şanlıurfa, Van ve Şırnak başlamak için 41 yer merkezimizde bilcümle başvuran öğrencileri yerleştirdik. 20’ye yakın ilimizde de bu yerleşimi ikinci faz sürecinde bitirmek üzereyiz. Bunların dışında 10 ilimizde ayvaz ve 4 ilimizde kız öğrencilerin tamamı yurtlara yerleştirildiler. Eylül kocaoğlan içerisinde ikinci safha sonuçlarını esasen yeni başarılarla sizlere paylaşacağım. Bütün Türkiye’miz dahi altyapımızı güçlendirmeye devam edeceğiz. Gençlerimizle birlikte gelişigüzel olmaya devam edeceğiz. Onların umudunu, onların bugünlerini, yarınlarını bahtiyar kılma namına hep alay malay çalışmaya bitmeme edeceğiz. Kül gençlerimize sonuçlarımızın güzel olmasını diliyorum. Hiçbir ailemizi, tek gencimizi endişeli olmadan bu süreci en yakın şekilde strateji etmeyi tavsiye ediyorum.”Share: