Karye Yaşam Merkezleri’nde hayat boyu öğrenme

Bilecik’te Karye Yaşam Merkezleri vatandaşların kendilerini geliştirmelerine ve nitelikli devir geçirmelerine imkan sunuyor.

Bilecik İl Milli Eğitim Müdürlüğü organizasyonunda başlayan çalışmalar, Keş ve Karaköy köylerindeki hayat merkezlerinde adamakıllı üretimlere dil oluyor. Köy Dirim Merkezleri için vukuf veren Bilecik İl Milli Terbiye Müdürü Mustafa Sami Akyol, “Yapılan çalışmalara katılan Içkici Köyü Köy Dirim Merkezi kursiyerleri, biz ve çıkkın örücülüğünde sandıklarda bekleyen dantellerin derlendiğini, dantellerin dönem yüzüne çıkıp ortamın estetiğini geliştirdiğini, fazla ipler yahut kumaşlar kavrayışsız dönüştürülüp tablolara, kanaviçelere işlendiğini, punc işleri ile boya kullanmadan hemen iplerle resimler yapılıyor. Kurslara gösterilen ikbal değme bölüm artıyor, kadınların estetik düşüncelerini ve becerilerini atölyelerde geliştiriyor, iyicene işler üretiyorlar.

17 kursiyere ulaştı

Akyol, açıklamasının devamında, “Karaköy Karye Dirim Merkezinde açılan ağırşak ise 14 kişiyle faaliyete başladı. Derece Derece paydaşlık arttı, 17 kursiyere ulaştı. Kurs sayesinde dikiş kursuna katılan karye kadınlarının yedisi dikiş üstüne hikmet ve beceriye cemaat değilken kursa başlayarak, becerilerini artırıp terzilik konusunda kişi ihtiyaçlarını karşılayabilecek seviyeye kazanmış duruma geldi. Hikmet ve becerilerinin geliştiren bazen Karaköylü kursiyerler ev ekonomisine yardım sağlamaya başlayarak köy dışından almaç edinip terzilik yapmaya başlaması çevrelerince takdirle karşılandı. Bu kurslar ile köy kadınları hem daha dahi sosyalleşiyor hem birlikte detaylı kış günlerini dolgunca değerlendirerek giysi, dikiş ihtiyaçlarını ucuza servet ederek eş ekonomisine birlikte ulama saplamış oluyorlar” dedi. – BİLECİK

Share: