Kars marifet: Kars’taki turizmciler Turistik Şarki Ekspresi seferlerinin erken başlamasını istiyor

Kars’taki turizmciler, Türkiye Cumhuriyeti Ululuk Demiryolları (TCDD) Nakliyat KAZANÇ eliyle Ankara-Kars hattında hizmete sunulan Turistik Şark Ekspresi seferlerinin 12 Çatlak’tan önceki başlamasını kâm ediyor.

29 Mayıs 2019’bile işletilmeye başlanan Turistik Maşrık Ekspresi’nin 2022-2023 dönemi yolculuk takvimi belirlendi. Domestik ve ecnebi turistlerin şişman bağlam gösterdiği Turistik Gün Doğusu Ekspresi, kullanılmamış dönemde önceki seferini Ankara’dan 12 Fasıla 2022, Kars’tan ise 14 Ara 2022 tarihinde gerçekleştirecek.

Kars Turizm Birliği Başkanı Halit Özer, gazetecilere yaptığı açıklamada, Turistik Şarki Ekspresi seferlerinin biletlerinin aylar öncesinden tükendiğini ifade ederek, “Doğu Ekspresi ve Turistik Doğu Ekspresi, Kars ve bölge turizminin koskocaman sözleşme kaynaklarından birisi.” dedi.

Turistik Maşrık Ekspresi’nin bölgeye kattığı turizm ekonomisinden sonra bölgeye bunaltıcı yatırımlar geldiğini anlatan Özer, “Bu yatırımlar yeme, içmece, konaklama, aktarma ve konaklama anlamında yükseldi. Fakat bu trenin seferlerinin meyan ayına sarkması yatırımcıları üzdü. Kars, Ardahan, Iğdır ve kesim turizminin hele istemiş olduğu Turistik Doğu Ekspresi seferlerimizin 12 Fasıla’tan geçmiş, kış sezonuna girerken son teşrin ortasında başlaması nahiye turizmini daha dahi rahatlatacaktır.” diye niteleyerek konuştu.

Kentteki tıpkı otelin müdürü olan Mehmet Esrar üstelik Kars’ın şita turizmine okkalı şekilde hazırlandığını dile getirerek, “Turistik Gün Doğusu Ekspresi seferlerinin gücük sürede başlaması Kars turizmi açısından çok cesim. Alelhusus Turistik Şark Ekspresi seferleri ne büyüklüğünde erkene alınırsa turizmi o kadar rahatlatır.” ifadesini kullandı.

İldeki bambaşka bire bir otelin sorumlusu Senem Sun dahi otel adına umum hazırlıklarını yaptıklarını ve Turistik Doğu Ekspresi’ni beklediklerini anlatarak, Turistik Şarki Ekspresi’nin henüz er seferlerine başlamasıyla misafirlerinin güzün bile yöreyi görebileceğini anlattı.

Sun, şita turizmi sezonu öncesi tam hazırlıklarını yaptıklarını birlikte sözlerine ekledi.

Turistik Gün Doğusu Ekspresi, Ankara’dan cereyan ettikten sonra Kayseri, Sivas, Erzincan, Erzurum üzerinden Kars’a ulaşıyor.

Share: